Nie ma takiego miasta

Cykl: Adam Nowak (tom 3) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
GeedieZ

W samym sercu Wielkiej Brytanii zostaje brutalnie zamordowany młody mężczyzna. Podejrzenia padają na grasujące ostatnio w tym kraju gangi rozwydrzonych, pijanych nastolatków. Wkrótce wychodzi na jaw, że denat był Polakiem. Do akcji wkracza komisarz Adam Nowak, przebywający służbowo w Londynie. Ślady zbrodni raz wiodą ku grupie przestępców przemycających narkotyki, innym razem do pewnego starszego Anglika. Mimo wsparcia inspektora Huddlestone’a śledztwo stoi w miejscu. Tymczasem w Polsce, w małym spokojnym barze, niczym niewyróżniający się obywatel Zjednoczonego Królestwa pada ofiarą niezidentyfikowanych morderców. Czy obu zamordowanych za życia mogło coś łączyć? Dlaczego komuś zależało na ich śmierci? Przeszłość nie śpi… Czy Nowak zdoła dopaść tych, o których istnieniu prawie udało mu się zapomnieć? Dwa morderstwa, dwie pozornie odrębne historie kryminalne, odmienne miejskie mitologie, a w efekcie jeden pasjonujący kryminał.

Sandra Jasona | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Mam rozterki oceniając ten kryminał/ powieść Pierwsza część więcej opisuje Londyn, jego historię i ulice, na tym tle mamy dwa morderstwa. Nowak udaje się na "staż" do londyńskiej policji, trochę pomaga, trochę przeszkadza w śledztwie, ale przede wszystkim zwiedza Londyn, chodzi na mecze i szuka płyt. Wracając do Warszawy napotyka na następne zwłoki, okazuje się, że to wszystko łączy się w całość. Trzecia część, mocno nawiązująca do drugiej, analogie, ale też Ci sami "źli ludzie". W sumie została mi czwarta część, jednak na ten czas dam sobie spokój, muszę poszukać jakiegoś mocnego kryminału. Ogólnie dla zwolenników "leniwego" kryminału, więcej mamy miasta niż zbrodni.

pawkaz | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Książkę ujrzałem przez przypadek na aukcji internetowej, zatem jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem.
Jako, że lubię kryminały sądziłem, że książka mnie pochłonie.Tak jednak nie było.Gdzieś do 180 strony "walczyłem" z czytaniem kolejnych stron ze względu na :
1)-opis meczy piłkarskich.
2) Opis Londynu.
3)Porównywanie Londynu do Warszawy oraz Warszawy do Londynu.
Przez sytuację, które wymieniłem w trzech powyższych punktach miałem wrażenie, że czytam książkę turystyczną, a nie kryminał.
Po owej 180 stronie tych opisów jest znacznie mniej, akcja nabiera tempa, pojawiają się nowe osoby zamieszane w morderstwo.
Koniec książki wg mnie nieprzemyślany, mimo, że wiadomo kto zlecił zabójstwa.
Raczej nie sięgnę po kolejne książki autora.

Natalia | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Makabryczne zbrodnie wstrząsnęły opinią publiczną, bliscy ofiar domagają się prawdy, śledczy szukają sprawcy, z czasem wszyscy poznają rzeczywistość w zupełnie innym świetle. „Nie ma takiego miasta” to kolejna pozycja z komisarzem Nowakiem w roli głównej, po którą warto sięgnąć. Ciekawa jestem czy uda mi się Was przekonać…

W Londynie zostaje brutalnie zamordowany młody Polak, podejrzenia padają na gangi agresywnych nastolatków, które ostatnio grasują w tym mieście. W śledztwo włącza się komisarz Adam Nowak, przebywający służbowo w samym sercu Wielkiej Brytanii. Ślady zbrodni wiodą w kilku kierunkach. Mimo pomocy angielskich służb śledztwo stoi w miejscu. Tymczasem w Polsce dochodzi do zabójstwa obywatela Wielkiej Brytanii. W głowie polskiego komisarza pojawia się pytanie, czy oba morderstwa mogło coś łączyć? Dlaczego komuś zależało na pozbyciu się obu osób. Śledczy stara się za wszelką cenę rozwikłać zagadkę, jednak problemy osobiste mocno wpłyną na jego pracę. Tylko od niego...

nulla | 2016-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2016

Nudy i dłużyzny. Intryga kryminalna grubymi nićmi szyta. Ciągłe odniesienia do PRL każą poddawać w wątpliwość wiek Adama Nowaka, zachowuje się co najmniej tak, jakby w tym PRL spędził większość życia, a nie ledwie osiągnął dorosłość. Nigdy w życiu nie spotkałam tak zapatrzonego w przeszłość i męczliwego czterdziestojednolatka i mam nadzieję, że już nie spotkam. Trudno mi się odnieść do tych wszystkich wstawek kibicowskich. Ja piłki nożnej nie lubie, a już wręcz nie znoszę kultury kibicowskiej, więc dla mnie wszystkie te wstawki są nie do zniesienia. Myślę jednak, że zupełnie obiektywnie - nic nie wnoszą do intrygi, a dla charakterystyki bohatera wystarczyłoby ich znacznie mniej. To samo w sumie dotyczy muzyki - za dużo gadania. Jak to jest, że kiedy Wallander słucha muzyki, to jest to urocze, a w przypadku Adama Nowaka tylko męczliwe? Umiar, to jedyna odpowiedź.
To, co w tej książce fajne to opisy zwiedzania Londynu, ciekawostek, które tam Adam Nowak znalazł, trochę ciekawych...

emindflow | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Lubię polskie współczesne kryminały, ale z Konatkowskim mam pewien kłopot, który dotyczy również jego dwóch poprzednich książek. Bardzo podoba mi się postać komisarza Nowaka - zwykłego faceta po czterdziestce, po trudnych przejściach osobistych, wielkiego fana muzyki rockowej i kibica warszawskiej Polonii. Autor świetnie osadza akcję w realiach współczesnej Polski i czytelnik na każdym kroku spotyka się z faktami, które doskonale pamięta z nieodległej przeszłości. Dodatkowo w tej powieści można poznać sporo ciekawostek o Londynie, w którym rozgrywa się pierwsza część wydarzeń. Jednak główny wątek kryminalny jest dość chaotyczny, mało spójny, pojawia się wiele nieistotnych postaci i wątków pobocznych, co przez dłuższy czas utrudnia połapanie się w całości, a wreszcie na koniec wyjaśnia się tylko część zagadek. Mimo to, ze względu na postać głównego bohatera, humor i świetne dialogi, warto przeczytać.

wiejskifilozof | 2012-10-28

Nie jest to mistrzostwo świata .Ale czyta się fajnie .Są zwroty akcji , sporo się dzieję .Lekki humorek . Trochę za dużo opisów miast .

Michal Zacharzewski | 2014-07-30
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Polski kryminał rozbity na dwie powiązane ze sobą części. W pierwszej z nich oserwujemy bohatera, warszawskiego policjanta, który wyjeżdża na miesięczny "staż" do Londynu. W drugiej części wracamy do Warszawy i rzucamy się w wir kolejnego śledztwa, które oczywiście okazuje się powiązane z tym pierwszym (o czym można dowiedzieć się już z okładki).

Fajnie się to nawet czyta. Co prawda niektóre dialogi brzmią nieco sztucznie, a rozmowy policjantów są chwilami naciągane, ale docenić trzeba toczącą się z werwą akcję oraz sporą liczbę przystępnych opisów. Jak jest Londyn, to poznajemy kolejne ulice i mało znane dzielnice, czasami też związane z nimi historie. Czuć, że autor tam był (przynajmniej za pośrednictwem Google View). Dużo też tu piłki. Życie bohaterów-kibiców siłą rzeczy wiąże sie z oglądanymi przez nich meczami. Kibice Polonii Warszawa będą usatysfakcjonowani! ;-)

sonia poniatowska | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Im dalej, tym ciekawiej i tym bardziej chce się wiedzieć co będzie na kolejnych stronach. Może momentamitrochę zbyt wiele miejsca poświęcone opisom miast, jednak nie przeszkadza to w czytaniu. Sporo osób, nazwisk i powiązań, więc żeby nadążać i wszystko rozumieć, trzeba się naprawdę 'wtopić' w świat książki. Obok sprawy kryminalnej pojawiają się też wątki prywatne bohaterów, co dla mnie zawsze jest na plus. Kryminał do polecenia.

Maciej Horała | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Przyznam, że jak do tej pory najsłabsza z serii o komisarzu Nowaku. Kontkowski to nie tyle autor kryminałów o ile wynalazca nowego gatunku, który roboczo bym nazwał pełnym ciekawostek przewodnikiem o mieście Warszawa z kryminałem w tle. ( w przypadku niniejszej książki dochodzi jeszcze Londyn) Styl jest nie najgorszy, czyta się bez zgrzytów, jeśli ktoś nie jest melomanem a zwłaszcza fanatykiem piłki nożnej może nie zrozumieć wielu aluzji i odniesień, którymi nieustannie sypie Nowak. (przyznam, że tym razem jest tego aż przesyt, przez co nieco obniżyłem notę)Z całą pewnością sięgnę po kolejnym tom.

Kamil | 2013-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Nie ma takiego miasta to trzecia część przygód komisarza Adama Nowaka z warszawskiej policji. Pierwsze dwie toczyły się w Warszawie i okolicy tym razem Nowak korzystając z możliwości udaję się służbowo na szkolenie do Londynu gdzie poznaję pracę tamtejszych policjantów. Natrafia tam na dwa morderstwa - młodego polaka oraz jej siostry. Po powrocie do stolicy zostaję zamordowany angielski nauczyciel zapalony gracz w bilard. Do tego dochodzą problemy Nowaka z natury prywatnej. Autor często przypomina czytelnikowi o wydarzeniach z 2 poprzednich części.
Osobiście uważam że Nie ma takiego miasta to jak do tej pory najlepsza książka tego autora i z niecierpliwością czekam na Bazyliszka. Jedynie co to zszokowało mnie trochę zakończenie jedna sprawa nie została do końca wyjaśniona.