Igła

7,44 (1968 ocen i 147 opinii) Zobacz oceny
The Eye of the Needle
historyczna
Ag2S

Rok 1944 r. Alianci szykują się do inwazji. Niemcy otrzymują od swoich szpiegów informacje, że lądowanie nastąpi w Calais, i to wkrótce. Jednak wywiad Hitlera nie wie, że większość ich agentów w Wielkiej Brytanii została wyłapana, a napływające „od nich” meldunki są częścią starannie zaplanowanej akcji dezinformacyjnej – mistyfikacji, jakiej dotąd nie widział świat. Tylko jeden człowiek...

Tylko jeden człowiek przejrzał plan aliantów. Genialny niemiecki szpieg o kryptonimie Igła, cieszący się zaufaniem samego Führera, ma dowód, że doradcy Hitlera się mylą. Jeśli uda mu się dotrzeć z nim do Berlina, może zapobiec klęsce Niemiec.

Brytyjskie służby wywiadowcze mobilizują wszystkie siły, by temu zapobiec. Cały kraj przeciwko jednemu człowiekowi. Nierówny pojedynek, który zakończy się na małej wyspie na Morzu Północnym, gdzie siły się wyrównają i Igła będzie miał przeciwko sobie tylko starca, kalekę, dziecko i kobietę… piękną kobietę.

Nie jest maszynką do zabijania, a pod powłoką profesjonalisty kryje się człowiek.

Człowiek szpieg
Człowiek Niemiec
Człowiek morderca
Człowiek kochanek

NAJSŁYNNIEJSZY WOJENNY THRILLER SZPIEGOWSKI.
Powieść, która przyniosła rozgłos autorowi FILARÓW ZIEMI, po części za sprawą ekranizacji z doskonałą kreacją aktorską Donalda Sutherlanda.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1578,4064,igla.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1578,4064,igla.html

Szukając igły w stogu siana...
No właśnie, gdyby przyszłoby nam ją właśnie tam znaleźć, wówczas stracilibyśmy o wiele więcej nerwów i czasu, niż byłoby to warte.
To przysłowie odnosi się idealnie do tego, co nam czasami diabeł przykryje ogonem.
Gdy zginie nam jakaś rzecz, gdy coraz dalej brniemy i pogrążamy się w poszukiwaniu, powoli nasze nerwy, opanowują nasz umysł, a później ciało. Im bardziej jesteśmy zdenerwowani, tym trudniej nam znaleźc zagubioną rzecz.
Wtedy najczęściej przypominamy sobie o tym powiedzeniu...i mówimy czasem sobie wtedy w duchu. albo krzyczymy w niebogłosy..: "-Przecież to nie igła, jak mogło mi to zginąć...".

Zatem dlaczego właśnie taki tytuł? Dlaczego IGŁA? Dlaczego autor w swej książce jak i głównej postaci nadał tak przydomek...
Otóż dlatego, że nikt nie był w stanie go wytropić. Nie zostawiał za sobą żadnych śladów. Był jak człowiek widmo, praktycznie niewidzialny. Nic dziwnego, że był tajną bronią Niemiec, zdolnym przechylić szalę zwycięstwa na...

Łokieć_Pana_D | 2017-01-13

Przy sensacyjnych książkach, zaznaczam zwykle "brak głębi". Marudzę, wybrzydzam, pluję. Mówią, że książki nie są "jak wino". Te szpiegowskie są. Czym starsze i dalej wiadomo.
Dobra historia, rzetelnie spisana. Czego więcej? Lekki deficyt polotu literackiego. Jedyny minus. Postacie, takie cacuszka: zły pan (wilk prawie), lecz szlachetnie zabija. Ona, zamknięta, gorąca jak wulkan, z jaką gracją eksploduje w tę pierwszą noc. Harty ścigające, pokiereszowane wojną, dzielni wysłannicy Jej Królewskiej. Dobra szkoła.
Zapytała mnie kiedyś kobieta: "o szpiegowaniu czy o miłości?" Do dziś się zastanawiam. O szpiegowaniu? O miłości? O samotności może? O tym, że każda perfekcja kiedyś się zatnie.
A gdzie Churchill nie może, tam babę pośle.

Łokieć_Pana_D | 2018-05-25

Są książki z podwójnym dnem. Ba.. z potrójnym. Czwórnym. Tak, nawet. I co się dziwi? Tak bywa i już.
Czytając "Igłę" ma się wrażenie, że to już wielokrotnie odrobiona praca domowa. Szpiegostwo brytyjskie, obrzydzone w idiotycznej serii filmowej, z dużą ilością zer i siódemką na końcu. Do dziś mam niesmak.
Ta książka nie ma z tym, na szczęście, nic zbieżnego. To wszak warstwa pierwsza. One. Jak mówią Ci z nad Tamizy. Warstwa pierwsza sensacyjno - szpiegowska. Niech tam.
Ta druga, to warstwa czucia. To stan świadomości. I ta książka go karmi. Poi. Niby szpiegostwo, zawsze takie same, a inne.
Szpiegostwo, co do zasady, jest nudne jak flaki z olejem. Ale nie tu. Bo tu jest coś, i tkwi (i niech mi nikt nie prawi, że zdania się nie zaczyna od "bo"). Bo, to co się dzieje w tym domu, w tym na początku nudnym londyńskim domu (napięcie), to kwitnie później, nad rzeką (wkurzenie czytelnika), kwitnie w pociągu (tu już prawdziwe wku... czytelnika)... i dalej. I dalej. I jeszcze dalej....

…”Szkoda, że on nie walczy po naszej stronie”…

W pewnym momencie, po wyczynach głównego bohatera, pomyślałam o nim dokładnie tak samo: „Szkoda, że on nie walczy po naszej stronie” – co natychmiast uświadomiło mi, że jednak identyfikuję się z jedną ze stron!

Jak u Hitchcocka – pierwszy rozdział rozpoczyna się trzęsieniem ziemi, a później napięcie rośnie!

To pasjonująca powieść szpiegowska i sensacyjna, gdzie liczą się pościgi, pojedynki, zimna kalkulacja, spryt, bezwzględność i konieczność wyprzedzenia wroga o krok. Czyta się jednym tchem. Akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, a osią całej historii są działania niemieckiego szpiega o pseudonimie „Igła” oraz agentów MI5, którzy go tropią.

Myślę, że to najlepsza powieść Folletta, jaką przeczytałam – zwłaszcza ze względu na niejednoznaczne kreacje bohaterów.

Ujmujące były momenty nawiązania do historii, np. Henryka II czy łuków katedry w Canterbury – czyli istnieje możliwość, że już w czasie pisania "Igły" –...

Piroman | 2017-09-20

Czy die Nadel zdąży nadać? D-day w szkockiej spódnicy. Powieść o wpływie jednostki na bieg historii. Fantastyczny trójkąt psychologiczny i trochę naciągane uczucia bezwzględnego zamordysty Igły. Fabuła do bólu przewidywalna, ale akcja ostatnich stu stron tak wartka, że przelatuje się fragmenty w kwaterze Hitlera lotem messerchmitta. Alianci również w tle. To die Nadel nakręca książkę. Śledzenie jego działań jest czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że nie zobaczę nigdy jego twarzy. A Ty? Czy widziałeś twarz Igły?

Izabela Pycio | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

"Niemcy dali się niemal całkowicie oszukać - tylko Hitler domyślał się prawdy, ale bał się zaufać intuicji..." Alan J.P.Taylor "Historia Anglii 1914-1945"

Klasyka sensacji, powieść, która trzyma w napięciu od początku do końca, podkręca wyobraźnię, cieszy solidną dawką satysfakcjonującej lektury. Fantastyczny pomysł na fabułę, losy drugiej wojny światowej zależne praktycznie od łutu szczęścia jednego mężczyzny, ale też i determinacji jednej kobiety. Czy jemu się uda uruchomić pokłady największego sprytu i uciec przed zbliżającym się pościgiem, a jej pokonać wewnętrzne bariery i zabić człowieka?

Wyraziście i przekonująco wykreowani bohaterowie, na tyle efektownie i emocjonalnie, że w pewnym momencie czytelnik czuje się rozdarty między kibicowaniem niemieckiej a angielskiej stronie. Rasowe szpiegostwo najwyższej klasy, spektakularne wydarzenia, działania pozbawione skrupułów, ale i też nieoczekiwanie pojawiająca się słabość. Dynamiczne rytmy i sugestywne opisy potęgują intensywność...

Koronczarka | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

Może tak było, a może nie, ale sensacyjna akcja dobrze wpasowuje się w historyczne realia tworzenia drugiego frontu podczas II wojny światowej. A przy okazji mamy szansę na podejrzenie codziennego życia w Anglii, która okupowana przez Niemców nigdy nie była, ale przeżywała codzienne naloty i dobrze zdawała sobie sprawę z tego, ile od niej zależy. Akcja trzyma w napięciu do ostatniego słowa.

Meowth | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Thrillery o tematyce szpiegowskiej, osadzone w czasach prawdziwych wojen, nie są moim ulubionym gatunkiem, a to dlatego, że autorzy zwykle wprowadzają do powieści tak wiele osób, prawdziwych i zmyślonych na potrzeby książki, szpikują akcję tyloma szczegółami i opisami rozmaitych działań taktycznych lub wyposażenia bojowego poszczególnych formacji, że próbując jakoś to uporządkować i zapamiętać podczas lektury, tracę z oczu fabułę i wszystko zaczyna mnie nużyć i irytować.

Właśnie dlatego powieść Folletta czekała na moje "zlitowanie" blisko 30 lat (! - rok wydania 1989). W dodatku kiedyś widziałam już film, nakręcony na podstawie "Igły" i chociaż szczegóły zatarły mi się w pamięci, znałam zakończenie, toteż książka nie wzbudzała jakiejś wielkiej mojej ciekawości. Ostatnio jednak, po raz "enty" przekładając ją na półce, postanowiłam dać jej szansę. I bynajmniej nie żałuję. Powieść jest napisana tak dobrze, że nawet znając zakończenie czytałam ją z wielkim zainteresowaniem.

Follett...

Wioletta | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, P. L -> W
Przeczytana: 08 lipca 2015

Z całej książki z największym entuzjazmem czytałam wszystkie fragmenty dotyczące działań Die Nadla i pewnie wbrew rozsądkowi, bo to niemiecki szpieg, kibicowałam właśnie jemu. Inteligentny i perfekcyjny w każdym calu, ale jednak nie do końca bezwzględnie zimny. Muszę też przyznać, że z podziwem patrzyłam na grupę pościgową, która niezwykle sprawnie jak na te czasy deptała po piętach głównego bohatera. Tempo stopniowo rośnie, aż do końcowego momentu kulminacyjnego, ale odczuwałam też czasami lekkie znużenie, szczególnie na początku i gdy akcja przenosiła się do sztabu niemieckiego. Jeśli chodzi o zakończenie i potem epilog, było dla mnie do przewidzenia. Jest jeszcze jedna postać, o której należy wspomnieć, Lucy, "Cóż to za kobieta".

Monika | 2012-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2012

Igła to klasyka gatunku. Nic dodać, nic ująć.

Chyba tylko to -> ech, cóż za kobieta! :)