Baśnie japońskie. Tom 3

Wydawnictwo: Kirin
Rondelek

Bohaterami baśni japońskich bywają zarówno ludzie - mądrzy i głupi, poczciwi i zawistni, biedni i bogaci - jak i zwierzęta, rośliny, demony, a nawet bogowie. To bogaty świat ludowej fantazji, ale też powszechnego poczucia sprawiedliwości, gdzie okrutnika i pyszałka spotyka zasłużona kara, zaś dobre serce zawsze zostaje wynagrodzone. W trzecim tomie "Baśni japońskich" nie zabrakło takich podań, jak "Cudowny wodospad", "Jak powstały góra Fuji i jezioro Biwa" czy "Księżniczka i lisiątko", ale też wielu innych, mniej znanych opowieści.

źródło opisu: kirin.pl

źródło okładki: kirin.pl

Ola | 2018-07-02

Właściwie ocenę "rewelacyjna" daję nie tyle tej książce, co całej serii, bo moim zdaniem najciekawszy jest tom 1, tym niemniej tym, co mi się tu ogromnie podoba, to fakt iż łącznie w trzech tomach otrzymujemy kilkadziesiąt różnych baśni (bolączką wcześniejszych wydań na naszym rynku było to, że zawsze coś się powtarzało), ukazujący szerokie spektrum ludowych wierzeń japońskich. Tom trzeci jest grubszy niż pozostałe i tak jak tom drugi jest zbieraniną tekstów różnych autorów - stąd ich styl jest też dość zróżnicowany. Jedne opowiedziane są zgodnie ze sposobem, w jaki przywykliśmy do snucia baśni na Zachodzie, podczas gdy inne przypominają raczej anegdoty. Ważną rolę odgrywają tu też sny - cała baśń potrafi być jednym wielkim snem, co w zachodnich baśniach rzadko się zdarza. Tak czy inaczej, warto zapoznać się z tym tomem, podobnie jak z całą serią.

Ervisha | 2018-06-15
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Zbiór 44 baśni japońskich w oryginalnej wersji. Teksty nie zostały skrócone i ocenzurowane a przełożone bezpośrednio z oryginału, dzięki czemu poznajemy je w oryginalnej wersji. Historie niezwykłe, pełne odważnych wojowników, mitycznych stworzeń, niewiarygodnych splotów akcji i przede wszystkim ważnych wartości.
Tak jak w każdej bajce i baśni jest zło i dobro. Ludzie szczerzy i prawi oraz Ci źli, dwulicowi, agresywni, dbający tylko i wyłącznie o swoje dobra. Odwaga i męstwo są chwalone i cenione a tchórzostwo, oszustwo, chęć powiększania swojego bogactwa, ganione.

Czytając baśnie japońskie widać jak ważna dla Japończyków jest przyroda a także miłość i szacunek do roślin i zwierząt. Nie niszczą jej i nie krzywdzą żywych istot - żyją z nimi w zgodzie i harmonii.
Cenią dane komuś słowo i obietnice, których złamanie tak samo jak skrzywdzenie zwierzęcia jest krytykowane i linczowane - konsekwencje takiego postępku mogą być naprawdę nieprzyjemne.
 Bardzo ważne są relacje rodzinne...