Legendy i opowieści z ziemi ostródzkiej

Wydawnictwo: Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe SASINIA
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mad

Legendy, sagi, opowieści, ale także przysłowia i ludowe piosenki płyną z ust do ust, od pokolenia do pokolenia, przemierzają granice dzielące narody - tak jak wody strumieni zdążają ku rzekom, morzom i bezkresowi oceanów. Od wieków babcie i mamy, wędrowni żebracy lub rzemieślnicy, pasterze i starzy dziadkowie opowiadali je tak, jak im to kiedyś opowiedziano. Czasem coś przekręcili, coś dodali, o czymś zapomnieli... I dlatego nie możemy powiedzieć, kto naprawdę jest ich autorem. Tworzyło je wielu ludzi. To twórczość anonimowa - jej twórcą jest lud.

Publikowane w niniejszym zbiorze legendy i opowieści pochodzą przede wszystkim z „Osteroder Zaitung”, wydawanego od 1954 roku staraniem osób zrzeszonych w Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen e.V. Stowarzyszenie wyraziło zgodę na publikację wybranych artykułów, życzliwie wsparło naszą inicjatywę cennymi uwagami, dostarczając unikatowe zdjęcia. Nic dziwnego, przecież wielu autorów i redaktorów wspomnianego pisma swoją wiedzę zdobywało w murach szkoły, do której teraz uczęszczamy.

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mad | 2018-03-13
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 11 marca 2018

Zbiór legend, historii i opowieści dotyczących powiatu ostródzkiego. Ciekawostka dla osób związanych z regionem, pozwala nieco inaczej spojrzeć na wiele miejsc. Ciekawe są też wspomnienia dawnych mieszkańców pozwalające zerknąć na ówczesną rzeczywistość i problemy, z którymi zmagali się ludzie.