Fate/Zero #2

Okładka książki Fate/Zero #2 Gen Urobuchi
Okładka książki Fate/Zero #2
Gen Urobuchi Wydawnictwo: Kotori Cykl: Fate/Zero LN (tom 2) fantasy, science fiction
Fate/Zero LN (tom 2)
Kotori
2018-03-23
2018-03-23
Dariusz Latoś
Fate Zero light novel Type-moon nasuverse kotori

Okładka książki Psycho-Pass 2 #5 Akira Amano, Saru Hashino, Gen Urobuchi
Psycho-Pass 2 #5 Akira Amano, Saru H...
Okładka książki Psycho-Pass 2 #4 Akira Amano, Saru Hashino, Gen Urobuchi
Psycho-Pass 2 #4 Akira Amano, Saru H...

Już po pierwszym tomie wiedziałam, że seria Fate/Zero to cykl Light Novel, który mogę polecić osobom zainteresowanym gatunkiem, a które nadal wahają się, co do wyboru tytułu, od którego zacząć. Nie jest to może najlepsza na świecie powieść, ale jak na ten gatunek jest ciekawa i szybko się ją czyta, a dodatkowym plusem są ciekawi bohaterowie i całkiem nieźle skonstruowana fabuła.

WOJNA O GRAALA TRWA

Lightnovelowy „Fate/Zero” powraca wraz z drugim tomem. Na miłośników tej opowieści, jak i jej growego pierwowzoru, czeka kolejna porcja przygód w fantastycznym świecie. Gotowi na ciąg dalszy wojny o Graala?

Japonia. Kitsurugu Emiya, Zabójca Taumaturgów, analizuje wydarzenia, które rozegrały się w ostatnim czasie i które dzieją się wokół, by jak najlepiej przygotować się do osiągnięcia swojego celu w trakcie Wojny o Świętego Graala. Temu wojownikowi, który nie cofnie się przed niczym, towarzyszy ona – Maiya, kobieta, którą od dziecka, gdy przygarnął ją na polu bitwy, szkolił i kształtował na swoją ostateczną broń, jednocześnie napędzającą go do działania.
Tymczasem z Niemiec przylatuje do Japonii Irisviel von Einzbern, żyjąca w izolacji we własnym rodzie, nieprzystosowana do reguł rządzących światem, choć posiadająca wiedzę o całym świecie. Towarzyszy jej sługa Szermierz, Duch Bohatera. Akcja zaczyna się zagęszczać i nabierać tempa.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/05/fatezero-2-gen-urobuchi.html

WOJNA O GRAALA TRWA

Ocena odnosi się do jakości polskiego wydania, nie do samej treści nowelki.

Nigdy nie narzekałam na wydania nowelek Kotori, bo nie miałam ku temu podstaw - tłumaczenie zawsze było w porządku i nie byłam w stanie dopatrzyć się większych błędów. Niestety, w drugim tomiku Fate/Zero coś poszło nie tak i do treści wkradł się najgorszy typ chochlika, pomieszany tekst.

Mogę się mylić, aczkolwiek defekt wygląda na błąd w trakcie korekty - numery stron się zgadzają, także nie ma mowy o winie drukarni. Wiem, że egzemplarze w Empiku są zafoliowane, jeśli jednak zajdzie taka możliwość, radzę sprawdzić książkę przed zakupem, dokładnie strony: 52, 169, 170 oraz 171.

Zaczynając od początku, na kilku stronach nowelki znajdziemy pojedyncze zdania, lub, co gorsza, całe paragrafy, które jakimś cudem zmieniły miejsce. Same numery stron się zgadzają, nie zgadza się jedynie umieszczona na nich treść, np:

str. 51 (koniec strony): "[...] Wyglądało na to, że Duch kompletnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że wysokie miejsca mogą być niebezpieczne."

str. 52 (początek strony): "się z kobietami, spali. Każdy to potrafił.
Taumaturgowi niemal dosłownie opadła szczęka. [...]"

Jak widać, początek 52 strony rozpoczyna się uciętym zdaniem, które jak się później okazuje, powinno się znaleźć na str. 171.

str. 169 (koniec): "[...] Cały był zakrwawiony. Naczynia"

str. 170 (początek): " - Jeśli dopadła cię nuda, woluminy, które ci ofiarowałem, przejrzyj. To doprawdy kawał ekstraordynaryjnej lektury".

Podobnie jak wyżej, strona 170 rozpoczyna się niepasującym zdaniem, w dodatku przedstawiającym losy innego bohatera.

str. 171 (koniec): " - Nic w tym nadzwyczajnego. Wszyscy wojownicy w moich czasach w trakcie bitew jedli, kochali"

str. 172 (początek) : "włosowate popękały mu w każdym zakątku ciała, a krew sączyła się przez zaognioną, popękaną skórę."

Połowa zdania kończącego str. 171 jakimś cudem "wywędrowała" na stronę 52, a strony 170, 171 i 172 zostały przestawione. Przeglądając zaledwie książkę, trudno to zauważyć, gdyż wszystko napisane jest ciurkiem, czytając jednak, nie da się tego nie wychwycić (a tym samym nie zepsuć sobie lektury).

Pierwszy raz spotykam się z takim babolem i zastanawia mnie jak przeszedł on przez korektę. Wiem, że Kotori co najmniej raz popełniło podobną gafę (zapomnieli jednej ilustracji w którymś tomiku SAO),no ale żeby tak namieszać w samej treści? Naprawdę zaczynam się obawiać o przyszłość kolejnych tomów :(

Edit. Wydawnictwo ogłosiło wycofanie wadliwych egzemplarzy i wypuszczenie poprawionego wydania.

Ocena odnosi się do jakości polskiego wydania, nie do samej treści nowelki.

Mogę się...

Kolejna świetna część świetnej serii. Tak jak poprzednia zaopatruje fanów gry i anime (ale nie tylko) w detaliczne informacje dot. głównych postaci. Walki pomiędzy Sługami i ich mistrzami rozkręcają się na dobre. A zapowiada się jeszcze więcej akcji.

• Light Novel
  • Light novel