Darkdawn

Okładka książki Darkdawn Jay Kristoff
Okładka książki Darkdawn
Jay Kristoff Wydawnictwo: St. Martin's Press Cykl: Nibynoc (tom 3) fantasy, science fiction
Nibynoc (tom 3)
St. Martin's Press
2019-09-04
2019-09-04
Inne

Okładka książki Aurora: Koniec Amie Kaufman, Jay Kristoff
Aurora: Koniec Amie Kaufman, Jay K...
Okładka książki Aurora: Pożoga Amie Kaufman, Jay Kristoff
Aurora: Pożoga Amie Kaufman, Jay K...

Trylogia bardzo ciekawa, dobrze ją się czyta i często zaskakuje czytelnika. Muszę się zgodzi, iż trzecia cześć „ Bezświt” jest z nich najsłabsza. Bardzo polubiłam główna bohaterkę, Trica oraz Sokoły. Rozczarowujące dla mnie jest również zakończenie ( głównie chodzi o to z Kogo Mia ostatecznie wybierze a nie jak to się skończy) stad troszkę obniżona punktacja, ale ogólnie rzecz ujmując jest to lektura godna polecenia.

Chociaż chwilkami historia się ciągnęła, to muszę przyznać że rozwiązanie całej trylogii bardzo ciekawe. Widać, że seria książek jest bardzo przemyślana, pomysł na zakończenie musiał zrodzić się już na początku. Postacie również zapadają w pamięć - nietuzinkowe, niekoniecznie miłe, ale oryginalne.

Pomysł na sposób zapisu głosu różnych demonów i powstałych do życia zjaw - BOSKI. Czasem duże litery, czasem odwrotnie - wszystkie małe, jak szept. Od razu widać, że coś jest nie tak, że prawa świata zostały zaburzone.

Polecanko!

Pomysł na sposób zapisu głosu różnych demonów i powstałych do życia zjaw -...

Świetna. Dawno nie czytałam tak wciągającego, ogromnie satysfakcjonującego zakończenia trylogii. Genialne!

Jak dla mnie najsłabsza cześć. Całość natomiast jest rewelacyjna.

Jak dla mnie najsłabsza cześć. Całość natomiast jest rewelacyjna.

Brnęłam przez tę część miesiąc mimo posiadania wolnego czasu na czytanie i nie do końca potrafię stwierdzić dlaczego. Zdecydowanie poprzednie dwie części przypadły mi do gustu bardziej ("Nibynoc" broni się głównie świetnym emo-edgy klimatem za to "Bożogrobie" mocno wciąga fabułą i intrygami). Tutaj... Chyba moje dwa główne problemy to po pierwsze to, że wiemy jak to się wszystko skończy i czytamy tylko żeby się dowiedzieć jak dokładnie do tego dojdzie, a drugi to po prostu typowy problem wielu finałów serii, w których jest sporo walki i magii, gdzie nagle główna bohaterka robi się tak silna, że z książki ulatuje bardzo dużo napięcia. Mimo tego zostawiam 7 gwiazdek, bo bardzo leży mi styl pisania Jaya Kristoffa, który jest świeży, i, mimo że czasami ociera się o cringe i typową "męską fantastykę", autor zdaje sobie z tego sprawę i znajduje sposób, żeby się z tego pośmiać. I przypisy oraz sposób narracji prowadzony przez nie-kota, oraz to jak w pewnym momencie bohaterowie powieści znajdują te książki i o nich dyskutują to jedne z najmocniejszych momentów Kronik Nibynocy. Było miło i z optymizmem wypatruję rozpoczęcia przygody z "Wampirzym Cesarstwem".

Najsłabsza z serii, ale fani nie będą rozczarowani.

Najsłabsza z serii, ale fani nie będą rozczarowani.

Za dużo niepotrzebnych scen seksu, które nic nie wnoszą do fabuły książki. No i ja, tradycyjnie (sorry LGBT) wolę jednak czytać o miłości hetero ;)
Ogólnie dwie pierwsze części dużo ciekawsze, ostatnia część już mi się dłużyła.

Ogólnie dwie pierwsze części dużo ciekawsze, ostatnia część już mi się dłużyła.

Wydawało się, że ta seria niczym nie przypadnie mi do gustu, że zniesmaczona zaniecham czytania - tyle tu krwi i flaków, bluzgów, mroku i nazbyt bujnych scen erotycznych. Nic z tych rzeczy! Zaskoczyła mnie niesamowicie! Będę tęsknić za tym światem, bo polubiłam bardzo Wronę i jej familię, ich dialogi, relacje. Ta książka stoi dla mnie barwnymi postaciami, które na przemian lubiłam i miałam ochotę zdzielić w łeb. Fabuła ciekawa - tutaj również się nie zawiodłam. Akcji mnóstwo, brakuje czasu na oddech, emocje wrzą, a i humor potrafi wywołać głośne parsknięcia. Całość dopracowana z niezwykłą pieczołowitością. Jestem urzeczona, bawiłam się świetnie. Nie daję dychy jedynie w akcie buntu - w odwecie za Trica (chociaż chcę oddać wyrazy uznania autorowi, że do samego końca mnie wodził za nos i dawał nadzieję, na jego powrót do życia i Mii).

Mia Corvere po wygranych igrzyskach musi uciekać przed własną rodziną i zabójcami z Czerwonego Kościoła a jej ukochany mentor zostaje pojmany. Arcymrok nadchodzi a ona wraz z ukochaną, bratem Jonnenem i dawnym przyjacielem wyrusza w ostatnią podróż by dopełnić swojego przeznaczenia.
Ostatni tom - śmierć - to podsumowanie i wyjaśnienie wszystkiego o czym były poprzednie dwie książki. Cudownie napisana postać bohaterki i wybitnie denerwująca postać jej kochanki jednak całościowo cykl Nibynocy wypada bardzo dobrze. Będę tęsknić za całym tym światem, za postaciami a przede wszystkim za kotem w cieniu który wcale kotem nie jest bo któż by nie chciał mieć takiego przyjaciela który pożera strach. Jednak Corvere udowadnia, że strach jest potrzebny. Bo wraz ze strachem rodzi się odwaga i nadzieja.
Ciężko pożegnać się z Mią kiedy to ona żegnała się ze wszystkimi niemniej jednak historia dobiegła końca. Przebyłam z nią długą drogę pod trzema słońcami od dzieciństwa aż po finał, przez piaski pustkowia, kryłam się z nią w cieniu i ćwiczyłam w Czerwonym Kościele.
Wszystko po to by obrócić republikę w popiół, by umrzeć i narodzić się na nowo. Żegnaj, dziewczyno z opowieścią. Mała wrono która nigdy nie pozwoliła by strach kierował jej losem.
Pamiętajcie.
Nigdy się nie wzdragajcie. Nigdy się nie lękajcie. I nigdy, przenigdy nie zapomnijcie.

Wspaniała trylogia... jedna z moich ulubionych. Aż żal, że to już koniec tej mrocznej, przepełnionej krwią historii. Poraz trzeci i ostatni napisze po prostu - ZAJEBISTE !