Sekret dzieciństwa

9788301198589

źródło okładki: https://emp-scs-uat.img-osdw.pl/img-p/1/kipwn/d576...»

Hanna | 2019-04-12
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Może niekoniecznie wszystko do mnie trafiło ale mimo wszystko uważam iż ksiazka godna jest uwagi.

drapichrustka | 2019-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 14 lutego 2019

"Sekret dzieciństwa" Marii Montessori to książka po którą powinni sięgać nie tylko rodzice, ale i osoby planujące zostać rodzicami. Książka ta uświadamia jak wielka odpowiedzialność spoczywa na rodzicach w zakresie opieki i umożliwienia rozwoju swoim dzieciom. "Pozwól mi to zrobić samemu" mawiano w szkołach Montessori i jest to kwintesencja książki. Chodzi jednak nie tylko o przygotowanie środowiska do potrzeb dziecka, ale przede wszystkim świadomość jak trudną walkę będzie toczyć dziecko w zderzeniu z normami społecznymi. Świadomy rodzic powinien stanąć po stronie dziecka, umożliwiając mu rozwój zgodnie z jego wewnętrznym programem tak by nie zabijać ducha dziecka.

eduko7 | 2018-12-27
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Świetnie, że wreszcie na rynku polskim pokazała się ta książka w pełni ukazująca poglądy Marii Montessori na temat dzieciństwa i różnych aspektów rozwoju człowieka. Autorka umiejętnie połączyła swoją wiedzę medyczną i lata praktyki pedagogicznej.
Słowa nakreślone przez Marię Montessori wiele lat temu nic nie tracą na aktualności:
- „Czym jest dzieciństwo? Nieustającym problemem dla zajętego dorosłego, zmęczonego coraz bardziej absorbującymi sprawami, Nie ma miejsca na dzieciństwo w ciasnych mieszkaniach nowoczesnych miast, gdzie tłoczą się rodziny. Nie ma miejsca na ulicach, ponieważ coraz więcej tam samochodów, a chodniki z kolei zapełnili spieszący się przechodnie. Dorośli nie mają czasu, aby zajmować się dziećmi, są zbyt pochłonięci swoimi pilnymi obowiązkami”.
Mam wrażenie, że przestrzeń życiowa, rozwojowa dzieci wciąż ulega ograniczaniu. Ich, może większe niż niegdyś pokoje, nawet jeśli nie są dzielone z rodzicami i rodzeństwem, to i tak są zatłoczone. Znajduje się w nich...

Dominika | 2018-09-17

Lektura tej książki powinna być obowiązkiem dla potencjalnych rodziców, rodziców, pedagogów, nauczycieli, polityków. Wszystkich, którzy mają realny wpływ na dobrostan dziecka w społeczeństwie i jego wychowanie.