Lenin. Dyktator

Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Seria: Oblicza zła
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Lenin the Dictator. An Intimate Portrait.
literatura faktu
Ag2S

Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym, demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. Nie był sadystą, szaleńcem ani nawet fanatykiem. Przedkładał taktykę nad doktrynalną czystość i potrafił diametralnie zmieniać zdanie, gdy było to opłacalne. W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej, nigdy nie zakładał mundurów ani nie pytał o szczegóły śmierci ofiar, które miały dla niego jedynie wymiar liczbowy. Stworzył system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i pragnął zmienić świat. Osiągnął jedno i drugie. Bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie, a jeszcze sto lat później Rosja i wiele innych krajów pozostaje pod przemożnym wpływem komunizmu.

Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

eR_ | 2018-06-28
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Zarówno Lenin, jak i jego następca Stalin, mieli jedną wspólną cechę. Byli bezwzględni dla swoich przeciwników. Dążyli do celu, nie zważając na potencjalne ofiary, co za „panowania” Lenina doprowadziło do śmierci ponad 6milionów osób. Tym samym jeden od drugiego mógłby uczyć się jak eliminować znaczne zasoby ludzkie, przypisując wszystko wyższemu celowi, albo w ogóle nie przyznając się do swoich zbrodni, a to rozwiązanie-przyznajmy-jest znacznie wygodniejsze.
Lenina zafascynował traktat którego autorem był niesławny Marks i można by rzec dzięki ideologii którą zawarł w swoim dziele, świat na długo wpadł w zasadzkę komunizmu, a przynajmniej jego duża część.

Niedawno zakończyłem lekturę książki”Lenin. Dyktator”. A czego można się dowiedzieć z okładki o tej pozycji?

marcjn | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Interesujący portret Lenina, zarówno jako polityka jak i osoby prywatnej. Wykształcony asceta, osobiście uczciwy będący jednocześnie fanatykiem nie widzącym żadnego problemu w zlecaniu najhaniebniejszych zbrodni.

Nie sposób odmówić książce walorów choć wedle mnie zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcił autor końcowemu okresowi życia Lenina; wojna z Polską wspomniana od niechcenia, NEP ledwie poruszony... Mimo to warto się z tym dziełem zapoznać, choćby po to iżby zobaczyć, że nawet największy zbrodniarz ma ludzkie oblicze.

Erna Eltzner | 2018-06-02

× www.majuskula.blogspot.com ×

Istnieli ludzie, których nazwiska lub pseudonimy nadal wzbudzają grozę, choć od śmierci rzeczonych osób mogło minąć wiele lat. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że mieli oni kilka twarzy, a ich charaktery tworzyła cała gama cech…

Władimir Iljicz Uljanow nie każdemu może wydać się znany, ale Włodzimierz Lenin już praktycznie wszystkim. To ten sam człowiek, który na stałe wpisał się na niechlubnych kartach historii. Zaklasyfikowanie go w konkretne ramy jest rzeczą bardzo trudną do wykonania, gdyż zawsze wymykał się schematom. Patrząc na to, co robił aż ciężko uwierzyć, że uwielbiał naturę, był miłośnikiem kotów, lubił majsterkować przy rowerach. Te i inne ciekawostki w swej książce odkrywa Victor Sebestyen. Autor urodził się na Węgrzech, ale razem z rodziną uciekł do Wielkiej Brytanii. Pracował dla wielu gazet, przemawiał na uniwersytetach i konferencjach w Europie i Ameryce Północnej. Jako zagraniczny korespondent opisywał upadek komunizmu i...

Mecha_Kulturacja | 2018-06-10

Lenin. Dyktator autorstwa Victora Sebestyena jest biograficznym spojrzeniem na postać Władimira Illyicha Uljanowa, czyli Lenina, założyciela Związku Radzieckiego i długiego komunistycznego rewolucjonisty. Jest również kolejnym tomem cyklu Oblicza Zła ukazującego się nakładem wydawnictwa Prószyński S-ka, przedstawiających największych zbrodniarzy dwudziestego wieku.

Sebestyen, jak sam mówi, napisał bardzo intymną biografię, która zarazem jest pierwszą od dwudziestu lat, ważną publikacją starającą się ukazać w miarę rzetelną historię człowieka, który miał ogromny wpływ na kształt nie tylko Europy, ale i świata w ubiegłym wieku. W Rosji Lenin po dzień dzisiejszy budzi podziw. Fascynuje jako człowiek, który tworzył historię i ustrój, który naśladowany był przez prawie połowę krajów na świecie.

Z drugiej strony postrzegany jest jako twórca najbardziej zbrodniczego ustroju na świecie. Według autora współcześnie w publikacjach na temat Lenina przewijają się dwie skrajne postawy. Od...

anetapzn | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Kim zatem był? Czy autorowi niniejszej książki, Victorowi Sebestyenowi udało się na 624 stronach odpowiedzieć na te i wiele innych pytań?
Brytyjski dziennikarz i historyk napisał takie 2 w 1.
Z jednej strony przedstawia głęboki, przeanalizowany portret człowieka, który zmienił nie tylko swój kraj, ale wpłynął także na miliony ludzi na całym świecie, wszak był twórcą najokrutniejszego systemu na świecie.
Z drugiej strony mamy okazję prześledzić krok po kroku kształtowanie się dyktatury, zobaczyć mechanizmy jej powstawania i rozwoju oraz prześledzić kształtowanie się rosyjskiego socjalizmu.
Jednocześnie Sebestyen weryfikuje wiele mitów i wyjaśnia wiele zagadek,...

Pawello | 2018-07-09

Książka z bardzo równej i ciekawej serii. Akurat ta ma nieco lżejszy kaliber naukowy ale poza tym nic jej nie można zarzucić. Sensowny układ i dużo interesujących informacji, które normalnie gdzieś przepadają w przypisach. Plus dla autora za grzebaninę w młodości i życiu prywatnym - bez przegięć typowych dla niektórych zajmujących się psychohistorią. Napisana przystępnym językiem.

Iskand | 2018-09-02
Przeczytana: 16 czerwca 2018