Piter. Wojna

Cykl: Piter. Podziemny Blues (tom 2) | Seria: Uniwersum Metro 2035
Wydawnictwo: Insignis
Питер. Война

Piter. Wojna Szymuna Wroczka to pierwsza książka nowego cyklu Uniwersum Metro 2035, gałęzi Uniwersum Metro 2033; oba wywodzą się z kultowej postapokaliptycznej powieści Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro 2033. *** Piter. Wojna to niewiarygodne przygody Ubera, marzyciela i romantyka, który przez dwadzieścia lat wegetacji w metrze nie utracił wiary w sprawiedliwość i lepszy świat. Więcej: jest...

***

Piter. Wojna to niewiarygodne przygody Ubera, marzyciela i romantyka, który przez dwadzieścia lat wegetacji w metrze nie utracił wiary w sprawiedliwość i lepszy świat. Więcej: jest nadal gotów walczyć o swoje idee do ostatniej kropli krwi.

Drobne potyczki między ugrupowaniami kontrolującymi poszczególne stacje petersburskiego metra przerodziły się w regularną wojnę, której zwycięzca zapanuje nad całym Wielkim Metrem. Problem w tym, że nie można założyć, iż górę wezmą w niej ludzie. Dwie dekady po zrzuceniu głowic atomowych okazały się wystarczająco długim czasem, by w ruinach miasta powstało nowe, więcej niż rozumne życie, które też pragnie zająć miejsce pod niebem i pod ziemią.

Uber i jego przyjaciele, odcięci od rodzimych stacji, będą musieli przedostać się do domu, wychodząc na powierzchnię. Nie mogą zginąć w ruinach miasta, inaczej nikt nie opowie o tym, kto lub co kryje się pod kopułą soboru św. Izaaka.

***

Ostatnia wojna starła z powierzchni ziemi miasta i kraje, unicestwiła całe narody i zapędziła garstki ocalałych do katakumb i bunkrów. Przez dwie dekady czepiali się życia pod ziemią, pozbawieni nadziei i odwagi, by wrócić na powierzchnię; o ich walce napisano dziesiątki książek, które ukazały się w Uniwersum Metro 2033, znanym na całym świecie, kultowym postapokaliptycznym cyklu.

Ale w roku 2035 wszystko się zmieni. Nadejdzie czas, by wyjść z labiryntów metra. By wstać z kolan i znów spojrzeć w niebo. By chwycić za broń i odbić świat, który niegdyś należał do człowieka. Nie da się tego zrobić w pojedynkę. Trzeba się zjednoczyć – albo zginąć na zawsze w mrokach historii.

***

Powieść Piter Szymuna Wroczka była kamieniem milowym i jednym z pierwszych tytułów Uniwersum Metro 2033. Wroczek jak nikt inny potrafi wykreować atmosferę postapo i tchnąć życie w swoich bohaterów. Tylko Piterem. Wojną, tylko piórem Wroczka mogliśmy otworzyć ten nowy ambitny projekt – Uniwersum Metro 2035!

DMITRY GLUKHOVSKY

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zosia Nowicka | 2019-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Rany co to była za książka, Szymun Wroczek idealnie wykreował świat metra niczym sam Dmitry Glukhovsky!

Świetny klimat mrocznego i siejącego pustką metra, strach przed tym co czeka po drugiej stronie i wiele niebezpieczeństw jakie kryją się na powierzchni to zaledwie namiastka tego co sami przeżyjemy, podczas jej lektury.

Główną postacią jest Uber - mężczyzna, który przeżył i musi walczyć aby przetrwać.

W tym tomie będzie również obecny Artem - bohater poprzednich części.

Podobał mi się niezwykle pomysł na osadzenie części akcji w cyrku i cała jego kreacja, jest w wyjątkowy sposób mroczna i przerażająca, chwilami przypominało mi to wyciągnięte momenty z powieści Stephena Kinga pt:,,To''. Wiadomo nie tak przerażające ale klimat chwilami podobny :)

Polubiłam tę pozycję bo wizja postapokaliptycznego świata jest przedstawiona niezwykle dobrze i w sposób niezwykle dopracowany, a bohaterowie niepowtarzalni. Cała seria to super gratka dla fanów tych klimatów, wierzcie nie będziecie...

Syn | 2019-06-24

Pierwszy "Piter" był moją drugą książką po Metro 2033 w której akcja rozgrywała się w metrze . Była dobra ,ale po wspaniałym Metro 2033 ciężko mi było ją ocenić obiektywnie.
Dziś po ponad 20 książkach z uniwersum stwierdzam że kontynuacja "Piter-Wojna" to naprawdę jedna z lepszych z całego uniwersum. Mimo że jest to już 2035, to nie będę rozgraniczał tych dwóch uniwersum , przy ocenianiu.
Daję 8 przede wszystkim za postać Ubera. Po prostu ten gość robi tu całą robotę ,i właśnie jego przygody i styl bycia są największą zaletą tej książki.
Doszły mnie słuchy że kontynuacja jest już w drodze .To Zajebiście bo już nie mogę się doczekać ;) Kawał dobrego Metro i tyle..

darkanbook | 2019-02-17

„Piter. Wojna”, gdy w swoje ręce dostałem ową książkę, ogromnie się ucieszyłem, jej pierwsza część sprawiła, że pokochałem uniwersum Metra, które zostało tworzone przez innych autorów. To właśnie dzięki Szymunowi Wroczekowi zacząłem swoją historię z tą serią, opowieściami o innych ludziach, którzy zdołali przeżyć zagładę bomb nuklearnych. Tak i teraz to właśnie dzięki jego książce wracam do tej serii, na nowo poznaje historie nowych autorów, gdy „Piter. Wojna”,która obudziła we mnie na powrót czytelniczy głód gatunku postapo. Tak z wielką więc chęcią czytałem strona po stronie będą ogromnie zachwycony tym, jak autor znakomicie oddał ponownie w nasze ręce niesamowity klimat podziemi, zaś to, co w pierwszym tomie się działo widać, jaki miało wpływ na następne historie, jakie są tutaj opowiedziane. Uber to jest jego historia i pomimo że na przestrzeni akcji będziemy śledzić losy pozostałych postaci, które poznaliśmy w pierwszym tomie, to właśnie losy Ubera, zawsze ogromnie potrafiła...

Mariusz | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 29 stycznia 2019

W listopadzie 2011 roku pojawiła się na naszym rynku wydawniczym powieść „Piter”, autorstwa Szymuna Wroczka. Rozpoczęła ona cykl książek, pod szyldem „Uniwersum Metro 2033”. W siedem lat później, wracamy ponownie do zniszczonego wojną atomową Petersburga, w powieści „Piter. Wojna”. Podobnie jak jej poprzedniczka, jest ona pierwszą książką nowej serii, „Uniwersum Metro 2035”.

Zaznaczę od razu, że pierwszą cześć książki czytałem zaraz po premierze, i duża część fabuły uciekła mi, przez te kilka lat z pamięci. Na szczęście, ekipa z forum „UM2033”, stworzyła streszczenie, dzięki któremu byłem w stanie odtworzyć sobie część powieści. Niestety, ze względu na zatrważającą liczbę książek w tzw. „kolejce”, nie byłem w stanie wygospodarować sobie czasu, na ponowne przeczytanie „Pitera”. Biję się za to w pierś.

Główny trzon powieści, stanowi wojna między Weganami, a pozostałymi mieszkańcami metra. Weganie wkraczają bez pardonu, opanowując stacje za stacją, wykorzystując do tego swoje siły...

Sylwka | 2019-01-23
Na półkach: Przeczytane, Papier
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Piter był jedną z pierwszych pozycji, jakie miałam okazję przeczytać jeszcze na fali zachłyśnięcia się Uniwersum Metro 2033. I teraz Szymun Wroczek, rosyjski pisarz urodzony na Uralu, który ukończył Moskiewski Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina, po ośmiu latach wraca ponownie na „agendę”, otwierając nową gałąź Uniwersum Metro 2035 i gra swój Podziemny Blues z Uberem w kolejnej odsłonie cyklu pod tytułem Piter. Wojna.;)

Weganie i płynące od nich zagrożenie.
Grupa diggerów znajduje na powierzchni całkowicie zmasakrowanego, ale wciąż żyjącego człowieka. Nie dają mu wielkich szans na przeżycie, ale ponieważ nie zostawia się swoich, ładują w niego całą apteczkę i wloką z powrotem do metra. Ku zaskoczeniu wszystkich pacjent, którym jest Uber (bohater pierwszego odcinka), postanawia jeszcze nie opuszczać tego świata i „umyka kostusze”. I w tym momencie rozpoczyna się prawdziwy rollercoaster w Uberem w roli głównej i Weganami w tle. ;)

Uber(a) przygoda. ;)
No dobra trochę z tym...

Waww | 2019-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Do książki sięgnąłem dawno po lekturze poprzedniej części. Wydaje mi się, że to był błąd mimo, że można ją przeczytać bez znajomości I części. Czuję niedosyt, obawiam się, że minęło mnie sporo smaczków, których nie wyłapałem ze względu na nieodświeżenie poprzedniego dzieła autora. Nie napiszę o książce nic konkretnego w obawie przed zdradzeniem ważnych szczegółów. Dodam tylko, że oczekuję na III część. ;) Obowiązkowa pozycja dla fanów metra, ale czy ciekawa dla osób spoza universum? Śmiem wątpić, stąd 6 gwiazdek, które może i mogłoby zamienić się w siedem, gdybym obie części czytał po sobie. Autor nie zachwycił mnie, choć spodziewałem się tego. Mamy nową erę w universum, przechodzimy do roku 2035 i z utęsknieniem czekam co dalej, czy bohaterowie książek dotrwają do powrotu (dla nas) normalnego życia?

jarr74 | 2018-09-27
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo lubię co jakiś czas powracać do stworzonego przez Dmitryja Glukhovsky’ego Uniwersum METRO 2033. Świata, który zaczął żyć już własnym, literackim życiem, powielanym w wielu rożnych odsłonach, miejscach i formach, trzymających się, mniej lub bardziej, głównego kanonu cyklu. Podobnie jest również w tej odsłonie, autorstwa Szymuna Wroczaka zatytułowanej „Piter. Wojna” wchodzącej w skład niejako nowej gałęzi METRO 2035.

Miło jest wrócić do korzeni, czyli podziemi petresburskiego metra i jego apokaliptycznej, postnuklearnej wizji świata ocalałego po atomowej zagładzie. Poczuć jego duszną, mroczną atmosferę, przesiąkniętą strachem, bólem, niepewnością jutra i codziennie staczaną walką o przetrwanie. Wspaniały i majestatyczny Petersburg jaki znaliśmy, już nie istnieje, pozostał jedynie tytułowy Piter, jego niewielka namiastka, podziemny labirynt metra w którym schronili się przed promieniowaniem i radioaktywnym pyłem nieliczni, którym udało się przeżyć.

Pisarz zabiera nas w...

Michał | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

,Nie dałem rej książce żadnej szansy, nudna głupia amerykańskim stylem pisana, to nie jest METRO

Olga | 2018-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 06 lipca 2018

moim zdaniem nowy "Piter" to porażka. nie wiem właściwie, po co powstała ta historia i o czym była. część o Artemie jest moim zdaniem nudna i bez sensu, o Achmecie ciężko cokolwiek powiedzieć, natomiast część z Uberem była fantastyczna i gdyby została odpowiednio poprowadzona, to powieść byłaby sukcesem. sama wojna z Weganami też nie robi wrażenia, bo ich nieludzkości nie da się wyczuć, za mało emocji i wszystko się dzieje gdzieś "poza historią". więc co mamy? 600 stron ględzenia... taką składankę pourywanych opowieści i drętwych pseudofilozoficznych rozważań o niczym.

Draga | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Czy tak jak ja, sięgnęliście po książkę ciekawi jak dalej potoczyły się losy Iwana i Ubera...?
Książka okazała się dla mnie rozczarowaniem, z trudem przez nią przebrnęłam i to nie dlatego, że o Iwanie wspomina się 3 razy i w końcu nie wyjaśnia czy udało mu się przeżyć. Jednak gdzieś pod koniec tej drugiej części "Pitera" padło zdanie, które sprawiło, że jednak nie chcę wiedzieć co się z tym bohaterem stało. A mianowicie było to coś w stylu, że dopóki bohaterowie się nie dowiedzą jak skończył, wciąż będzie dla nich żywy.
Ale wracając do sedna - dlaczego ta książka mi się nie podobała? Zaczęła się bardzo dobrze. Zaintrygowała mnie postać Lotnika, jego zachowanie, wspomnienie o jego zabijackim charakterze. Przez jakiś czas kolegował się z Uberem, więc liczyłam na jakąś rozgrywkę właśnie między tymi dwoma postaciami. Tymczasem Lotnik wraca do siebie, a Uber ucieka w zupełnie innym kierunku... No i jest niby ta wojna z Weganami, która tak naprawdę oprócz może trzech spotkań z oddziałem...