Wybór wierszy

Siedmioróg
2018-03-30
2018-03-30
9788377919118

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 8 (68) / 2023 Wiktoria Amelina, Krystyna Dąbrowska, Kamil Fejfer, Maria Hawranek, Urszula Jabłońska, Leszek Kassijan-Wicherek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Maciej Moskwa, Szymon Opryszek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Redakcja magazynu Pismo, Małgorzata Sokorska, Marcelina Szumer-Brysz, Anne Weber
Pismo. Magazyn... Wiktoria Amelina, K...
Okładka książki Z duchami przy wigilijnym stole Grant Allen, John Day, Stefan Grabiński, Henry James, Jan Łada, Bolesław Leśmian, Eliza Lynn Linton, Margaret Oliphant, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Henryk Rzewuski, Walter Scott, Ellen Wood
Z duchami przy... Grant Allen, John D...
Okładka książki Znowu pragnę ciemnej miłości Justyna Bargielska, Miłosz Biedrzycki, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Joanna Lech, Jakobe Mansztajn, Joanna Oparek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Rafał Wojaczek, Agnieszka Wolny-Hamkało
Znowu pragnę c... Justyna Bargielska,...

Okres przedświąteczny okazał się bardziej refleksyjny, a i czas nie pozwalał zagłębić się w większą lekturę, dlatego sięgnęłam, niejako wbrew sobie, do tomiku poezji, bo tu każdy wiersz jest osobnym tworem, dziełem. Można przeczytać dwa, trzy i wrócić do kolejnych za jakiś czas.

Wiersze Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, a przynajmniej niektóre, nie są na pewno obce miłośnikom poezji polskiej. Osobiście nie jestem fanką poezji, nie zawsze jest ona dla mnie zrozumiała, nie zawsze umiem odczytać jej przesłanie. Ale ten "Wybór wierszy", dokonany przez Aleksandrę Klimkowską, zawarty na 120 stronach, okazał się wspaniałą przygodą, pięknym przeżyciem.

W tej niewielkiej książeczce czytelnik ma możliwość prześledzić literacką ewolucję (wybrane wiersze pochodzą z okresu 1921-1941),jaką przeszła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska na przestrzeni kilkudziesięciu lat swej twórczej pracy, w czasie których wydała liczne tomiki poezji. W wierszach podejmowała, jak się wydaje, zwłaszcza temat kobiecej miłości, pożądania, intymności, bolesnej straty, a także strachu przed starością i nieuchronnością śmierci, a w tych ostatnich także temat wojny .

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była przede wszystkim mistrzynią krótkiej i precyzyjnej formy, czterowersowych wierszy, pełnych emocji, odczuć, wzruszeń. Przedstawiane w tych krótkich formach historie, wypowiedziane wrażenia czy refleksje, zawierają głębię uczuć, przemyśleń, czułości, a także szerokie postrzeganie świata. "Portret", "Miłość", "Fotografia", "Nike", "Laura i Filon" to chyba najbardziej znane mi i najbardziej lubiane przeze mnie wiersze, ale w tomiku są też takie, które powstały w latach 30-tych ub. wieku, równie piękne, wzruszające, refleksyjne.

Delikatna, krucha, piękna poezja. Zostaje w głowie i z chęcią się wraca. Bardzo kobieca, intymna.

Najwspanialsze liryki, do których wracam. Arcydzieła subtelności. Dobrze, że Poetka jest w kanonie lektur szkolnych.

• Niektórzy lubią poezję
  • Samodzielne
  • Poezja
  • Książki 80/2024
  • Rozczarowanie '21.

Dodaj cytat z książki Wybór wierszy