Opowiadania przykładne

Wydawnictwo: Wydawnictwo UMCS
Contos exemplares
klasyka
corbeau

„Opowiadania przykładne”, nawiązujące tytułem do nowel Cervantesa, to pierwszy w Polsce przekład zbioru najważniejszych opowiadań autorki. W oryginalny, poetycki sposób poruszają uniwersalne tematy: życia i śmierci, dobra i zła, pogoni za sukcesem i poszukiwania ponadczasowych wartości. „Były to słowa intonowane niczym pieśń, słowa niemal dostrzegalne, które wypełniały przestrzeń powietrza swoją formą, gęstością i ciężarem. Słowa, które przyzywały rzeczy i które były ich imieniem. Słowa błyszczące niczym łuski ryb, słowa wielkie i puste niczym plaże.” – w taki sposób Sophia de Mello Breyner Andresen kreśli świat swoich opowiadań, gdzie Biskup musi dokonać wyboru między dachem kościoła a spokojem sumienia, małżeństwo rozpaczliwie szuka zagubionej drogi w świecie, w którym stopniowo wszystko znika, pewna kobieta podporządkowuje całe swoje życie dążeniu do doskonałości, żebrak czuwa nad trawieniem radości i piękna, a każdy z Trzech Króli własną drogą podąża za obietnicą niezwykłej gwiazdy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/produkt/4980/opowiadania-przykladne

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/produkt/4980/opowiadania-przykladne

corbeau | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Znakomite klasyczne opowiadania jednej z najwybitniejszych portugalskich pisarek, o uniwersalnym, wciąż aktualnym przesłaniu. W prozie Sophii de Mello Breyner Andresen można wyczuć echa jej poezji: w rytmie i melodii zdań, w kreśleniu obrazów słowem. Głęboka humanistyczna refleksja dominuje tu nad akcją, pokazując, do czego prowadzi pogoń za pozorami władzy i potęgi, a do czego prosty zachwyt nad człowiekiem, przyrodą, pięknem i życiem.

Lidka | 2018-07-06
tomasz | 2018-06-25