Javier Mascherano. Kapitan bez opaski.

Okładka książki Javier Mascherano. Kapitan bez opaski. Javier Mascherano, Nicolas Miguelez
Okładka książki Javier Mascherano. Kapitan bez opaski.
Javier MascheranoNicolas Miguelez Wydawnictwo: TADAM biografia, autobiografia, pamiętnik
Los 15 escalones del lidergazgo. Mis valores en el fútbol y en la vida.
TADAM
2018-02-28
2018-02-28
Joanna Wiśniowska

Kapitan bez opaski.

Javier Mascherano - Pan, którego fanom reprezentacji Argentyny i FC Barcelony przedstawiać nie trzeba. Zdecydowanie nie trzeba :) Człowiek, który na boisku jest być może i niewidoczny, rozpoznawany wtedy, gdy jego nazwisko wymówi komentator - a jednak jest to ktoś, bez kogo obydwa wyżej wymienione zespoły nie osiągnęłyby... być może nic? Na pewno nie tak wiele. Nie przedłużając - przed Wami "Masche" :)

"Człowiek od czarnej roboty" - określenie skądinąd słuszne. Bardzo pasujące do Mascherano (co łączy się też w logiczny sposób z tym, co napisałem akapit wyżej - kogoś takiego zwykle nie dostrzega się w relacjach sportowych). Pasujące, bo jak inaczej nazwać kogoś, kogo zadaniem jest odbiór piłki, destrukcja, lub też - jak w Barcelonie - obrona w roli stopera? No właśnie. Niewdzięczne to trochę, wielu bowiem jest i było (a zapewne i będzie) piłkarskich specjalistów od destrukcji, których historia futbolu, skupiająca się na pięknych bramkowych akcjach, traktuje po macoszemu. Na szczęście mamy niniejszą biografię, która uchyla rąbka tajemnicy o człowieku, który - choć pozostaje w cieniu - jest pełen pasji, ambicji i pełni rolę, która w oczach każdego zespołu i każdego trenera jest nie do przecenienia: mowa o roli prawdziwego LIDERA.

Swoisty wstęp do tej książki napisał sam Leo Messi (!; aż dziw, że napisał aż tyle słów ;) - od razu mówię, że nie jest to złośliwa uwaga, lecz uznanie dla Ikony <duże "I" celowe, o Messsim ZAWSZE z dużej>, która nie słynie bynajmniej ze słowotoków, i to w każdej postaci). I czegóż się możemy choćby z tego wstępu dowiedzieć? Tego, co każdy chyba wie lub podejrzewa: Mascherano to ktoś, kto rządzi szatnią. Ale z cienia. Pomaga tam, gdzie trzeba, rozwiązuje konflikty, wspiera drużynę, pilnuje przestrzegania ustalonych zasad - do których sam się zresztą stosuje. Dla trenera i drużyny - człowiek, który jest skarbem. Zresztą - czy przypadkiem w obliczu tych choćby faktów jest choćby to, że "Masche" został współ-kapitanem Barcy jako jedyny w swoim czasie nie-wychowanek? Już to świadczy samo za siebie.

O czym jest tak naprawdę ta książka? Trochę o historii defensywnego pomocnika, grającego często jako stoper (taka "szóstka na środku obrony"),trochę o sile woli, o charakterze, o skromności, o zjadającej presji (której nie można dać po sobie poznać)... a trochę też o kimś, kto poza boiskiem jest kimś zupełnie innym, kimś komu do wojownika w domu jest bardzo daleko... :)

Wielka tak naprawdę szkoda, że w przypadku tego Pana rozdział pt. "Barcelona" już się zakończył... Mascherano był w tym klubie naprawdę kimś ważnym... no ale wiek ma też swoje prawa. Tak czy inaczej, "Masche" trzymał się swojego postanowienia do końca, a brzmiało ono "Trzymać Barcę w CV tak długo, jak się da" - i jak przystało na tego rysu charakterologicznego piłkarza, wszystko z zastrzeżeniem, że postanowienie jest aktualne dopóty, dopóki może przynieść faktyczną korzyść drużynie. Za to choćby (ale i za wszystko inne) wielki SZACUNEK.

Zabrakło mi trochę w tej książce refleksyjnego podsumowania tegorocznego mundialu. Może to jeszcze nie czas po temu... W końcu Argentynie bynajmniej się nie powiodło. Poza tym - świetna książka. Myślę, ze każdy fan futbolu powinien się tą pozycją zainteresować. Bohaterzy "z cienia" też są bowiem ważni :)

Dziękuję SQN za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Kapitan bez opaski.

Javier Mascherano - piłkarz, który wielu kojarzy się głównie z Dariuszem Szpakowskim i jego wersjami czytania tego nazwiska. Dla innych jest to przeciętny obrońca Barcelony, schowany pod ofensywnymi armatami klubu z Katalonii. Jak mówi on sam, w Argentynie nie doceniano go do Mistrzostw Świata 2014. Jednak nie jest to problem tylko w jego Ojczyźnie - Mascherano w całym świecie sportu, zwłaszcza wśród kibiców, jest uważany za typowego rzemieślnika, którego głównym zadaniem jest wybijanie piłki. Lektura książki "Kapitan bez opaski" zmienia tą optykę o 180 stopni.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie jest to typowa autobiografia. Ta pozycja została niejako zawieszona między książką biograficzną a poradnikiem dla liderów. Fragmenty napisane przez piłkarza są w większości jego przemyśleniami na temat kierowania grupą i niezbędnych dla lidera predyspozycji i zachowań, które pozwalają utrzymać podległych sobie ludzi w ryzach. Opisując to, nie da się jednak uciec od kontekstu konkretnych sytuacji, stąd wtrącenia opisujące życiorys i karierę Argentyńczyka. Pozwalają one w pełni zrozumieć jak ten nieśmiały i chroniący swoją prywatność zawodnik został liderem w drużynach naszpikowanych gwiazdami, jak FC Barcelona, czy reprezentacja Argentyny. Same przemyślenia piłkarza są zazwyczaj średnio odkrywcze i stwierdzają powszechnie znane prawdy. Jeżeli jednak ktoś wczyta się w nie uważnie, to można też znaleźć w nich ciekawe obserwacje na temat współczesnego futbolu oraz współczesnych piłkarzy.
Nie jest to książka dla osób szukających kompleksowej opowieści o karierze Argentyńskiego pomocnika/obrońcy. Gdyby wyciąć same fragmenty stricte biograficzne otrzymalibyśmy z niej broszurę nie grubszą niż 50 stron. Jednak dla osób zainteresowanych tym jak działa lider najlepszych drużyn świata, jakie stoją przed nim wyzwania, i jak sobie radzi z problemami, jest to pozycja idealna. Mascherano zabiera nas w podróż nie tyle po największych światowych stadionach, co szatniach i pokojach hotelowych, w których to formują się zwycięskie drużyny i wykuwają charaktery zwycięzców.
Nietypowa pozycja wyróżniająca się z masy zalewających nas obecnie nic nie wnoszących pseudo-autobiografii. Warta zainteresowania.

Wśród pozycji literatury sportowej zdarzają się lektury nietypowe. Jedną z nich była książka Víctora Valdésa; były bramkarz Barcelony napisał poradnik dotyczący radzenia sobie ze stresem i wielką presją, która towarzyszy profesjonalnej karierze piłkarskiej. Kolejną nieszablonową pozycją jest książka Javiera Mascherano, wydana w Polsce, podobnie jak książka Valdésa, pod szyldem Wydawnictwa SQN.

W oryginale książka nosi dosyć długi tytuł „Los 15 escalones del lidergazgo. Mis valores en el fútbol y en la vida”. Tytuł, który tłumaczy wszystko, w nim zawarte jest, bowiem to, co znajduje się w książce. Pierwsza część, umieszczona również na okładce polskiego wydania, oznacza piętnaście kroków do bycia liderem, piętnaście kroków dobrego przywództwa. Na tych kilkunastu hasłach opiera się cała fabuła lektury. Natomiast w rozwinięciu poszczególnych aspektów można odnaleźć wartości, którymi kieruje się Mascherano zarówno w futbolu, jak i w życiu (druga część tytułu).

„Bycie kapitanem nie ogranicza się do udziału w losowaniu, kto zagra na której połowie.”

Narracja książki „Javier Mascherano. Kapitan bez opaski” oparta jest na dialogu pomiędzy Nicolásem Miguelezem a Javierem Mascherano. Nie jest to jednak typowy schemat wywiadu pytanie-odpowiedź. Redaktor naprowadza jedynie na pewne treści, a następnie temat rozwija piłkarz. Słuszność poszczególnych tez poparta jest wątkami z życia Argentyńczyka.

Kilkanaście lekcji bycia dobrym liderem przeplatanych jest wypowiedziami osób związanych z Mascherano. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się jego koledzy z czasów gry w Barcelonie – Messi i Xavi. Znajdziecie także opinie psychologa kadry młodzieżowej, czy też argentyńskiego dziennikarza i komentatora sportowego.

„Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzę, że moja kariera wybiegła daleko poza moje najśmielsze marzenia.”

Mascherano tłumaczy, w jaki sposób rozumie rolę przywódcy oraz wskazuje fundamentalną cechę zdrowego przywództwa. Dowiecie się, co według niego jest kluczem do zwycięstwa, a także, na czym w większym stopniu niż na talencie opiera się jego kariera. Argentyńczyk opowiadając o liderowaniu i relacjach międzyludzkich często odnosi się do trenerów, zwłaszcza Guardioli i Beniteza. Nie pomija także szkoleniowców reprezentacji, wspomina między innymi, w jaki sposób na jego życie wpłynął Marcelo Bielsa.

„Jedną z najważniejszych rzeczy w byciu liderem jest surowy osąd swoich własnych działań.”

„Javier Mascherano. Kapitan bez opaski” nie jest, co prawda autobiografią, ale książka zawiera sporo wątków biograficznych. Dowiecie się jak Javiera nazywali koledzy z reprezentacji U-20, czy też, dlaczego ostatecznie podpisał kontrakt z River Plate, choć uważał, że jest zbyt młody by zostać profesjonalistą. Odkryjecie, w jaki sposób kibice River żegnali Mascherano, kiedy odchodził do Corinthians, a także, co Argentyńczyk odpowiedział, gdy po przybyciu do West Hamu trener zapytał go, na jakiej gra pozycji?

„Jeśli odbierzesz mi futbol, zabijesz mnie.”

Mascherano zdradza, co zawsze motywowało go do działania oraz czy kiedykolwiek myślał, aby porzucić futbol, swoją miłość i pasję. Wspomina, dlaczego odrzucił propozycję powrotu do River, choć nie wiodło mu się w Londynie. Wskazuje błędy, jakie popełnił podczas mundialu w RPA oraz wyjaśnia, dlaczego zrzekł się opaski kapitańskiej reprezentacji. Opowiada nawet jak Hiszpanie – triumfatorzy MŚ 2010 – zachowywali się po turnieju w barcelońskiej szatni.

„Jeśli nie możesz zwyciężyć, bo ten drugi przewyższa cię poziomem, pogódź się z tym.”

Książka, pomimo iż nie jest zbyt obszerną lekturą pozwala spojrzeć na futbol oczami Mascherano. Poznać pokrótce jego historię, ciekawe wątki z życia, a także poglądy i przekonania. To lektura przeznaczona zarówno dla fanów Argentyńczyka, Barcelony, jak i wszystkich zainteresowanych tematem przywództwa, nie tylko w sporcie.

Jeszcze przed przedsprzedażą książki wydawnictwo SQN przygotowało kolejną już ciekawą akcję dla wszystkich kibiców. Fani, zamawiając książkę mieli okazję podziękować piłkarzowi za wkład w grę i zostawić swój ślad w książce w postaci imienia, nazwiska i miejscowości. Ponadto znalazło się także miejsce dla specjalnych podziękowań od najwierniejszych klientów LaBotiga.

Lektura zaczyna się od przedmowy do polskiego wydania autorstwa jednego z redaktorów serwisu FCBarca, przedmową do polskiego wydania autorstwa pierwszego prezesa fanklubu FCBP. Prologi zaś nalezą do Cachito Vigili i Leo Messiego, który opowiadał o tym jak poznał Masche oraz jego życiu prywatnym.

Pozycja "Mascherano. Kapitan bez opaski" kończy się posłowiem do polskiego wydania autorstwa Tomasza Ćwiąkały z Eleven Sport oraz wspomnianymi podziękowaniami.

Książka napisana w 2015 roku składa się z serii wielu długich rozmów autora z piłkarzem. Osoby, która chciała opowiedzieć o swojej historii i dawać cenne rady oraz drugiej, która chciała tego wysłuchać i przelać to na papier.

Mascherano w książce opowiada nie tylko o samym sobie, swojej karierze czy najważniejszych decyzjach, ale także daje ciekawe lekcje, co czyni książkę w jakimś sensie poradnikiem jak stać się i być najlepszym nie tylko piłkarzem, ale i człowiekiem. Nie raz czytający na chwilę odłoży książkę, aby nad czymś się zastanowić, czy coś przemyśleć. Lektura powoduje refleksję.

Ponadto tekst wzbogacony jest o liczne wypowiedzi i refleksje takich postaci jak Messi, Xavi, Sabella czy Menotti.

Książka zdecydowanie godna polecenia nie tylko zawodnikom, którzy stawiają pierwsze kroki w piłce, ale także i ich rodzinom i przede wszystkim kibicom i to nie tylko FC Barcelony, bo dla nich jest to pozycja obowiązkowa.

• Sport
  • Do przeczytania
  • Kindle
  • 1Posiadam
  • Biografie
  • Współpraca
  • Piłka

Dodaj cytat z książki Javier Mascherano. Kapitan bez opaski.