Lektor (film + książka)

Cykl: Kolekcja filmowa Viva! Kino Oscarowe (tom 1)
Wydawnictwo: Edipresse
Booka

Hanna (Winslet) udziela pomocy Michaelowi Bergowi (Kross), który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, zakończonego nagłym zniknięciem kobiety. Osiem lat później Michael w odmiennych...

To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, zakończonego nagłym zniknięciem kobiety. Osiem lat później Michael w odmiennych okolicznościach spotyka ponownie swoją kochankę. Skrywana przez nią tajemnica przerasta jego wyobrażenia. Hanna jest oskarżona o popełnienie odrażających zbrodni.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nieźle przedstawiona problematyka fabuły, aczkolwiek ten temat zmusza do większych refleksji, więc można było wykazać się troszkę bardziej. Kilka ciekawostek na temat książki Bernarda Schlinka, na której podstawie nakręcono film. Tradycyjnie: krótkie notki biograficzne o odtwórcach ról: młodego i starszego Michaela oraz Hanny Schmitz oraz ładne, barwne kadry z filmu. Książeczka jest wyjmowaną wkładką umiejscowioną w "kieszonce" po wewnętrznej stronie okładki i nie ma standardowej liczby dwudziestu jeden stron (jak to zazwyczaj bywa w tego typu opracowaniach). Można więc łagodniejszym okiem spojrzeć na fakt, że wydawca tylko zahaczył o najbardziej istotne aspekty, ale ja trochę nad tym brakiem ubolewam, stąd taka ocena, a nie inna.

Ocena książki: przeciętna (5/10)
Ocena filmu: dobry (7/10)