Drapieżny ród Piastów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia Piastów
historia
Ag2S

Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki? Nowa książka Sławomira Leśniewskiego o średniowiecznych polskich władcach. Do niedawna wydawało się, że o pierwszych władcach Polski wiadomo wszystko. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe pokazują, że im więcej o Piastach wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i tajemnic do odkrycia. Z fenomenem rodu...

Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze?
Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki?
Nowa książka Sławomira Leśniewskiego o średniowiecznych polskich władcach.

Do niedawna wydawało się, że o pierwszych władcach Polski wiadomo wszystko. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe pokazują, że im więcej o Piastach wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i tajemnic do odkrycia. Z fenomenem rodu Piastów w swej najnowszej książce postanowił zmierzyć się popularyzator historii Sławomir Leśniewski.

Bolesławowie Chrobry, Szczodry i Krzywousty. Obok nich postaci, których historycy niesłusznie spychają na drugi plan, takie jak siostra Mieszka I Adelajda albo Bolesław Rogatka. Łączy ich jedno – na tle innych dynastii wyróżniali się nietuzinkową osobowością oraz inteligencją połączoną częstokroć z geniuszem politycznym. Jednocześnie byli też znani z okrucieństwa, porywczości i bezwzględności w sprawowaniu rządów. Bezlitośnie i bez skrupułów rozprawiali się ze swoimi przeciwnikami, nawet z najbliższymi krewnymi.

Konflikt księcia Bolesława z biskupem Stanisławem, rzeź w Gąsawie i bunt wójta Alberta za czasów Łokietka w książce Leśniewskiego nabierają nowego wymiaru. Czytelnik śledzi opisywane wydarzenia tak, jakby oglądał wciągający i oddający historyczne realia serial.

Drapieżny ród Piastów to nie tylko porcja rzetelnej historycznej wiedzy, ale przede wszystkim pasjonująca opowieść o polskich władcach, o ich namiętnościach i słabościach.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

allison | 2018-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

„Drapieżny ród Piastów” czyta się jednym tchem, niczym sensacyjną powieść. I nic dziwnego, gdyż autor pisze błyskotliwie, ciekawie i przystępnie, odsłaniając mało znane powszechnie fakty z życia pierwszych polskich władców.

Sławomir Leśniewski wychodzi od teorii na temat pochodzenia Piastów, kładąc szczególny nacisk na możliwość ich skandynawskich korzeni. Przytacza różne źródła i argumenty, co czyni również w dalszej części książki.

Jak w kalejdoskopie przed oczyma czytelnika pojawiają się barwne postaci, jedne bardziej, inne mniej znane. Śledzimy losy dynastii od Mieszka I po Kazimierza Wielkiego. Mamy też wzmiankę o legendarnym założycielu, od którego ród miał wziąć nazwę, oraz informacje o bocznych liniach dynastii, które istniały jeszcze pod koniec XVII wieku na Śląsku.

Królów i książęta poznajemy nie tylko przez pryzmat spojrzenia historyka. Bardzo wiele wnoszą fragmenty dawnych kronik, chociaż autor – i słusznie – podchodzi do części tych zapisków z rezerwą.
Znacznie...

Łukaszo | 2018-10-06

Słońce powoli zachodziło za horyzont. Zwycięska armia wracała z wygranego pola bitwy. Jeszcze niedawno krew lała się strumieniami, teraz triumfujący wojowie wracali z pieśnią na ustach. Śmierć znalazła wielu z nich, dla niektórych była łaskawa, dla innych zaś przeznaczyła wieczne kalectwo. Na czele orszaku stał postawny mężczyzna w sile wieku, jego skronie i wąsy przykryły płaty siwizny. Był jednym z książąt z rodu Piastów. Był tym, którego przodkowie podłożyli podwaliny pod państwowość Polski. Drapieżność i gorącą krew odziedziczył w genach. Długa droga do kształtowania kraju dopiero się rozpoczęła.

Trochę czasu upłynęło, kiedy ostatni raz czytałem jakąś pozycję poświęconą tematyce średniowiecza. Książka Sławomira Leśniewskiego dała mi, po tak długim czasie, sporo frajdy w tej materii. Jako, iż jest to książka z gatunku literatury popularnonaukowej, to...

Renax | 2018-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Sławomir Leśniewski debiutantem nie jest. Już czytałam tego autora książkę o potopie szwedzkim, więc spodziewałam się dobrej lektury. I się nie zawiodłam.
Tym razem autor okazał się popularyzatorem historii, co jak się dowiedziałam, nie jest jednoznaczne z byciem historykiem. Ba! Znajomy uświadomił mi, że można nie być historykiem, a być popularyzatorem historii. Za zawsze w swoim naiwnym mózgu myślałam, że żeby coś popularyzować, trzeba być historykiem. Okazuje się, że to jest coś innego. Mniejsza z tym, popularyzator historii musi mówić albo pisać o historii ciekawie, tak żeby pasją zarazić słuchaczy albo czytelników.
I Sławomir Leśniewski ma ten dar. Pisze tak, że czyta się książkę z ciekawością! 'Drapieżny ród Piastów' obejmuje zasięgiem kilka stuleci, całą dynastię Piastów. Zaczyna mocno i kontrowejsyjnie, bo od Mieszka I, nazwanego w jednej z kronik Dagome. Czy rodowód wikiński jest prawdziwy, czy nie, w każdym razie książka od początku wzbudza ciekawość, bo nie powtarza...

Niestety wbrew okładkowemu twierdzeniu o "rzetelnej historycznej wiedzy" książka nie ma z nią nic wspólnego. To bardzo niemiła niespodzianka, że Wydawnictwo Literackie, mające w swoim dorobku naprawdę porządne pozycje historyczne, zdecydowało się na wypuszczenie książki w duchu skandalizowania, który z zasady nie opiera się na najnowszym stanie badań. Dlaczego nie skonsultowano tekstu ze specjalistą? Niestety o epoce nie ma pojęcia ani autor, ani redaktorka merytoryczna.

W bibliografii poza godnymi zaufania pozycjami naukowymi i popularyzatorskimi, znajdziemy książki takich fantastów jak K. Janicki i A. Zieliński, na tego drugiego zresztą autor powołuje się najczęściej; przytacza też... I. Kienzler.
Już wiadomości z okładki świadczą o tym, że autor nie zapoznał się z aktualnym stanem badań - i tak np. Mieszko I nie miał siostry o imieniu Adelajda, która miałaby cokolwiek wspólnego z Węgrami. To nie tylko kuriozum dla węgierskich historyków, ale też przekonanie obalone już parę...

0rion | 2018-05-25

Zacznę od innej książki: "Anatomia kłamstwa". W książce tej wyróżniono trzy rodzaje kłamstw:

1) kłamstwo popełnienia
2) kłamstwo pominięcia
3) kłamstwo wpływu.

O co chodzi z tymi kłamstwami? Ilustruje on formułę zaprzysiężenia świadka w amerykańskich sądach, brzmiącą:
"Czy przysięgasz mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę, tak ci dopomóż Bóg?"
Kłamstwo, które interesuje mnie w przypadku lektury Leśniewskiego, to kłamstwo pominięcia ("całą prawdę"). To co się robi w kontekście tego kłamstwa to już jest powszechna plaga i Leśniewskiego bynajmniej nie ominęła.

Sam tytuł wskazuje, że książka ma być skandalizująca, na dodatek w zachęcie dla czytelnika pojawia się sformułowanie "najnowsze odkrycia naukowe" na które dostaję alergii, dlatego, że u Leśniewskiego dostajemy odgrzewane kotlety a nie "najnowsze odkrycia naukowe".
Nie mam pretensji do Leśniewskiego, że ma takie poglądy a nie inne. W końcu ma do nich święte prawo, no i pisze książkę, która ma się sprzedać, więc skandalu...

Co tak naprawdę wiemy o Piastach? Mam tu oczywiście na myśli takich amatorów historycznych jak ja. Choć myślę, że jeśli chodzi o pierwszych władców Polski, również naukowcy wciąż mają okazję odkrywać nowe sekrety związane z ich panowaniem i życiorysami. Źródeł na ten temat jest stosunkowo niewiele. To, co nie podlega dyskusji, to fakt, że właściwie dość nagle i w sumie niemal z niczego powstało Państwo Polskie.
W szkole uczymy się, że pierwszym odnotowanym władcą naszego państwa był pogański książę Mieszko I. Poślubił on czeską księżniczkę Dobrawę i w roku 966r przyjął chrzest, w konsekwencji, czego w kraju Polan nastąpił kult chrześcijański. Wiemy też, że Bolesław Chrobry sięgnął po koronę, stając się pierwszym koronowanym władcą Polski. Pamiętamy też pewnie Kazimierza Odnowiciela, który odbudował Państwo po kryzysach, jakie nawiedziły kraj za jego poprzedników oraz Bolesława Krzywoustego, który swoim testamentem doprowadził do rozbicia dzielnicowego. Do tego najpewniej jeszcze w...

PETRUS | 2018-08-07

Witam
Na wstępie pragnę zwrócić uwagę potencjalnych czytelników, iż niniejsza pozycja jest dziełem POPULARNONAUKOWYM tj. przybliżającym dane zagadnienie, a nie monumentalną pracą profesora po XXX-habilitacjach. Innymi słowy: "eksperci" i inni malkontenci, powinni sięgnąć po inną książkę;)
Autor prezentuje nam CIEKAWIE opowiedzianą historię naszej pierwszej dynastii, pełną anegdot, odnośników do źródeł (ubogo z tym ale zawsze) oraz kilka nieśmiałych prób zmierzenia się z najnowszymi teoriami, choćby nt. pochodzenia Piastów.
Książka napisana jest BEZ NAUKOWEGO ZADĘCIA, co sprawia, że czyta się ją fajnie,lekko i szybko.
Moim zdaniem jest to idealna pozycja dla młodzieży szkolnej, która gnębiona milionem dat do zapamiętania, podchodzi do nauki historii, co najmniej z niechęcią.

PODSUMOWANIE:
Książka dla starych i młodych:)

Panna Jagiellonka | 2018-07-24
Przeczytana: 18 lipca 2018

Niestety, lektura zaserwowana przez Pana Leśniewskiego szła mi bardzo opornie ze względu na styl w jakim ją napisał. Pomijając fakt, że jest to podręcznikowy opis dynastii Piastów, większość spostrzeżeń autora to tylko jego przypuszczenia i domysły. Czytając powieści historyczne liczę na rzetelne i prawdziwe informacje, tymczasem w książce Drapieżny ród Piastów jest więcej niewiadomych niż odpowiedzi.
Rozumiem, że pisząc powieści historyczne autor musi posługiwać się różnymi źródłami, ale aż tyloma? Pięć stron odnośników w bibliografii i aż tyle niewiadomych? No cóż, może to właśnie przez zbyt dużą ilość źródeł powieść ostatecznie wydała mi się okrutnie niespójna i ... nudna.

Michał Jarosław | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Wielki zawód. Właściwie już na wstępie, po ,,wywodzie'' autora, w którym na poparcie tezy o skandynawskim pochodzeniu Mieszka, przytacza, że świadczą o tym odkrycia archeologiczne, bez podania żadnego przykładu, odechciewa się czytać dalej.Takich bełkotliwych ogólników jest bardzo dużo. Zdecydowanie lepiej dla wszystkich, gdyby w przyszłości autor skupił się w swoich książkach na opisywaniu późniejszych losów Polski, może czasy napoleońskie? Potop był moim zdaniem bardzo udany. Na plus bardzo ładne wydanie, podobnie jak w przypadku Potopu.

Małgorzata | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Kolejna z całej serii książek wydanych w ostatnich latach a opisujących najwcześniejszą historię Polski. I bardzo dobrze, że jest ich coraz więcej choć poziom mają różny, od zupełnych fantasmagorii do rzetelnie i do tego interesująco napisanych (choć tych ostatnich mało, za mało).
Już sam tytuł „Drapieżny ród Piastów” był świetnym chwytem marketingowym zapowiadając soczysty kawałek lektury. I w sumie książkę czyta się dobrze (stąd moja ocena), choć autor przedstawia dość zachowawcze i zgodne z głównym, akademickim nurtem podejście do historii naszej pierwszej dynastii. A to oznacza uparte propagowane tezy o wikińskim pochodzeniu Piastów ponieważ Słowianie jakoby nie byli w stanie rządzić się sami i dlatego zapraszali (w subtelniejszej wersji) skandynawskich wojowników do objęcia rządów nad sobą lub (wersja bardziej dosadna) byli przez tychże wojów podbijani. Do tego cały tradycyjny komplet potwierdzający tę tezę tj.:
- hufiec zbrojnych Wikingów jako drużyna Mieszka I i Bolesława...