Czas mumii, czyli serce w bandażach

Okładka książki Czas mumii, czyli serce w bandażach Alex Falcone, Ezra Fox
Okładka książki Czas mumii, czyli serce w bandażach
Alex FalconeEzra Fox Wydawnictwo: dziwny pomysł literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Unwrap My Heart: or It's Time For Mummies
dziwny pomysł
2018-04-21
2018-04-21
Joanna Barbara Bernat
mumia

Kiedy zobaczyłam książkę po raz pierwszy, nie miałam zamiaru jej czytać. Opis jakoś średnio mi odpowiadał i w ogóle stwierdziłam, że nie warto sobie zawracać głowę. Potem obejrzałam i przeczytałam kilka recenzji i polecajek. Wiecie, że dobry sprzedawca potrafi wmówić, że nie będziecie mogli żyć bez jakiejś rzeczy, i choć jeszcze minutę temu była wam ona w ogóle do szczęścia nie potrzebna, to po jej kupieniu nie możecie uwierzyć jak do tej pory dawaliście sobie bez niej radę. Z recenzentami jest podobnie. Dobra recenzja książki potrafi sprawić, że patrząc na siebie w lustrze myślicie: „Idiotko! Taka dobra książka, a przeszłaby Ci koło nosa! Wstydź się!”. Nie będę ukrywać, że mam tendencję do ulegania recenzjom i jestem wstanie kupić książkę tylko dlatego, żeby się przekonać czy książka faktycznie na tą dobrą opinię zasłużyła. W przypadku tego tytułu było podobnie. Uległam ochom i achom, i „Czas Mumii” wylądował u mnie na biblioteczce. Moje wrażenia? Po latach dochodzę do wniosku, że moja nauczycielka w liceum mogła mieć trochę racji, kiedy powtarzała, że: „Pierwsza myśl lub pierwsze skojarzenie są najlepsze”. Trochę. Tylko troszeczkę.
Ale! Po kolei.
Historię poznajemy z punktu widzenia głównej bohaterki: Sofii.
Mówią, że geniusz i głupotę oddziela cienka granica. W przypadku Sofii ta granica wcale nie jest taka cienka, a dziewczyna nawet nie znajduje się w jej pobliżu. Powiedziałbym raczej, że jest daleko, daleko na pustkowiu kretynizmu. Pomimo, że jej komentarze wielokrotnie mnie bawiły, nie sprawiły że moja antypatia do niej jakoś drastycznie zmalała. Po prostu nie dało się jej lubić.
Ilość bohaterów w stałej obsadzie jest raczej uboga. Mamy Sofię, jej ojca, najlepszego przyjaciela Duncana i oczywiście jej wielką miłość: Setha. Nie będzie to spoilerem, jeśli powiem, że Seth jest tytułową mumią. Można to wywnioskować już po opisie z tyłu książki. Reszta postaci pojawia się epizodycznie. Wyklepią kilka linijek tekstu by spełnić swoją rolę i nakierować bohaterkę na właściwe tory lub stworzyć odpowiednią sytuację, a potem odchodzą w niebyt i szybko się o nich zapomina. Oczywiście jeżeli w ogóle mają szansę coś powiedzieć, a nie robią za statystów albo nie działają zza kulis.
Seth jak na ożywieńca zaskakująco dobrze radzi sobie we współczesnym świecie, nie wspominając już o tym, że niejednokrotnie można odnieść wrażenie że kasy ma jak lodu. Chociaż jak się tak zastanowić to on się boi wilgoci… Jak piasku? Kasy ma jak piasku. Chyba pasuje, nie? W dodatku czasem mam wrażenie, że jest najbardziej rozgarniętą postacią. Przynajmniej dopóki nie zaczyna się tłumaczyć ze swoich nietypowych, nawet jak na mumię, zachowań, bo wtedy ma nie tyle problemy ze skleceniem sensownego zdania, co z skonstruowaniem jakiegokolwiek zdania.
O Duncanie można powiedzieć, że jest człowiekiem o wielu zainteresowaniach. Jest napakowanym sportowcem i archeologiem pasjonatem, zaś jego kolekcja skamielin… no… ten wątek może pominę.
W kwestii ojca Sofii powiem, że w całej książce nikt tak jak on nie pali wszystkiego co się da (gdyby mógł to wodę na herbatę pewnie też by spalił) i nie prowadzi trudnych rozmów z nastoletnią córką używając odniesień do kręgli lub …. O! I myślę, że jest też największym fanem gazu pieprzowego wśród wszystkich znanych mi postaci literackich.
Z postaci już bardziej pobocznych mamy Kapłana-Harolda, który, choć pojawia się tylko na chwilę pod koniec książki, to podobnie jak Seth jest jedną z bardziej sensownych postaci. Jest co prawda tym złym. Ale przynajmniej opanował sztukę używania mózgu do myślenia.
I oczywiście Khu. Khu jest… nie będę wam mówić kim jest, ale zdecydowanie góruje inteligencją nad wszystkimi i to wziętymi razem. Ma też niezły charakterek. W sumie jest najciekawszą postacią. Jak na ironię. Bo to ptak (a jednak powiedziałam).
Zdarzają się też błędy logiczne. Przykładem jest choćby Seth. Najpierw jest powiedziane, że się nie męczy, a zaraz potem, że dostał zadyszki.
W książce można wyróżnić dwa główne wątki: „miłosne rozterki głównej bohaterki” i „krótka przygoda z hienami cmentarnymi”. I niech was nie zwiedzie słowo „przygoda”. W „Dziadach cz. IV” jest więcej akcji niż tu. W dodatku bardziej sensownej i logicznej akcji. Za to miłosnych rozterek wam nie zabraknie. Generalnie wszystkie znane z młodzieżówek gdzie występuje wątek romantyczny na linii człowiek/(tu wstaw wampir, wilkołak, etc.) zostały tu przeniesione i wyolbrzymione do niebotycznych rozmiarów, a sama powieść ma jedynie czytelnika rozśmieszyć. I faktycznie bardzo mnie bawiła, jednak nie do tego stopnia żebym się w niej zakochała bez pamięci i przeczytała jednym tchem. Wręcz przeciwnie. Pomimo wybornego humoru „Czas mumii” niesamowicie mnie wymęczył. Na obronę książki mogę powiedzieć, że duży w tym swój udział miał zapewne mój gust czytelniczy. Dla mnie wątki romantyczne jeśli występują to nie mogą być nachalne, ba! ich brak wcale mi nie przeszkadza. Najlepiej mi się czyta przygodówki fantasy doprawione szczyptą humoru i mnóstwem akcji. Tutaj tego nie ma i zwyczajnie między nami nie zaiskrzyło.
Reasumując: jeżeli chcecie się tylko pośmiać i nie wadzi wam, że głupota goni głupotę, to bierzcie śmiało i czytajcie. Jeśli natomiast wolicie gdy w książce „coś się dzieje” a wasz gust czytelniczy jest bliższy mojemu, to sugeruję poszukać sobie innej pozycji.

Łatwo wyłapałam momenty, w których autorzy stroili sobie żarty ze "Zmierzchu". I były to nawet śmieszne żarty. Jednak książka jak dla mnie trochę zbyt przerysowana, przesycona tym wyśmiewaniem. Poza tym bardzo nie podobało mi się zakończenie. Sztosem byłoby ożywienie Setha.

Jestem zaskoczona. Kojarzycie te wszystkie filmy, które są parodiami znanych filmów/serii np. na podstawie "Zmierzchu"? To właśnie takie miałam wrażenie czytając tę książkę. Wszystko przerysowane, kuriozalne i przedobrzone. Szybko się czyta i idzie się uśmiechnąć klika razy z tego przepychu :)

Parodia parodią, ale mnie bardziej wkurzała niż śmieszyła. Chociaż, nie powiem, że nie, bo obśmiała parę popularnych schematów z młodzieżówek. Takie czytadełko, które można przeczytać, ale w sumie nic ciekawego do życia nie wnosi.

Polecam odcinek 22 podcastu Czytu Czytu, poświęcony tej właśnie książce :D

Polecam odcinek 22 podcastu Czytu Czytu, poświęcony tej właśnie książce :D

Jeśli potrzebujecie coś krótkiego, szybkiego a w dodatku stanowiącego odskocznie od poważniejszych książek to "Czas mumii czyli serce w bandażach" jest w sam raz. To parodia książek z półki paranormal romans. Sofia jest jak typowa bohaterka takich książek zakochuje się w nowym uczniu, a miłości jaka dąży ją najlepszy przyjaciel(ciacho) nie zauważa. Do tego zdaje się nie posługiwać zbyt często zdrowym rozsądkiem, dla przykładu zastanawia się nad seksem z Sethem, ale nie odstrasza jej to ze chłopak to ... zakonserwowane kilku tysiąc letnie zwłoki... do tego fakt ze chłopak jest mumią nikogo z bohaterów w tej książce nie dziwi. Nie mniej jednak jak chcecie przeczytać romans na wesoło to polecam to książka na kilka godzin napisana bardzo przystępnie i wywołująca uśmiech przy czytaniu.
opinia pochodzi z mojego IG @carolina_czyta_ksiazki_

Dawno się tyle nie śmiałam przy książce! "Czas mumii, czyli w serce bandażach" jest cudowną parodią i gwarantuje, że rozbawi Cię do łez.

Co tu dużo mówić, główna bohaterka ma pecha jak mało kto, prowadzi rozmowy z Gębą i Mózgiem, jej najlepszy przyjaciel ma kolekcję zabytkowych fallusów, a obiektem westchnień staje się chłopak, który nie żyje i boi się wszystkiego co mokre, jakby tego było mało to jej tata ma obsesję na punkcie gazu pieprzowego i spalenizny.

Szczerze polecam!

Przyszedł czas na parodię. "Czas Mumii, czyli serce w bandażach", to tak niesamowicie śmieszna książka, że czytając ją płakałam ze śmiechu. Dosłownie. W każdym razie już na samym początku gorąco ją Wam polecam, a fanom Zmierzchowej sagi i tego typu powieści to praktycznie pozycja obowiązkowa do przeczytania.
Po więcej zapraszam na bloga :)

Po więcej zapraszam na bloga...

Cudowna parodia typowego paranormal romance. W wielu momentach po prostu śmiałam się na głos dostrzegając, jak świetnie sparodiowane zostały typowe zachowania bohaterek powieści młodzieżowych. Idealna lektura do pochłonięcia między poważniejszymi, bardziej wymagającymi książkami :).

25.12.22

25.12.22