Wyzwanie czytelnicze LC

Może pora z tym skończyć

Tłumaczenie: Bartosz Kurowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
I'm Thinking of Ending Things
Bartosz Kurowski
Ag2S

Będziecie się bać przez cały czas. Nie wiedząc dlaczego. Iain Reid bada głębię ludzkiej duszy, zadaje pytania o świadomość, wolną wolę, wartość związków emocjonalnych, strach i niedostatki samotności. Ta pełna napięcia i niesamowitego nastroju powieść, przypominająca wczesne dzieła José Saramago, kultowe "Pod skórą" Josepha Fabera czy "Musimy porozmawiać o Kevinie" Lionela Shrivera, nie...

Będziecie się bać przez cały czas. Nie wiedząc dlaczego.

Iain Reid bada głębię ludzkiej duszy, zadaje pytania o świadomość, wolną wolę, wartość związków emocjonalnych, strach i niedostatki samotności. Ta pełna napięcia i niesamowitego nastroju powieść, przypominająca wczesne dzieła José Saramago, kultowe "Pod skórą" Josepha Fabera czy "Musimy porozmawiać o Kevinie" Lionela Shrivera, nie pozwoli o sobie zapomnieć długo po przewróceniu ostatniej strony.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Moze_pora_z_tym_skonczyc-p-34949-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Moze_pora_z_tym_skonczyc-p-34949-1-30-.html

Piotr | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Nie wiem, jak mam opowiedzieć o tej książce, a tym bardziej ocenić ją i umieścić w ramach określonego gatunku. Bez wątpienia jest oryginalnym utworem, za sprawą narracji, miejsc i poruszanych tematów, ale jest jeszcze coś. Autor stworzył pod przykrywką fabuły opowieść psychologiczno - filozoficzną, którą jest trudno przeczytać w jednym tempie, bez większego zgłębienia treści. Autor stawia pytania, wypuszczając czytelnika w obszary nie zawsze wygodne i bezpieczne.

Daje się odczuć mistrzostwo w opowieści, ale czytelnik nie pozostaje bez negatywnych emocji, celowo wywoływanych, za sprawą autora. One są tutaj potrzebne, aby zamknąć to, co dla własnego użytku nazwałem "eksperymentem". Nie jest to utwór duży objętościowo. Ebooka przeczytałem w kilka godzin, ale sama treść zmusza do powolnej analizy tekstu.

"Może pora z tym skończyć, ma wielką szansę na stanie się powieścią kultową. Jest w niej oryginalność, zamęt, tajemnice i fragmenty, dające czytelnikowi wrażenie, że coś nie jest...

ksiazkawprezencie | 2018-12-16

Testujemy bestsellery (3)
Opowieść o niefortunnej wyprawie kochanków, którzy wybierają się samochodem, by po raz pierwszy odwiedzić mieszkających na prowincji rodziców mężczyzny to niezły thriller psychologiczny z elementami horroru, momentami przywodzący trochę na myśl Lynchowskie klimaty.

Czytaj dalej:

Matylda Saresta | 2018-05-12

Ocena wyłącznie za klimat.
Ale...
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, O CO CHODZI W TEJ HISTORII?
Kompletnie się pogubiłam i nie skumałam końcówki - mam parę teorii, ale która z nich jest słuszna?

Thriller filozoficzny, pełen napięcia, grozy i dziwności.

Zadna_Milostka | 2018-07-22
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

KLIMAT DAVIDA LYNCHA W WERSJI LIGHT.

Główni bohaterowie są jak pytanie i odpowiedź: niby siebie uzupełniają, ale jedno woli stawiać wszystko niedopowiedziane, nieskończone, takie permanentne rozważania, ona ceni sobie niewiedzę, bo dla niej jest ludzka, ponieważ nie daje jednostkom odczuć samotności; a on zaś docieka, zbiera wiedzę i sam rzuca odpowiedziami na wszystko.

Ich wzajemne poznawanie się przypomina układanie niekończących się puzzli. Ale pewne rzeczy jak na przykład matematyka i muzyka idą ze sobą w parze.
Ona (główna-główna bohaterka, której imię jest nieznane) zauważa, że związek może być wieczorem całkiem inny niż po południu, może zmienić się z godziny na godzinę. On stwierdza, że ich związek ma własną walencyjność.
On natomiast mówi, że bał się, że mu kończyna odpadnie:
"Dzień czy dwa po urodzeniu się jagnięcia tata zakładał mu na ogon specjalne gumowe opaski. Były bardzo obcisłe,...

bookmoment | 2018-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

„Może pora z tym skończyć” jest powieścią, która od samego początku nie zaskakuje, płynie leniwie do przodu. Wrażenie nudnej, wpadającej w marazm lektury jest nieuniknione. Gdzieś majaczy widmo kryminału; gdzieś przebija się nuta romansu; gdzieś prześwituje niepokój. Aż w końcu czytelnik zbliża się do punktu kulminacyjnego, który szokuje, wywołuje skrajne emocje i wynagradza pozornie zmarnowany czas.

Lektura jawi się jako teatr dwóch aktorów. Pomimo tego, że czasami na scenę wkraczają inne postacie, tak główne role przypadają parze protagonistów. Iain Reid zabiera czytelnika w podróż po kruchej, acz bogatej tafli ludzkiego umysłu. Fabuła powieści została skrupulatnie skonstruowana. Czytelnik poznaje ją przez pryzmat rozmów, myśli i odczuć głównej bohaterki, bowiem to kobieta staje się narratorem powieści; to jej emocje obserwuje odbiorca; to z nią przekracza granicę szaleństwa.

Choć nie obyło się bez negatywnych doznań (prawdopodobnie celowy zabieg autora) – uczucia konsternacji...

Pinko1700 | 2018-05-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Chyba każdy pamięta swój pierwszy, poważny związek; te motylki w brzuchu, niekończącą się tęsknotę za ukochaną osobą i marzenia o wspólnej przyszłości. Nasza bohaterka, a zarazem narrator jest jednak z gatunku tych, którym ciężko odnaleźć się w stałym związku... Mimo że Jamie jawi jej się jako partner niemalże idealny. A jednak przyjmuje zaproszenie na wieś do rodzinnego domu chłopaka. Mroczna atmosfera domostwa oraz tajemnicze zachowanie rodziców Jamiego sprawia, że dziewczyna jest coraz bardziej pewna- po powrocie pora zakończyć ów związek. Jednak... skąd pewność, że wróci do swojego mieszkania?

Tytuł owej książki nakierował mnie na zupełnie inną tematykę, niż otrzymałam; szok w tym wypadku był jednak pozytywny, i to bardzo. Niby banalny temat, dotyczący relacji międzyludzkich, ale autor tak zgrabnie umieścił w tym szaleństwo, że... ciężko było się oderwać.

Przed narratorką podróż, jakich wiele- kilka godzin w samochodzie, a potem poznanie rodziców jej obecnego chłopaka. To...

w_moich_kręgach | 2018-10-30
Przeczytana: 20 października 2018

Opis z tyłu książki zbyt wiele o niej nie mówi. Zapewnia nas, że książka nie pozwoli o sobie zapomnieć po przywróceniu ostatniej strony. Czy tak było w moim przypadku? Zdecydowanie.

Ona i on są w podróży. Jadą do jego rodzinnego domu na kolację. To jej pierwsza wizyta u jego rodziców. Ma wątpliwości czy słusznie robi, bo przecież ma zamiar z TYM skończyć. Jednak nie jest przekonana do słuszności tej decyzji. Lubi go, dobrze się przy nim czuje. Uważa, że jest przystojny na swój sposób, inteligentny, mądry i zabawny. Nie są ze sobą zbyt długo, ale ma wrażenie, jakby znali się dłużej, jakby łączyła ich rzadko spotykana więź. Ale ma obawy. Nie powiedziała też mu nic o Rozmówcy, który dzwoni do niej i zostawia wiadomości z jednym i tym samym tekstem. Tyle, że kontaktuje się z nią z jej własnego numeru. Jak to możliwe? Gdy docierają do jego rodziców, kolacja i cała atmosfera jest dziwna. Niby wszystko jest ok, ale jednak coś jest nie tak. Powrót do domu jest równie osobliwy i pokręcony,...

caffeina | 2018-09-25
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

Iain Reid nie dał odbiorcy taryfy ulgowej i wysłał czytelnika w mroczną podróż pełną głębokiego przesłania.
Książka inna niż wszystkie. Ta książka dręczy i nie daje spokoju. Dziwna, intrygująca, niepokojąca, pozornie lekko pokręcona i psychologiczna w pełnym tego słowa znaczeniu.
Ciężki, ale mocno inteligentny klimat. Rzeczywiście "nie pozwoli o sobie zapomnieć długo po przewróceniu ostatniej strony". W pełni wykorzystany potencjał. Polecam.

Marii | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

dziwna książka tak do konca nie wiadomo o co chodzi?? do teraz się zastanawiam o co kaman?? chyba ż e ja jestem nie kumata. akcja toczy się leniwie niby wciągneła mnie historia ale czytajac złośći dostawałam bo mnie drażniła. dziwna bardzo... ale coś nie pozwała ja odłożyć:)

Portafortunas | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018