Omerta

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Albatros
Omertà
Ruda

Ostatnia wielka powieść o mafii autora OJCA CHRZESTNEGO. ZMIERZCH MAFII CZY TYLKO ZMIANA METOD? Omertà – zmowa milczenia – pozwoliła włoskiej mafii przetrwać przez lata. Jej złamanie oznacza śmierć i utratę honoru. U schyłku XX wieku honor ma jednak poważnego konkurenta – PIENIĄDZE. Czy to właśnie one są motywem zabójstwa popełnionego w biały dzień w samym środku Manhattanu na Raymonde...

Ostatnia wielka powieść o mafii autora OJCA CHRZESTNEGO.

ZMIERZCH MAFII CZY TYLKO ZMIANA METOD?

Omertà – zmowa milczenia – pozwoliła włoskiej mafii przetrwać przez lata. Jej złamanie oznacza śmierć i utratę honoru. U schyłku XX wieku honor ma jednak poważnego konkurenta – PIENIĄDZE. Czy to właśnie one są motywem zabójstwa popełnionego w biały dzień w samym środku Manhattanu na Raymonde Aprilem, czołowym amerykańskim mafiozie, który przed trzema laty zerwał z działalnością przestępczą? Czy może chodziło o złamanie mowy milczenia?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,474,4055,omerta.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,474,4055,omerta.html

Karol | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

To już moje drugie spotkanie z tą książką i już wiem dlaczego zbyt wiele nie wyniosłem z pierwszego. Brakuje jej niestety czegoś co uczepiłoby się czytelnika jak rzep psiego ogona, wszystko jest niby ładne, składne i na temat, ale brakuje tej iskierki, tego małego detalu który odróżnia książki bardzo dobre od tych po prostu dobrych.

Nie można się przyczepić do historii ponieważ ta jest naprawdę interesująca, napisana w typowym stylu Puzo w którym autor wiele razy żongluje chronologią wydarzeń. Całość czyta się szybko, bo nawet pomimo natłoku postaci i wątków wszystko zamyka się w jedną całość bez większych problemów.

Mamy ciekawą akcję, mamy kapitalną politykę mafijną z której słynie autor, brakuje chyba tylko bohatera z prawdziwego zdarzenia. I to chyba jest właśnie największym problemem tej książki i powodem dla którego jest "tylko" dobra. Żaden z wielu bohaterów nie ma w sobie tego czegoś co pozwoliłoby mu udźwignąć ciężar historii. Wszyscy to niestety idealni kandydaci na...

keys | 2014-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 września 2014

No cóż. Nie będę się za wiele rozpisywać, książka mnie po prostu porwała i trzymała przez dwa dni, a dokładniej każdą moją wolną chwilę.
Nieetyczne kompromisy, pogwałcenie własnych zasad moralnych i życie w zakłamaniu to wszystko dzieje się na kartach tej powieści. Nie może być inaczej, bo to podobno ostatni, znakomity utwór M. Puzo.
Polecam !!!

fulmir | 2017-07-24
Na półkach: Mario Puzo, Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2017

Jak dotąd Mario Puzo nigdy mnie nie zawiódł i tym razem również, bo lekturę „Omerty” mogę zaliczyć do udanych. Omerta to według definicji w książce (zaczerpniętej z World Book Dictionary) „sycylijski kodeks honorowy, zabraniający informowania o przestępstwach uważanych za wewnętrzną sprawę osób w nie wmieszanych.” Czyli po prostu mafijna zmowa milczenia. Książka ukazała się już po śmierci autora.

W powieści poznajemy Raymonda Aprila, mafiosa, który od kilku lat wiedzie uczciwe życie. Pewnego dnia jednak zostaje zastrzelony przed kościołem. Kto mógł chcieć jego śmierci? Czy chodzi o niezałatwione sprawy z przeszłości? Odpowiedzi na to pytanie szuka bratanek Aprillego Astorre oraz funkcjonariusz FBI. Mogę chyba zdradzić, że zabójców mafiosa znamy od samego początku, ale tak naprawdę nie wiemy kto za tym stoi i co go motywuje.

„Omerta” jest rasowym kryminałem gdzie stopniowo odsłaniane są nam kolejne karty. Kiedy czytamy pomału wyłania nam się obraz całej powieści, który...

sai | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Kolejna świetna książka Mario Puzo, choć nie tak dobra jak dwie wcześniejsze części. Przeczytałem taki komentarz jednego z czytelników który pisze że w tej części brakuje głównego bohatera. No to fakt, nie ma tutaj postaci tak kultowej jak Don Vito Corleone, czy Guiliano. Jest masa bohaterów, z którymi mamy styczność się spotkać ale nie ma nikogo wyrazistego. Astore miał być kimś takim, aczkolwiek trochę jednak do w.w dwójki mu brakuje. I to fakt jest jeden z minusów serii. Plusem natomiast znowu klimat. Uwielbiam czytać o sycylijskiej mafii. Szkoda że książka tak krótka, na szczęście Mario Puzo jeszcze ich trochę napisał.

Tulkas | 2015-07-18
Kasia | 2018-06-13
Przeczytana: 14 maja 2018

Rewelacyjna i wciągająca opowieść o zemście, intrygach i ludzkich namiętnościach. O ludziach, którzy w imię wierności wyznawanym zasadom i rodzinie są gotowi na wszystko. Fani Ojca chrzestnego powinni być nią całkowicie usatysfakcjonowani.

Cała opinia:

Adrian F | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Kawał dobrej powieści mafijnej, Mario Puzo w dobrej formie. Polecam nie tylko fanom Ojca Chrzestnego.

geokuba | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 11 maja 2017

„Omerta” to trzecia książka Mario Puzo, którą przeczytałem uszami. Książka wydana już po śmierci Autora. Wpisuje się w temat sycylijskiej mafii, który po „Ojcu Chrzestnym”, „Sycylijczyku” i „Ostatnim Donie” (którego nie czytałem) stał się rozpoznawalną marką Puzo. Nie licząc scenariuszy do wszystkich trzech filmowych części „Ojca chrzestnego”.
W „Omercie” rzecz dzieje się w latach 90. ubiegłego wieku. I oczywiście dotyczy mafii sycylijskiej działającej w USA, a konkretnie w Nowym Jorku. Ciekawiła mnie jedna rzecz: działalność mafii w latach przedwojennych i powojennych, oczywiście ta przedstawiona w książkach Puzo, wydawała się nawet romantyczna poprzez swój swoisty honor i dbanie o najbliższych; czy ten romantyzm przetrwał do lat dziewięćdziesiątych? Odpowiedź, którą niesie nam „Omerta” brzmi: tak. Przetrwał i ma się dobrze.
Mario Puzo nie gloryfikuje mafii, ale widać, że jest nią zafascynowany. Jej logika działań mogła powstać tylko i wyłącznie w warunkach panujących na Sycylii...

MinasTirith | 2017-04-02
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Omerta trzeci tom z serii Ojciec chrzestny to kawal dobrej powieści. Głównym bohaterem jest syn szefa mafii- Astorre Viola.Który po śmierci dona został wychowany przez jego przyjaciela Raymonda Aprile. Akcja,która dzieje się w 1995 roku Ameryce która nabiera tempa wraz z zamachem na życie Aprile. To wydarzenie zbiegło się w czasie gdy Raymond od trzech lat nie był aktywnym mafiozem.Przez wszystkie lata jego imperium rozrosło się do niebotycznych rozmiarów.Zapewniając dzieciom stabilną i pewną przyszłość.Chciał aby potomstwo było bezpieczne.Ale dla swojego bratanka pragnął zupełnie czegoś innego.Chciał żeby poszedł w jego ślady.Plan swój zaczął realizować wysyłając Astorre na wychowanie na Sycylię gdzie miał być szkolony i przygotowany do stanowiska,którego miał w przyszłości piastować.Pod peleryną lekkoducha,niepoprawnego pieśniarza wraca do Ameryki.Po śmierci swego wychowawcy zaczyna planować krwawą vendette .Autor umiejętnie objaśnia wątki,które nie są chronologicznie ukazane na...

Omerta, czyli trzymać język za zębami; czyli "jeśli bym Ci powiedział, musiałbym Cię zabić"; czyli nie olewaj tajemnic. Coś tam jednak szepnę Wam po cichu.

Choć Puzo ma manię opowiadania wielu szczegółów i choć często wydaje się jakby zaczynał kolejną równoległą opowieść, to jednak jego historie, dykteryjki płyną we właściwym kierunku, a historia wygląda jak odwrócone drzewo genealogiczne, lub jak mapa rzek Polski, gdzie wszystkie płyną do jednego ujścia. Ujście! U Puzo nie ma zakończenia, które wywoła u nas oczopląs. Jest to opowieść, której końca możemy się spodziewać. Dla mnie jest to plus, bowiem dzięki temu historia nie traci na wiarygodności.

Zastanawiam się też skąd Puzo wie tyle o świecie mafii? Moje myśli są jednak zamglone omertą.

Jak wielki wpływ ma na nas miejsce, w którym się rodzimy? Siedzę w Krakowie i zastanawiam się co by było, gdybym był Sycylijczykiem czystej krwi. Oprócz tego, że o ojcu mówiłbym padre, moi przyjaciele zapewne wyglądaliby inaczej, ale jak...