Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Okładka książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Justyna Kopińska Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2018-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-22
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381390682
Tagi:
literatura polska felieton reportaż sierociniec molestowanie przemoc dzieci Kościół prokurator prokuratura zakon zakonnice

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3724 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , , ,

Tej książki nie można czytać spokojnie. Dlaczego? Bo opisuje ze szczegółami piekło jakie urządziły Siostry Boromeuszki wychowankom domu dziecka z Zabrza. Trwało to przez kilkadziesiąt lat, może najstraszniejsze jest to, że mimo licznych i wyraźnych sygnałów koszmaru dziejącego się w sierocińcu, liczni ludzie i instytucje powołane do tego by chronić dzieci, nie robiły nic. Bo kościół, bo siostry...

Przede wszystkim bicie, to była najważniejsza metoda wychowawcza: Siostry „biły prawie codziennie. Wieszakami, menażkami, chochlami do zupy, pasem, trzepaczkami, kluczami, krzesłami.” Nie tylko dzieci starsze, także przedszkolaki: „Siostra Monika trenowała boks na dziewczynkach. Potrafiła najpierw pobić kilkuletnią wychowankę, a potem podnieść ją do góry i rzucić nią o stół.” Takich historii w książce jest cała masa, opis sposobów bicia i tortur stosowanych przez zakonnice przeraża, to istne Auschwitz. Jeszcze była przemoc psychiczna; upokarzanie, wmawianie dzieciom, że są nic niewarte, że mają złe geny, to czasami bolało nawet bardziej. A na dodatek w sierocińcu kwitła przemoc seksualna: dzieci były przez lata ofiarami i sprawcami gwałtów homoseksualnych; siostry nie reagowały.

To prawdziwe piekło na ziemi trwało przez 30 lat w mieście Zabrzu a skończyło się dopiero dzięki determinacji jednej pani prokurator. Wcześniej sygnałów zła było wiele: dzieci miały wyraźne ślady bicia, skarżyły się, uciekały z ośrodka, podejmowały próby samobójcze. Przez dziesiątki lat nikt (wizytatorzy, kuratorzy, nauczyciele, policjanci, lekarze, psychologowie itd.) nie reagował! Dlaczego? Bo jak ludzie słyszą, siostry zakonne, kościół, to im opadają klapki na oczy - panuje przekonanie, że słudzy kościoła są moralnie czyści, że nie mogą czynić zła, dalibóg dlaczego, nie wiem, przecież to tacy sami ludzie jak inni, dzielą zalety i wady Polaków. Poza tym ludzie boją się zadzierać z kościołem; charakterystyczne wypowiedzi: „To grzech śmiertelny donosić na osoby duchowne” lub „To konflikt wiary. Jestem katoliczką i nie będę donosić na siostry zakonne. Innym też odradzam.” Ciekawa to sprawa: czy katolik, jeśli widzi ewidentne zło czynione przez ludzi kościoła, winien ze złem walczyć czy być posłuszny kościołowi...

Czytając miałem uczucie deja vu: podobne rzeczy opisywała Frances Reilly w 'Diabelskim Nasieniu', tyle, że dom dziecka był w Irlandii 50 lat temu. I jeszcze Natalia Rolleczek w 'Drewnianym Różańcu' - Zakopane, lata 30-te XX wieku: sierociniec, terror zakonnic, znikąd pomocy, bo kto wystąpi przeciwko kościołowi. W ilu krajach katolickich i w ilu miejscach jest jeszcze teraz takie piekło na ziemi?

Dlaczego tak się dzieje? Bo zakonnice nie były zupełnie nieprzygotowane do tej trudnej pracy ani psychologicznie ani profesjonalnie (kierowano je do ośrodka na podstawie jednego kryterium: że lubią dzieci), same zaś miały problemy emocjonalne i psychiczne (psychopatia, sadyzm). Przebywały z dziećmi 24 godziny na dobę, nie mając znikąd pomocy psychologicznej, seksuologicznej czy pedagogicznej. A należały do organizacji w której ślepe posłuszeństwo, zupełne poddanie się przełożonym, idealny porządek (podłogi musiały się lśnić) są świętą regułą. Te same zasady przerzucały na swoich podopiecznych egzekwując je biciem i torturami.

Straszne to, że pobyt w ośrodku zniszczył życie młodych ludzi, kompletnie ich wypaczył, mówią śląscy policjanci: „Zdecydowaliśmy się obserwować niektórych byłych wychowanków ośrodka. Sierociniec sióstr w Zabrzu nazywają tu „inkubatorem przestępców”, a byłych wychowanków „tykającymi bombami (...) trudno przewidywać, że osoby bite i molestowane w ośrodku po wyjściu będą żyć normalnie. Tak może się zdarzyć, ale nie mamy tej pewności. Sprawdzamy tych chłopców. Tylko nieliczni założyli rodziny, wielu trafiło do więzienia, także za czyny związane z molestowaniem.”

Taką to mamy opowieść z Polski w XXI wieku. Wprawdzie ministerstwo Edukacji zapowiedziało po sprawie z Zabrza kontrolę we wszystkich tego typu placówkach, więc nie wykluczam, że podobnych historii wyjdzie na jaw więcej….

Tej książki nie można czytać spokojnie. Dlaczego? Bo opisuje ze szczegółami piekło jakie urządziły Siostry Boromeuszki wychowankom domu dziecka z Zabrza. Trwało to przez kilkadziesiąt lat, może najstraszniejsze jest to, że mimo licznych i wyraźnych sygnałów koszmaru dziejącego się w sierocińcu, liczni ludzie i instytucje powołane do tego by chronić dzieci, nie robiły nic....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 832
  • Chcę przeczytać
    2 894
  • Posiadam
    834
  • 2018
    171
  • 2019
    122
  • Teraz czytam
    78
  • Reportaż
    77
  • Literatura faktu
    73
  • Ulubione
    53
  • E-book
    48

Cytaty

Więcej
Justyna Kopińska Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Zobacz więcej
Justyna Kopińska Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Zobacz więcej
Justyna Kopińska Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także