Wyzwanie czytelnicze LC

mitologia
historyczna
angielski
Lina

The daring, dazzling and highly anticipated follow-up to the New York Times bestseller The Song of Achilles One of the Most Anticipated Books of 2018 "An epic spanning thousands of years that's also a keep-you-up-all-night page turner." - Ann Patchett In the house of Helios, god of the sun and mightiest of the Titans, a daughter is born. But Circe is a strange child--not powerful, like her...

One of the Most Anticipated Books of 2018

In the house of Helios, god of the sun and mightiest of the Titans, a daughter is born. But Circe is a strange child--not powerful, like her father, nor viciously alluring like her mother. Turning to the world of mortals for companionship, she discovers that she does possess power--the power of witchcraft, which can transform rivals into monsters and menace the gods themselves.

Threatened, Zeus banishes her to a deserted island, where she hones her occult craft, tames wild beasts and crosses paths with many of the most famous figures in all of mythology, including the Minotaur, Daedalus and his doomed son Icarus, the murderous Medea, and, of course, wily Odysseus.

But there is danger, too, for a woman who stands alone, and Circe unwittingly draws the wrath of both men and gods, ultimately finding herself pitted against one of the most terrifying and vengeful of the Olympians. To protect what she loves most, Circe must summon all her strength and choose, once and for all, whether she belongs with the gods she is born from, or the mortals she has come to love.

With unforgettably vivid characters, mesmerizing language and page-turning suspense, Circe is a triumph of storytelling, an intoxicating epic of family rivalry, palace intrigue, love and loss, as well as a celebration of indomitable female strength in a man's world.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/

źródło okładki: https://www.goodreads.com/

Aneta Wiola | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

„- Jesteś mądra - rzekł w końcu.
- Jeśli to prawda, to tylko dlatego, że setki razy zachowałam się jak głupiec.”

Kirke - bogini, córka Heliosa, nieśmiertelna, czarownica.
Kirke zawsze była za słaba, za mało piękna, za potulna do świata bogów. Więc, kiedy rozgniewała Zeusa, to właśnie ją Helios decyduje się ukarać najbardziej.
Kirke zostaje zesłana na bezludną wyspę do świata śmiertelnych, gdzie jedynym jej towarzyszem będzie samotność.
Kobieta będzie zmuszona nauczyć się samodzielności i odkryje w sobie nieznane wcześniej moce.

Czytam na okładce „jedna z najbardziej wyczekiwanych książek w 2018 roku”, „pierwsze miejsce na liście bestsellerów”, wciąż nie mogę się nadziwić dlaczego.

Zapowiadało się tak ciekawie: bogowie, ich wieczny gniew, moce, które nie śnią się zwykłym śmiertelnikom.
Niestety sama książka może kusić tylko pięknym opakowaniem.
Jedynie narracja była zaletą, napisana z punktu widzenia Kirke.
Możemy poznać jej myśli, uczucia jakie nią kierują, nie sposób jej nie...

Sol | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Jak często oceniamy książkę po okładce? Jak często ręką sięga w księgarni lub bibliotece po powieść którą samą oprawą krzyczy "bierz mnie, czytaj i nie pytaj co dalej"?
'Kirke' właśnie tak mnie wzywała, swym syrenim połyskiem i nie da się ukryć, opinie na LC swoje też uczyniły.
Więc wzięłam.

I czar prysł.
Kocham mitologię grecką, ale zapomniałam o jednej rzeczy. Jak coś ktoś mocno kręci w kanonie w który wierzę mam ochotę gryźć. A Madeline Miller plącze łączy, mota, plecie swoją sieć powiązań. Nie mogę powiedzieć, że nie mającą sensu i składu, ale jednak coś mi nie grało.

Była pewna szansa, że zauroczy mnie magia i moc Kirke. Jej bycie czarownicą, ale... też mi skoro brakło. Na odkrycie jej mocy przyjdzie czytelnikowi poczekać dłuższą chwilę, a jako czekadełko nasza szefowa kuchni Madeline serwuje boską podłość, okrucieństwo, małostkowość i egocentryzm. I mimo, że wierzę, że nikt inny jak greccy bogowie mają prawo do tych przywar i jak u Parandowskiego ich kochałam mimo to...

Rocinka | 2018-09-13
Przeczytana: 02 września 2018

Nigdy specjalnie nie przepadałam za mitologią grecką, myliły mi się postaci, wątki plątały, wszystko było jakieś takie powierzchowne i encyklopedyczne. Toteż z dużym dystansem podeszłam do tej lektury i bardzo miło się "rozczarowałam". Autorce udało się stworzyć fascynujący świat bogów, tytanów i śmiertelników, w którym wszyscy i każdy z osobna jest bohaterem z krwi i kości. Jednak przede wszystkim jest to powieść parabola o sile kobiecości we wszystkich jej odcieniach, o odwadze, zwłaszcza umiejętności bycia sobą. Tytułowa Kirke w swoim długim, nieśmiertelnym życiu doświadcza tego wszystkiego, czego doświadcza cały ród kobiecy na przestrzeni wieków: miłości erotycznej i matczynej, poniżenia i dyskryminacji, żałoby i radości, słowem, w niej ogniskuje się, jak w soczewce, historia kobiet. Kirke jest czarownicą, jak każda z nas, Kirke udowadnia, że każdy jest kowalem własnego losu i może stawić czoła swojemu przeznaczeniu. Mnóstwo prawdy o nas samych ubranej w nieco baśniową...

Beata | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Bardzo dobra powieść osnuta na mitologicznych motywach. Jednak nieco odbiega od klasycznej kreacji postaci znanych z mitologii greckiej. Kirke, bogini pomniejsza (jak o sobie mawia), jest bardzo ludzka, przepełniona poczuciem winy, miłością, pragnieniem ochrony swego dziecka... Nie takich bogów znamy. Inne postacie też odbiegają od utartego w naszych głowach schematu, np. Odys, żądny walki, władzy, sławy ponad wszystko, nawet rodzinę. Powieść czyta się dobrze.

Kiwi_Agnik | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

"Przywilejem młodości jest nieświadomość zaciąganych długów."

Czarująca i magiczna książka, pełna zaklęć, czarów, magii i kolorów, momentami się dłuży i ciągnie, ale chwilowe znużenia na dłuższą metę nie mają znaczenia, a pozwalają jedynie lekturę sobie dawkować.

Postać Kirke zaskarbiła sobie moją sympatię głównie za niezależność, czupurność i upór, ale tytułowa bohaterka miała też duże pokłady miłości, chart ducha, wielką klasę i własne zdanie, była odważna, z podniesioną głową stawiała czoło popełnionym błędom i nie bała się ich konsekwencji i poniesionych strat.

Kirke inspiruje i zachwyca.

Piękna powieść na fundamencie mitologii greckiej, którą czyta się bardzo dobrze.

Polecam.

Cezar Kolcz | 2018-09-03
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Inne
Przeczytana: 02 września 2018

Arcydzieło. To jest naprawdę ARCYDZIEŁO pod każdym względem.
Autorka? Zdobywczyni nagrody Orange Prize za książkę o Achillesie. Pierwszy raz się z nią spotykam i na pewno nie ostatni.
Przez co sięgnąłem po tą książkę? Przez okładkę - jak dla mnie jest oryginalna.
Dobór narracji pierwszoosobowej - w punkt. Mimo tego, iż jestem mężczyzną naprawdę utożsamiałem się z tytułową bohaterką.
Przedstawienie bogów - idealne. Pokazanie wewnętrznych wojen między tytanami a bogami - przecudowne.
A cóż z przemijaniem i czasem nieśmiertelnych? Pokazane to jest w sposób również piękny oraz przerażający. Samotność? Opisana w punkt.
Wątki miłosne głównej bohaterki odczuwałem również jak bohaterka. Stan moich emocji zmieniał się z minuty na minute kiedy czytałem tą książkę.
NIGDY W ŻYCIU NIE WCIĄGNĄŁEM SIĘ TAK W KSIĄŻKĘ JAK W TĄ, a przeczytałem już ich trochę (obecnie 313).
Czy znalazłem jakieś minusy tej książki? Tak - skończyła się.

itysiek_reads | 2018-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Madeline Miller urodziła się w Bostonie, a dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie w Chicago i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w Pensylwanii z mężem i dwójką dzieci [skrócony opis pochodzi z okładki].

W rodzinie bogów i tytanów na świat przychodzi Kirke, córka boga słońca Heliosa i okeanidy Perseidy. Jednak Kirke nie jest podobna do nikogo ze swojej boskiej rodziny – ma skrzeczący głos śmiertelniczki, jej boskość ogranicza się jedynie do nieśmiertelności, a ona sama nigdy nie przejawiała magicznych zdolności. Odrzucona, niekochana i poniżana próbuje odciąć się od własnej rodziny i na własną rękę szukać szczęścia. W ten sposób odkrywa...

Nina | 2018-10-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 października 2018

Każdy z nas zna mitologię prawda? Nikomu nie są obce takie imiona, jak Zeus, Kirke, Apollo, Atena, Penelopa, Telemach, Achilles, Helena, Ariadna, Helios, Dedal, Ikar i inne. Bogowie wielcy, bożkowie pomniejsi, herosi i śmiertelnicy. Zapewniam jednak, że nikt z Was nie zna mitologii w takiej formie, jak ta przedstawiona nam w "Kirke". Przecudowna historia ukazująca życie Bogów, jako życie codzienne, takie jakiego my doświadczamy, ze wszystkimi radościami, cierpieniami, miłością, nienawiścią, śmiercią.
Na podstawie historii czarownicy Kirke, córki Króla Słońca, wygnanej z jego królestwa za nieposłuszeństwo, poznajemy całą plejadą znanych nam z mitologii postaci. Razem z Kirke przeżywamy jej historię, aż do bardzo nieoczekiwanego zakończenia, które mnie osobiście zauroczyło. Życie Kirke nie jest łatwe, a jak radzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami, które zesłali na nią Bogowie, dowiecie się czytając tę powieść. Ja Wam tego nie powiem, żeby nie umniejszać przyjemności czytania....

Aneta | 2018-06-26

Kirke, nimfa z poczuciem winy! Woow!
Zdjęłam z piedestału "Przemiany" Owidiusza, gdzie siła, moc, odraza, bezkompromisowość i brak jakichkolwiek przeciwwskazań do działania wręcz krzyczy! To jest mitologia!
Chwyciłam Kubiaka za obwolutę, coby się nie zniszczył w tym szale, i czytam: "Hefajstos chwycił ją, szamotali się, Atena broniła się nawet włócznią. W tym zmaganiu nasienie Hefajstosa wytrysło na nogę bogini.Kłębkiem wełny,(...)otarła nogę i rzuciła wełnę na ziemię. Z zapłodnionej Ziemi urodziło się dziecię." A wcześniej, Zeusa rozbolała głowa i walnął w nią młotem i wyskoczyła dziewczyna w zbroi! To jest mitologia! Zaskakuje! Wciąga! Zachwyca!
A tu mamy Kirke z poczuciem winy, taką ludzką Kirke. Czemu taka? Dla kogo, taka? Gdzie ekspresja, gdzie zaskoczenie? Nie ma w niej siły, nie ma mocy, no ale żyje przecież.
Nawet Kasdepke w mitach dla dzieci, na wesoło, ale z mocą uwiarygodnił postacie mitologiczne.
Niestety mity wymagają uwolnienia emocji, nie w duchu przewiny się...

na_marginesie_ksiazk | 2018-09-19
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Podobno nie ocenia się ksiązki po okładce, jednak w przypadku „Kirke” zasada ta została przeze mnie złamana. Bo przecież obwoluta i okładka to małe dzieła sztuki.
Madeline Miller za bohaterke obrała sobie Kirke, postać dotąd marginalizowaną.
Kirke nie miała w swym boskim życiu łatwo. Jako córce Heliosa postawiono jej zdecydowanie wyższe standardy. Tymczasem tytanka nie była wystarczająco ładna, nie mogła pochwalić się mocami, a do tego głos śmiertelniczki. To wszystko spowodowało że traktowano ja jako kogoś gorszego sortu, była pogardzana w boskiej społeczności, nieakceptowana i wyszydzana przez rodzeństwo, matkę aż wreszcie odrzucona przez samego ojca, którego zasady zdecydowanie różniły się od systemu wartości młodej bogini.
Pragnąc akceptacji i miłości doznaje bolesnego odtrącenia. Zawód miłosny i upokorzenie pobudza w niej chęć zemsty za co ostatecznie zostaje zesłana na wyspę Ajaja, której nie może opuszczać. To co miało być dla niej karą, okazuje się wybawieniem, Circe tam...