Tu i teraz

Okładka książki Tu i teraz Aneta Grabowska
Okładka książki Tu i teraz
Aneta Grabowska Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Heartbeats literatura obyczajowa, romans
Heartbeats
Tu i teraz
Wydawnictwo WasPos
2018-04-17
2018-04-17
miłość powieść obyczajowa literatura kobieca bieszczady

Fajna lekka książka dla oderwania się na jeden wieczór. :)

Fajna lekka książka dla oderwania się na jeden wieczór. :)

Niestety nie dla mnie. Akcja rozkręca się dopiero pod koniec, wcześniej dość nieciekawie poprowadzone wątki. Trudno powiedzieć cokolwiek o bohaterach - nie wzbudzają oni sympatii. Zwłaszcza bohaterowie męscy - nawet protagonista - są przedstawieni w świetle dość negatywnym. Nawet jak na prostą opowieść jest to dla mnie wszystko za mało.

Czasami jest tak słodko że może mdlić. Ale czyta się przyjemnie i szybko. Idealna na jeden wieczór.

Czytałam w czasie wakacji nad morzem, przyjemna, relaksujaca. Nie jakaś wyszukana czy powalajaca, ale naprawdę łyknęłam w dwa dni na plaży. Spokojnie można :)

monotonna, bohaterowie "płascy"

monotonna, bohaterowie "płascy"

Pierwsza książka tej autorki po którą sięgnęłam zaczyna się ciekawie i kończy również. Majka to miła pracowita dziewczyna o ciepłym sercu nie sposób nie żywić do niej ciepłych uczuć. Poprzez wydarzenie losowe spotyka na swojej drodze chłopaka który jej pomaga nie wiedząc że dziewczyna straciła pamięć. Historia bardzo przyjemna do przeczytania.

Lekka, przyjemna historia - wprost idealna na wakacyjny odpoczynek :)

Lekka, przyjemna historia - wprost idealna na wakacyjny odpoczynek :)

„Tu i teraz” to książka, którą czytałam z zapartym tchem. Spędziłam z nią niezapomniane chwile. Jest to powieść pełna ciepła i miłości.
Opowiada o młodej kobiecie Mai, która straciła pamięć. Pomaga jej nieznajomy, którego spotyka w Bieszczadach. Łukasz zabiera ją do domu, do babci z którą mieszka. Postanowił pomóc choć sam nie miał lekko w życiu. Zrodziła się miedzy nimi miłość.
Ale co się stanie jak Maja odzyska pamięć?
Los bywa przewrotny. Przeszłość ma swoje prawa. Trzeba ponieść konsekwencje swoich czynów. Co postanowi dziewczyna?
Co ją czeka w dawnym domu?
Koniecznie się tego dowiecie.
Urzekła mnie ta ciepła atmosfera w niej opisana.
Polecam każdemu z całego serca. Książka o miłości która przetrwa naprawdę wiele.
Koniecznie przeczytajcie.

Aneta Grabowska to autorka zupełnie mi nieznana. Na profilu autorskim jest notka, że z wykształcenia jest nauczycielem przedszkola i autorką recenzenckiego bloga.
Jej książka przyciągnęła moją uwagę przede wszystkim tytułem, który wydał mi się nieco tajemniczy ;)

Historia rozpoczyna się w miejscu, gdy młoda kobieta, roztrzęsiona i zdezorientowana, wsiada do przypadkowo jadącego autobusu. Budzi się właściwie pod koniec trasy i nie ma pieniędzy by zapłacić za bilet. Jeden ze współpasażerów oferuje pomoc. Reguluje należność i nie chcąc zostawiać samej, zabiera nieznajomą do domu. Tam okazuje się, że dziewczyna nie wie kim jest, skąd pochodzi ani jakie życie prowadziła do tej pory. Nie pamięta zupełnie niczego...

Powiem tak, naprawdę dobrze mi się czytało.
Co prawda, mam wrażenie, że gdybym miała kilkanaście (!) lat mniej, czytałoby mi się jeszcze lepiej.
Nie wiem jaką grupę docelową obrała sobie autorka, ale przez większość czasu nie mogłam oprzeć się myśli, że mam w ręku ładnie napisaną powieść dla młodzieży lub młodych dorosłych. Tak, chyba 'ładnie napisaną' to adekwatne określenie. I nawet nie chodzi o język, który jest dosyć prosty (lecz nie prostacki). Również nie o fabułę, która komplikacjami nie grzeszy i do której w paru miejscach można by się przyczepić.

Choć może to właśnie jest atut?

To, co mnie urzekło to chyba klimat. Zwyczajności, niespieszności i braku udziwniania. Prosta historia, w której jest miejsce i czas na przeżycie emocji, na jakiś rodzaj refleksji, na rozpoczęcie i domknięcie całości.

O ile brak fajerwerków i nadmiernej ekscytacji w zamian za zwyczajną historię jest jeszcze w stanie kogoś do lektury przyciągnąć, o tyle warto ją sobie przeczytać.

Wyobraźcie sobie, że żyjecie na tym świecie i nagle jeden dzień, a w sumie wypadek odmienia całkowicie wasze życie. W wyniku tego wypadku tracicie pamięć, nie wiecie kim jesteście, skąd pochodzicie, a do tego nie macie przy sobie żadnych dokumentów. Nikt nie zwraca uwagi na to, że potrzebujecie pomocy, wszyscy przechodzą obojętnie obok was. Ale jeden mężczyzna czuje, że musi wam pomóc.

Tak właśnie rozpoczyna się historia naszej bohaterki. Obcy mężczyzna zabiera ją do siebie. Tam jest traktowana jak członek rodziny, z dnia na dzień czuje się jak u siebie. Babcia Aniela daje niezwykle cenne rady życiowe. Majka powoli się zakochuje. Ale na uwadze ma to, że przeszłość może wrócić w najmniej oczekiwanym momencie, a ona kompletnie nie wie jaka będzie.

Karma wraca w najmniej spodziewanym momencie. I najgorsze, że nie możesz powołać się na jej niesprawiedliwość. Ktoś cierpiał przez ciebie, teraz swoje wycierpisz ty. Równowaga musi być zachowana.

Książka jest debiutem autorki, muszę przyznać, że całkiem udanym. Historia napisana przez Anetę Grabowską porwała mnie i sprawiła niejednokrotnie, że w moim sercu rosła nadzieja na to, iż każdy człowiek zasługuje na szczęście. Wykreowani bohaterowie są wyraziści i wyjątkowi. To osoby, które skradły moje serce. I choć nie mają za sobą ciekawej przeszłości to są najlepszym dowodem na to, że w życiu każdego może spotkać jeszcze coś pozytywnego. Język autorki jest prosty, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Nie zabraknie tutaj również emocji, czyli tego co osobiście uwielbiam w czytanych powieściach.

Tej nocy kochali się inaczej niż zwykle. Pospiesznie, gwałtownie, jakby tym natłokiem emocji chcieli udowodnić, że należą tylko do siebie. Miłosne westchnienia raz po raz przerywały wyznania, które pewnie nigdy nie padłyby za dnia. Noc czyniła wolnym, pokrywała bezwstydność płaszczem namiętności, dawała wytchnienie od niepewnego jutra. Właśnie tego oboje potrzebowali – poczucia, że to oni są panami własnego losu, że mogą o nim decydować.

Ale nie myślcie sobie, że autorka zafundowała bohaterce łatwego i przyjemnego nowego życia. Bo przeszłość upomni się o nią i sprawi, że bohaterka będzie musiała podjąć najtrudniejszą życiową decyzję. Zatem jaka to będzie przeszłość? O tym musicie przekonać się już sami.

Szczęście, myślę, że każdy człowiek na nie zasługuje. I może czasem to przeznaczenie pomaga nam je odnaleźć. Bo gdyby nie stało się tak, to Majka pewnie nadal by go nie odnalazła. I choć tutaj losem bohaterów pokierowała autorka, to myślę, że w rzeczywistym świecie wszystko może się zdarzyć i to szczęście może uśmiechnąć się również i do nas.

Tu i teraz to niezwykła historia, która od samego początku do końca napawa czytelnika dobrymi myślami. Daje nadzieję na to, że w życiu każdego z nas jest miejsce na szczęście, że każdy z nas na nie zasługuje. To lektura niezwykle lekka i przyjemna od której nie można się oderwać. Gorąco polecam!

czytaninka.blogspot.com

• Egzemplarz recenzencki