mitologia
historyczna
angielski
Lina

The daring, dazzling and highly anticipated follow-up to the New York Times bestseller The Song of Achilles One of the Most Anticipated Books of 2018 "An epic spanning thousands of years that's also a keep-you-up-all-night page turner." - Ann Patchett In the house of Helios, god of the sun and mightiest of the Titans, a daughter is born. But Circe is a strange child--not powerful, like her...

One of the Most Anticipated Books of 2018

In the house of Helios, god of the sun and mightiest of the Titans, a daughter is born. But Circe is a strange child--not powerful, like her father, nor viciously alluring like her mother. Turning to the world of mortals for companionship, she discovers that she does possess power--the power of witchcraft, which can transform rivals into monsters and menace the gods themselves.

Threatened, Zeus banishes her to a deserted island, where she hones her occult craft, tames wild beasts and crosses paths with many of the most famous figures in all of mythology, including the Minotaur, Daedalus and his doomed son Icarus, the murderous Medea, and, of course, wily Odysseus.

But there is danger, too, for a woman who stands alone, and Circe unwittingly draws the wrath of both men and gods, ultimately finding herself pitted against one of the most terrifying and vengeful of the Olympians. To protect what she loves most, Circe must summon all her strength and choose, once and for all, whether she belongs with the gods she is born from, or the mortals she has come to love.

With unforgettably vivid characters, mesmerizing language and page-turning suspense, Circe is a triumph of storytelling, an intoxicating epic of family rivalry, palace intrigue, love and loss, as well as a celebration of indomitable female strength in a man's world.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/

źródło okładki: https://www.goodreads.com/

Kiwi_Agnik | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

"Przywilejem młodości jest nieświadomość zaciąganych długów."

Czarująca i magiczna książka, pełna zaklęć, czarów, magii i kolorów, momentami się dłuży i ciągnie, ale chwilowe znużenia na dłuższą metę nie mają znaczenia, a pozwalają jedynie lekturę sobie dawkować.

Postać Kirke zaskarbiła sobie moją sympatię głównie za niezależność, czupurność i upór, ale tytułowa bohaterka miała też duże pokłady miłości, chart ducha, wielką klasę i własne zdanie, była odważna, z podniesioną głową stawiała czoło popełnionym błędom i nie bała się ich konsekwencji i poniesionych strat.

Kirke inspiruje i zachwyca.

Piękna powieść na fundamencie mitologii greckiej, którą czyta się bardzo dobrze.

Polecam.

itysiek_reads | 2018-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Madeline Miller urodziła się w Bostonie, a dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie w Chicago i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w Pensylwanii z mężem i dwójką dzieci [skrócony opis pochodzi z okładki].

W rodzinie bogów i tytanów na świat przychodzi Kirke, córka boga słońca Heliosa i okeanidy Perseidy. Jednak Kirke nie jest podobna do nikogo ze swojej boskiej rodziny – ma skrzeczący głos śmiertelniczki, jej boskość ogranicza się jedynie do nieśmiertelności, a ona sama nigdy nie przejawiała magicznych zdolności. Odrzucona, niekochana i poniżana próbuje odciąć się od własnej rodziny i na własną rękę szukać szczęścia. W ten sposób odkrywa...

mclena | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

"Kiedyś myślałam, że bogowie są przeciwieństwem śmierci, ale teraz widzę, że są bardziej pogrążeni w śmierci niż ktokolwiek inny, bo są niezmienni i nie mogą utrzymać niczego w rękach."

Kirke była mi kompletnie nieznaną boginią - bo dopuki nie przeczytałam "Percy Jacksona" uważałam się za kompletną antyfankę wszelkiej mitologii. Riordan mitologię ubarwił, sprawił, że była w prześmiewczy sposób bardziej przystępna. Z kolei Miller wybrała postać w mitologii często zapomnianą i pomijaną i za to miała ogromny plus, jednak oczekiwałam porywającej historii a nie przydługiego opowiadania, z mało atrakcyjnymi postaciami w roli głównej. Kirke owszem jest złożoną boginią, której los wielokrotnie pokazał, jak bardzo może być niesprawiedliwy, jednak sposób w jaki autorka przedstawiła realia jej życia, był momentami nudny. Czekałam na jakieś "wow", na jakiś przełom, gdzie któraś z postaci zawładnie powieścią i pokaże coś więcej, że autorka pisząc tę książkę chcę coś udowodnić, chociażby...

Degamisz | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Namiętnie czytuję mitologie świata. Bardzo mnie ciekawą wierzenia innych ludów. Ponad wszystko jednak uwielbiam mitologię grecką, zaczytuję się nią średnio raz na rok, pomimo, że prawie na pamięć znam. A zwłaszcza opracowanie mitów autorstwa wspaniałej Wandy Markowskiej cenię sobie najwyżej. Lubię też bardzo fabularną fikcję opartą o mity greckiej i osadzoną w tych realiach, czasem bardzo mocno, czasem ledwie luźno opartą. Z różnym efektem, bo czasem pomysł jest świetny ale wykonanie już niekoniecznie. Na szczęście z „Kirke” to był strzał w dziesiątkę.

Nie wiem ile w tej powieści fascynacji autorki tą mityczną postacią a ile czystego sprytu. Cieszę się, że nie wpadła na pomysł wymyślania koła na nowo i nie wzięła na warsztat jakiegoś bardzo znanego motywu jak np. Odyseja, Iliada, przygody Heraklesa czy przygody Amazonek a wręcz przeciwnie, wybrała na bohaterkę powieści postać wręcz trzecioplanową, dotąd marginalizowaną. I może właśnie na tym polega ówże spryt? Zająć się postacią...

Aneta | 2018-06-26

Kirke, nimfa z poczuciem winy! Woow!
Zdjęłam z piedestału "Przemiany" Owidiusza, gdzie siła, moc, odraza, bezkompromisowość i brak jakichkolwiek przeciwwskazań do działania wręcz krzyczy! To jest mitologia!
Chwyciłam Kubiaka za obwolutę, coby się nie zniszczył w tym szale, i czytam: "Hefajstos chwycił ją, szamotali się, Atena broniła się nawet włócznią. W tym zmaganiu nasienie Hefajstosa wytrysło na nogę bogini.Kłębkiem wełny,(...)otarła nogę i rzuciła wełnę na ziemię. Z zapłodnionej Ziemi urodziło się dziecię." A wcześniej, Zeusa rozbolała głowa i walnął w nią młotem i wyskoczyła dziewczyna w zbroi! To jest mitologia! Zaskakuje! Wciąga! Zachwyca!
A tu mamy Kirke z poczuciem winy, taką ludzką Kirke. Czemu taka? Dla kogo, taka? Gdzie ekspresja, gdzie zaskoczenie? Nie ma w niej siły, nie ma mocy, no ale żyje przecież.
Nawet Kasdepke w mitach dla dzieci, na wesoło, ale z mocą uwiarygodnił postacie mitologiczne.
Niestety mity wymagają uwolnienia emocji, nie w duchu przewiny się...

Wkp | 2018-06-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LUDZKA BOGINI

Kto z nas nie zna mitologii greckiej? Nie chodzi mi wcale o jakąś wybitną jej znajomość, ale chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby Dedala i Ikara czy Odyseusza. W końcu opowieści o nich poznajemy nie tylko w szkole, ale także - a może wypadałoby powiedzieć przede wszystkim - z książek, filmów czy komiksów, bo przecież z bycia częścią naszej historii stały się także nierozłącznym elementem naszej kultury popularnej. I to elementem, który stał się już mocno wyeksploatowany m.in. przez nijakie widowiska kinowe. Dlatego po "Kirke" sięgałem z dużymi obawami - nie będę tego ukrywał. I cóż, choć powieść co prawda na kolana mnie nie powaliła, okazała się całkiem przyjemnym doświadczeniem.

Kirke to córka Heliosa i Perseidy, a co za tym idzie jest boginią. Ale nie jest jak inni tytani, we wszystkim bardziej przypomina ludzi, niż potężnego ojca albo bezwzględną matkę, nie ma nawet należytych boskich mocy – zaledwie nieśmiertelność odróżnia ją od normalnego człowieka. Nic...

Mitologia grecka ubrana w zwiewną, subtelną i bardzo twarzową tunikę beletrystyczną. Ach! Gdyby wiedzę o mitologiach wszelakich można było przyswajać właśnie z takich powieści – ambrozja i nektar dla żarłocznego pędu do wiedzy.

Kirke to córka boga słońca – Heliosa oraz nimfy Perseidy. Ale chociaż Kirke jest boginią z pokolenia tytanów nie do końca odnajduje się w boskich realiach. W jej głosie brak jest magicznej, pełnej melodyjności i subtelności nuty. Jej mowa bardziej przypomina tę ludzką – "chropowatą" i lekko skrzeczącą. Nie przejawia konkretnych zdolności magicznych. Pozbawiona jest także mniej namacalnych boskich przywar: gnuśności, bezwzględności i stanowczości. Kirke się wyróżnia i bynajmniej nie jest to powód do dumy zarówno dla niej, jak i dla jej butnego ojca oraz egocentrycznej i podłej matki. Szykanowana, odrzucona, zdradzana, wyśmiewana. Czarę goryczy przelewa upokorzenie oraz zawód miłosny, postanawia zemścić się na kuzynce Scylli. Za niesubordynację zostaje...

Książka była idealną lekturą na wakacyjny dzień - niezbyt skomplikowana, chciałoby się powiedzieć: "lekka i przyjemna". Pomysł na fabułę, osadzenie akcji w mitologii greckiej - niesamowicie udane. No cóż, jedna, jak zawsze musi być jakieś "ale". Miałam wrażenie, że czytam opowiadanie z fanfiction.net ubrane w formę książki. Prosty język, mało skomplikowane dialogi, bardzo papierowe postaci. Mimo wszystko - było miło. Tak pod prossecco i hamak - wręcz 100% trafienie.

Bożena | 2018-08-16
Przeczytana: 31 lipca 2018

Percy Jackson dla dorosłych. I nie jest to wcale zarzut, wręcz przeciwnie. Świetnie mi się czytało. odświeżyłam sobie znajomość greckiej mitologii. Ba! Zapragnęłam nawet poczytać Homera. Okazuje się, że można na nowo odczytać i zinterpretować znane wszystkim mity. Znakomita wakacyjna lektura.

Artopolosis | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kirke to historia jednej z pomniejszych boginii, córki boga Heliosa. Uważana za nic lub mało znaczącą wśród bogów, musi radzić sobie z docinkami ze strony wujostwa i rodzeństwa. Po wygnaniu na wyspę Ajaję jej życie się zmienia.

Dużym przyczynieniem się do sukcesu sprzedaży jaki książka odniosła jest przepiękna okładka. Dlatego też miałam duży dystans do mnóstwa pochwał jaki na jej temat widziałam w internecie. I muszę przyznać, że dobrze się stało, jeśli bym była nastawiona na arcydzieło, bardzo bym się zawiodła. Historia dzieje się bardzo powoli, a momenty w których akcja się bardziej rozwija, tylko na trochę buduje napięcie. Mimo, że książkę czytało mi się dobrze i nawet szybko ją skończyłam, to właśnie brakowało mi podczas jej czytania podniesionego tętna i czegoś co by w niej zaskoczyło.

Mitologia grecka jest popularnym tematem wśród autorów. Dla tych, którzy lubią się w niej zaczytywać, mogą być zadowoleni. Ci, którzy nie są nią zainteresowani, powieść może zawieść. Powieść...