Książka Roku 2018

Omgiven av Psykopater
Małgorzata Maruszkin
poradniki
Ag2S

Fenomenalny skandynawski poradnik, który opanował listy bestsellerów. Wiemy już, jak radzić sobie z idiotami. Teraz przyszła pora, aby zrobić porządek z psychopatami. Prawdopodobnie nie raz spotkałeś takiego typka – charyzmatyczny, energiczny, zawsze uprzejmy i pomocny. Mówi to, co chciałbyś właśnie usłyszeć, dzięki czemu czujesz się przy nim doskonale. I nawet jeżeli coś w głowie ci...

Fenomenalny skandynawski poradnik, który opanował listy bestsellerów.

Wiemy już, jak radzić sobie z idiotami.

Teraz przyszła pora, aby zrobić porządek z psychopatami.

Prawdopodobnie nie raz spotkałeś takiego typka – charyzmatyczny, energiczny, zawsze uprzejmy i pomocny. Mówi to, co chciałbyś właśnie usłyszeć, dzięki czemu czujesz się przy nim doskonale. I nawet jeżeli coś w głowie ci powtarza, że jest w tym nutka fałszu, to i tak w to wierzysz. Jest tak pięknie, że aż psychopatycznie.

Thomas Erikson, naukowiec i światowej sławy coach, uświadomi ci, jak psychopaci manipulują twoimi słabościami, aby wykorzystać cię jak najbardziej. W zależności od tego, którym typem osobowości jesteś, możesz go w sprytny sposób rozpracować i oprzeć się jego manipulacji. Oczywiście nie każdy, kto ma cechy psychopatyczne, od razu jest psychopatą i nie każdy psychopata jest seryjnym mordercą. Niemniej psychopaci są wśród nas i można ich spotkać częściej, niż podejrzewałeś – w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. Nadszedł czas, aby poznać ich taktykę, bo kiedy zdecydują się zaatakować, będzie już za późno. Zrobią z tobą, co będą chcieli.

Nie bądź naiwny. Zobacz, kto w otaczającym cię tłumie jest psychopatą, zanim on zobaczy ciebie.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,199/otocz...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,199/otocz...»

veinylover | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Naprawdę nie wiem, dlaczego ta książka ma tak niskie oceny wśród użytkowników.
Jasne, dla mnie też zagadnienie psychopatii nie jest problemem nowym i zgłębiałem je na wszystkie sposoby.
Ale to nie jest książka dla tych, co problem znają wnikliwie, ale przede wszystkich dla zwykłych ludzi, których spotykają lub mogłyby spotkać w życiu niesłychane i niepożądane rzeczy. Zaryzykuję twierdzenie, że wśród tych, co niby doskonale znają problem, znajdą się ludzie, którym psychopata zatruł żywot.
Przykłady omawiane w książce są moim zdaniem rewelacyjne, opisują mechanizmy działania psychopaty bardzo plastycznie, może nawet z pewnym przerysowaniem, ale autor robi to dlatego, że nie doceniamy tego zagrożenia w praktyce życiowej, a jak doceniamy, to z żałosnym opóźnieniem. Omawianie „czterech kolorów” osobowości ludzkich i narysowanie w jaki sposób psychopata może zdemolować życie każdemu dostosowując swoje działania do ofiary (jej „koloru”) to zabieg znakomity. Zbyt proste? Właśnie tak to...

jatymyoni | 2018-08-31
Przeczytana: sierpień 2018

Moda na książki o psychopatach i poradniki nie słabnie. Pierwszy raz zetknęłam się z autorem i jego podziałem ludzi. Zgodnie z językiem DISA dzieli osobowości na cztery kolory, dwa introwertyczne:: niebieski- analityczny, zielony- stabilny i dwa ekstrawertyczne:, czerwony- dominujący, żółty- inspirujący. Psychopaci nie mają kolorów. Ale każdy z nas jest mieszanką kolorów, chociaż mamy dominujący.. Opisuje słabe i mocne strony każdego z kolorów, a także w jaki sposób może nimi manipulować psychopata i jak się bronić. Popiera swoje tezy przykładami z pracy i z domu. Pisze też o samych metodach manipulacji..
Dla kogoś, kto nic na ten temat nie czytał może być ciekawa. Mnie autor niczym nie zaskoczył, ani specjalnie nie zaciekawił. Czytałam lepsze pozycje o manipulacji i zachowaniu psychopatów. Nic nowego i odkrywczego. Zaskakujący tytuł i opisy na okładce mają przyciągnąć czytelników, ale zawartość taka sobie.

adb | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Mam mieszane uczucia, kiedy mam ocenić książkę Thomasa Eriksona "Otoczeni przez psychopatów". Reklamowana na okładce jako "fenomenalny skandynawski poradnik, który opanował listy bestsellerów" niestety nie spełnia pokładanych w niej nadziei.

Nowa książka autora jest w pewnej mierze kontynuacją "Otoczeni przez idiotów", w której autor prezentował 4 typy osobowości, przypisując im kolory. Ten schemat i tu został zachowany. Podział na 4 typy to jednak zbyt duże uproszczenie dotyczące osobowości.[...]

Kolejne części to opis sposobów manipulacji, do jakich uciekają się poszczególne grupy. Jak mantra powtarza się tu fraza o celowym działaniu i intencji psychopaty. Sęk w tym, że raczej nie umiemy czytać w myślach. Na szczęście autor nie wymaga "naprawiania" manipulatorów, zaleca raczej uważną obserwację i ucieczkę od krzywdziciela. Dobre i to. O samej manipulacji jest raczej niewiele, schematycznie i właściwie w kółko to samo. Przykłady wręcz trywialne.

Dla...

Artopolosis | 2018-05-27
Przeczytana: 26 maja 2018

Mimo, że nie wiedziałam, że jest to książka typowo poradnikowa, to jednak się nie zawiodłam. Treść była na tyle ciekawa, że książkę pochłonełam w ciągu 2 dni.
Można się z niej dowiedzieć jakim kolorem w profilu DISA jesteśmy, jak można nas zmanipulować, oraz jak przed manipulacją się bronić. Jeśli kogoś interesują tematy behawioralne oraz psychologiczne to się nie zawiedzie.

Recenzja: http://www.blairczyta.pl/2018/05/59-thomas-erikson-otoczeni-przez.html

Thomas Erikson zasłynął książką "Otoczeni przez idiotów". Niedawno w Polsce miał premierę jego kolejny poradnik, w którym ten szwedzki coach przestrzega przed działaniem psychopatów i wskazuje, jak się uchronić przed ich manipulacjami.

Pokładałam duże nadzieje w tej pozycji, tym bardziej, że psychologia jest mi bardzo bliska. Niestety już od pierwszych stron bardzo się zawiodłam, a z każdą kolejną było tylko gorzej. Mówiąc wprost - mimo że książka nie jest gruba, to okrutnie mnie zmęczyła.

Koncepcja

Erikson swoje wywody opiera na tej samej teorii, co poradnik dotyczących idiotów, czyli na koncepcji Williama Moultona Marsyona, zakładającej istnienie czterech głównych kolorów osobowości (używając skrótu myślowego), czyli model Extend DISC, który opisał twórca opisał w 1927 roku w książce "Emocje normalnych ludzi". Najprościej mówiąc czerwony typ odpowiada dominacji, żółty - inspiracji, zielony -...

Szara | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Nie jestem fanką ścisłego kategoryzowania ludzi na dany typ osobowości. Mimo to z książki można wyciągnąć sporo ciekawych informacji na temat tego jak dostrzec manipulacje, jakich dopuszczają się na nas inni oraz jak się przed taką manipulacją ustrzec.

Piotr Baron | 2018-08-17
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Jak nie dac się zmanipulować? Jak rozpoznać manipulację? jest to trochę nawiązanie do Berne'a "W co grają ludzie". Autor T. Erikson w woisty sposób przedstawia zawiłości komuniakcyjne. Mówi też o tym, jka często mówimy coś, by osiągnąć bardzo wymierny cel. Wprawdzie jest to kontynuajca jego pierwszej książki, jednak w tej pozycji uważa, że psychopaci nie mieszczą się w żadnym z kolorów. największym ich zwyciestwem jest to, że my nie wierzymy w to, że psychopaci istnieją

lobo0sw | 2018-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Dla mnie bardzo ciekawa i otwierająca oczy.
Jest to moja pierwsza książka o tej tematyce.

Aphrodite-A-Raven | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Książka do przeczytania w dwie (dosłownie i to nie całe) godziny. Z jednej strony to jej największy atut, że jest lekka, a z drugiej... Nawet nie zdążyłam zabrać jej do domu!

Dowiedziałam się z niej, jakim typem osobowości jestem, jakie siły i słabości mam oraz na czym można u mnie żerować, będąc psychopatą. Dużą częścią poradnika jest też przytoczenie przykładów, obrazujących zjawiska oraz podpowiedzi, jak rozpoznać i poradzić sobie z psychopatycznymi manipulacjami. Jest to podane na tacy i prostym językiem.

Nie ze wszystkimi tezami autora się zgadzam. Zwłaszcza z tymi dzielącymi i kategoryzującymi ludzi na normalnych oraz bezbarwnych potworów. Nie taki psychopata straszny, jak go malują, ale prawdą jest, że nie da się go zmienić lub wyleczyć. Poza tym są ludzie tak wielobarwni, że aż wydają się szarzy i niedookreślenia – nazywamy ich empatami. I tak, jak w przypadku psychopaty, jakimi są osobami prywatnie, zależy od ich indywidualnych wyborów i działań. Ocenianie ludzi po ich...

Dawid Podleśny | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Bardzo ciekawa publikacja dla amatorów w dziedzinie psychologii. Autor w przystępny dla laika sposób charakteryzuje główne typy osobowości oraz wyjaśnia kim są psychopaci oraz jak wpływają na swoje otoczenie. Nawet tak ogólny opis pomaga rozwinąć asertywność bo przecież we współczesnym świecie nikt nie może sobie pozwolić na bycie zupełnym ignorantem w psychologii.