Patria

Wydawnictwo: Sonia Draga
Patria
Karolina Jaszecka
Ag2S

Jedna z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii.

Porażający obraz kilkudziesięciu ostatnich lat historii Kraju Basków – od połowy lat 80. do 2011 roku – stworzony z opowieści o losach członków dwóch baskijskich rodzin. Książka o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, bezsilności wobec niekontrolowanej spirali terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3214/proza.html

Fernando Aramburu urodził się w San Sebastian w 1959 roku. Ukończył filologię hiszpańską na uniwersytecie w Saragossie. Od 1985 roku, czyli okresu nasilenia fali zamachów ETA, mieszka w Niemczech, gdzie założył rodzinę. Jest autorem wielu powieści, nowel, zbiorów poezji. Wielokrotnie nagradzany debiutuje na polskim rynku wydawniczym powieścią „Patria”.

Powieść traktuje o losach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin z małego baskijskiego miasteczka leżącego nieopodal San Sebastian. Jest ich dziewięciu. Txato i Bittori posiadają dwójkę dzieci: Xabiera i Nereę, podczas gdy Joxian i Miren, są rodzicami Joxe Mariego, Arantxy i Gorki. Przez wiele lat znajdowali się oni w ścisłej zażyłości, wspólnie spędzali wolny czas, a ich dzieci traktowały dom przyjaciół jak własny. Po zamachu na Txato, lokalnego przedsiębiorce migającego się od płacenia horrendalnych danin na rzecz ETA, losy przyjaciół zostają rozdzielone murem nieufności, który dopiero po upływie lat zacznie się stopniowo...

Michał | 2018-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

"Patria" to wnikliwa powieść rozrachunkowa. Potrzebna Hiszpanii, zwłaszcza w dobie wciąż aktywnych ruchów separatystycznych w tym kraju.
Fernando Aramburu, poeta, eseista, powieściopisarz, rocznik '59. Jak sam mówi nie jest możliwe, żeby jakikolwiek Bask nie odczuł choć w małym stopniu wpływu ETA na swoje życie. Okruchy jego własnych doświadczeń w tym temacie znalazły autobiograficzne odbicie w poczynaniach niektórych bohaterów książki.
Aramburu wchodzi więc głęboko, bardzo głęboko w małomiasteczkową społeczność, rozkładając towarzyszące jej emocje na części pierwsze. Porusza się drobnymi krokami na osi czasu, raz do przodu, raz do tyłu, podrzucając kolejne szczegóły, coraz mocniej rozpędza wahadło nienawiści. Wszystko po to aby najlepiej zobrazować fakt, jak jedno wydarzenie może z biegiem czasu powykrzywiać lub wyjałowić życie wielu ludzi. Czy czas potrafi zaleczyć taką ranę?
Świetne wrażenie w tej polifonicznej powieści robią dynamiczne zmiany narracji z trzecio na...

anetapzn | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Rozpoczynając lekturę nie wiedziałam czego się spodziewać. Tzn. opis na okładce to jedno, a zawartość, wymowa książki, jej przesłanie to zupełnie co innego.
Tak siedzę i zastanawiam się, co ja mogę o tej książce napisać.. chyba tylko tyle, że to wielka, wspaniała, potrzebna powieść, która przeorała mnie i wciągnęła w fabułę.
Nie jestem fanką Hiszpanii, Hiszpanów. Jest wiele powodów. Barbarzyństwo corridy to jeden z nich. W związku z tym skoro twierdzę, że w moim odczuciu to genialna powieść, to tak jest. :)
Tytuł książki oznacza ojczyznę. I o tym, o ojczyźnie, o Hiszpanii, o tym co się działo w tym kraju na przestrzeni kilku dekad XX wieku, o mieszkających, działających tam ludziach, jest ta opowieść.
Fernando Aramburu kreśli trudny fragment losów Hiszpanii i Hiszpanów (okres działalności ETA) na przykładzie dwóch, najzwyczajniejszych rodzin, takich hiszpańskich Kowalskich i Nowaków. Ludzie ci żyją w niewielkim miasteczku, prowadzą normalne życie, którego udziałem są smutki i...

marika | 2018-05-11

Lata 80-te, Kraj Basków i walka wyzwoleńcza, mająca na celu niepodleglość i socjalizm. Kolejne zamachy stają się w Hiszpanii codziennością. I w tym wszystkim dwie baskijskie rodziny - dawniej przyjaciele, dziś wrogowie. Ich relację zniszczyła polityka i radykalny nacjonalizm. W jednej rodzinie zamachowiec i bojownik ETA, w drugiej ofiara tej grupy terrorystycznej.
Książka rozpoczyna się w momencie ogłoszenia przez ETA zawieszenia broni i zakończenia walki zbrojnej czy jak mówią drudzy - terroryzmu. Cała reszta to liczne retrospekcje, nie zachowujące ścisłej chronologii wydarzeń, co dodatkowo urozmaica powieść.
Dla części baskijskiej młodzieży, bojownicy ETA byli idolami. Fanatyzm zatruwał ich sumienia i pchał młode jednostki na ścieżkę zbrodni. Z drugiej strony autor ukazuje nam fanatyzm wynikający z matczynej miłości i przedstawia portret matki, która nie odwraca się od syna mimo czynionego przez niego okrucieństwa. „Patria” opisuje jak tragedię zamachu przeżywa żona, córka i syn...

Gajusz | 2018-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Sięgnąłem po tę książkę impulsywnie, nie znałem recenzji, zapoznałem się tylko ze streszczeniem z tylnej okładki. Nos mnie nie zawiódł, szeroko zakrojona epicka historia kilku dekad konfliktu osadzona w kraju basków. W zasadzie egzotyczna dla polskich czytelników historia, no bo dzięki Bogu u nas ze świeczką szukać takiego konfliktu.
Nie wchodząc w szczegóły by nie psuć przyjemności z czytania, włos się jeży na głowie gdy człowiek szuka tu racjonalnego wyjaśnienia. I znów mamy do czynienia z lewackimi bojówkami, podszyte niepodległościowymi hasłami zagrania terrorystyczne. Z drugiej strony dramaty ludzkie, lata nienawiści. Po sąsiedzku, w rodzinie. Wśród swoich. Woda na młyn dla wszystkich miłośników literatury konfliktowej - kocioł robiący ludziom wodę z mózgu. Szukać tego możesz w Afryce, Jugosławii... i Hiszpanii. Na razie przeczytaj i za głowę się złap. I trzymaj.
Polecam, dobrze napisana rodzinna historia.

Bosnjak | 2018-06-06
Przeczytana: czerwiec 2018

Mały – wielki dramat. Jak mówi powiedzenie: nawet gdy Ty nie interesujesz się wielką polityka, ona zainteresuje się Tobą. Świetnie napisany, kameralny dramat dwóch rodzin, wplątanych w baskijską walkę o niepodległość. Warto, nawet gdy nie znamy konfliktu w Kraju Basków, bo to uniwersalna historia krzywd, win, wybaczenia i pamięci o przeszłości.

Piotr | 2018-08-12
Na półkach: Hiszpania, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Porażający obraz ostatnich kilkudziesięciu lat Kraju Basków, naznaczony przez ETA. To wspaniała epicka opowieść o sile nienawiści mogącej zniszczyć życie i wszystko to co jest ważne w życiu człowieka, jak: rodzina, przyjaźń.

tekst recenzji na: https://literackapodroz.blogspot.com/2018/08/patria-fernando-aramburu-najlepsza.html

CUD-NATURY | 2018-08-08

Świetna książka. Autor świetnie się spisał pisząc książkę sam nie wypowiadał się po któreś ze stron a przecież sam jest Baskiem i pewnie na własnej skórze poczuł atmosferę tamtych dni.

Pusta_Literatka | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Na północy Hiszpanii, oblewana przez oceaniczne wody Zatoki Biskajskiej, leży kraina zwana Baskonią. Mieszkają tam bohaterowie powieści Aramburu(podobno jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii!) - dwie zwaśnione rodziny, dla których ten górzysty skrawek lądu to 'patria' – ojczyzna.

Kiedy Txato ginie z rąk bojowników ETA o jego zamordowanie podejrzewany jest syn bliskich przyjaciół – Joxe Mari. Nienawiść przybiera na sile i rodzina zabitego przedsiębiorcy zmuszona jest opuścić sielskie miasteczko i pochować seniora rodu w odległym San Sebastian. Przyjdzie jednak czas, kiedy zrozpaczona wdowa po Txato zechce wrócić do porzuconego naprędce mieszkania i życia...

Aramburu stworzył historię epicką(650 stron, ponad 30 lat losów obu klanów), ale też nadspodziewanie przystepną i napisaną z dużym wyczuciem. Przede wszystkim to opowieść o ludziach, o ich życiu w dobie krwawego politycznego konfliktu, kiedy przestają się liczyć dawne sympatie, a nowym wyznacznikiem...

Nala08 | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Patria to historia dramatu dwóch rodzin, które mają za sobą wspólną przeszłość, jednak różnice poglądowe nie pozwalają się im porozumieć. To także hiszpański obraz radzenia sobie ze śmiercią, oswajania z nią, oraz portret młodych ludzi, którzy chcą zapomnieć o wojnie i wyjeżdżają próbując się odnaleźć w nowym miejscu. Patria to najważniejsza książka hiszpańska ostatnich lat. Jeśli chcemy zrozumieć do czego prowadzi wojna poglądów, wojna bratobójcza to jest to lektura obowiązkowa. Choć jest to powieść fabularyzowana, a postacie są fikcyjne to wierzę, że obrazuje życie Basków, którzy w walce o niepodległość zapomnieli o człowieczeństwie.