Księga ryków

Okładka książki Księga ryków Soledad Bravi
Okładka książki Księga ryków
Soledad Bravi Wydawnictwo: Dwie Siostry interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Le livre des cris
Dwie Siostry
2018-05-09
2018-05-09
zwierzęta

Okładka książki Ser mamá para perezosas Soledad Bravi, Frédérique Corre Montagu
Ser mamá para ... Soledad Bravi, Fréd...

Książka nie jest dziełem sztuki, ale świetnie się sprawdzi do rozszerzania słownictwa dzieci (i własnego również, bo niektóre formy nazw zwierząt, czy wydawanych przez nich odgłosów mogą być nieznane). I to chyba główny walor książki. Ilustracje są proste, artystycznie niezbyt wybitne.

W przeciwieństwie do pierwsze części jest trudniejsza w treści. Szczerze nawet ja z książki dowiaduje się nazw (odmian płci) niektórych gatunków pierwszy raz🧐 czy są one prawidłowe? Czasem wątpię. Jednak mimo wszystko często ją przeglądamy.

Pozycja dość obszerna. Zawiera dużo stron, na których przedstawiono zwierzęta: samca, samicę i małe. Podano nazwy poszczególnych zwierząt i dźwięków, które te zwierzęta wydają. Treść ok ale rysunki...

Rysunki nie podobają się ani mnie, ani moim dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać.

Po międzynarodowym bestselerze „Księgi dźwięków” przyszedł czas na „Księgę ryków”, która nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry pojawiła się na polskim rynku. Przeznaczona dla najmłodszych czytelników książeczka, uczy, bawi, rozwija kreatywność i zachęca dzieci do poznawania świata.

Wydana w twardej oprawie, obszerna, kolorowa, różnorodna, bogata w ilustracje – choć bardzo uproszczone – książka, która skupia się na różnych dźwiękach wydawanych przez zwierzęta. Ilustratorką „Księgi ryków” jest Soledad Bravi, która w prosty sposób stara się pokazać dzieciom, że każdy gatunek jest indywidualny, każde zwierzę inaczej wygląda i wydawać może zupełnie inne dźwięki, które w łatwy sposób może powtórzyć i naśladować już najmłodszy czytelnik. „Księga ryków” na pewno wpływa na wyobraźnie dziecka, rozwija jego naukę mowy, poszerza horyzonty, uczy, a jednocześnie jest dla niego doskonałą formą zabawy i rozrywki. Bardzo proste, acz humorystyczne rysunki zwierząt nie do końca przypadły mi do gustu i często potrzebowałam chwili zastanowienia, by odgadnąć co one przedstawiają (nie każda ilustracja odwzorowywała realnie wyglądającego zwierzaka, a ponieważ jest to książka dla małych dzieci, to nie wiem czy kreska ilustratorki nie jest jednak zbyt uproszczona). „Księga ryków”, może być ciekawa pod warunkiem, że umiejętnie będziemy umieli ją dziecku opowiedzieć, dlatego wyobraźnia i kreatywność rodzica również będzie niezbędna.

Książeczka jest dość obszerna, a jej twarda i solidna oprawa umożliwia jej wielokrotne użytkowanie. Plusem „Księgi ryków” jest to, że można do niej wiele razy wracać, a wraz z rozwojem dziecka odkrywać nowe rzeczy, opowiadać i uczyć go zróżnicowanego świata zwierzęcego. Naśladowanie innych odgłosów może być ciekawą zabawą, dzięki czemu nasze dziecko ma możliwość nie tylko poznać nowe gatunki zwierząt, ale również nauczyć się odpowiednich nazw dla samic czy samców. Różnorodność przedstawionych w książeczce zwierząt (od tych domowych, po bardziej egzotyczne) niewątpliwie czyni ją bardziej atrakcyjniejszą co sprawia, że dzieci chętniej będą do niej wracały. Prócz bardzo uproszczonych ilustracji, książka jest naprawdę atrakcyjna i warta dziecięcej uwagi, dlatego zachęcam do zapoznania się z tą pozycją i wspólnie z maluchem odkrywania zwierzęcego świata.
____________________________

• Literatura (studia)
  • Dzieci 1+
  • Biblioteka 2019 Martyna
  • Dla szkrabów
  • Żłobek
  • Półeczka maleństwa

Dodaj cytat z książki Księga ryków