Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata

Okładka książki Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata Magdalena Żelazowska
Okładka książki Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata
Magdalena Żelazowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Burda Publishing Polska
2018-02-28
2018-02-28
podróże

Bardzo ciekawa książka o interesujących kobietach. Magda zapytana dlaczego rozmawiała tylko z płcią piękną , odpowiedziała , że panie po prostu chętniej opowiadają o swoim życiu. Co jest oczywiście prawdą , dzięki wywiadom z naszymi rodaczkami mieszkającymi na różnych półkulach planety dowiadujemy się jak wygląda ich życie.
Każda z bohaterek mieszka w innym kraju ,ale łączą je praktycznie te same powody wyjazdu. Czyli wypalenie zawodowe, poszukiwanie siebie tzw wellbeing, typowy coaching w imię zasady dziś tak modnej “ bądź sobą bądź”” wyjdz ze strefy komfortu “aby wejść w komfort :)
No i oczywiście najważniejszy ze wszystkich powód ( poza jedną historią ) -MIŁOŚĆ!!!
O tym jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się dla tego niezwykłego uczucia napisało już wielu poetów , ale żeby przenosić się do krajów żyjących w skrajnej biedzie , w których kobiety traktuje się przedmiotowo i wykorzystuje dzieci do żebrania i niewolniczej pracy? Tego nie mogę pojąć.
Oczywiście Senegal , Nepal to piękne kraje , jednak mieszkać tam ze względu na ukochanego, godzić się na wszechobecną biedę , kłaniać się mężczyznom w pas , well tego nawet dla najpiękniejszej miłości ja bym nie zrobiła.
Co ciekawe bohaterki odwiedzając ojczyznę niezależnie od tego na jakim kontynencie mieszkają dostrzegają jedną charakterystyczną rzecz : otóż tak jak ja wieloletnia emigrantka pierwsze co widzą po przekroczeniu bramki na lotnisku w Polsce to gburowate zacięte twarze naszych rodaków, niezmienne narzekanie dosłownie na wszystko , ocenianie i drwienie z inności . Uważam , że to się już zmienia dzięki właśnie nam powracającym i przywożącym trochę innej mentalności i kultury. Jednak wciąż jest obecne. Skąd się bierze takie zachowanie ? Cóż wystarczy popatrzeć na programy w TV , posłuchać radia czy poczytać polską prasę. Nasi rodacy non stop są zastraszani : latem -upałami , zimą- mrozami , jesienią- długimi nocami , reklamy to 80% lekarstwa , Polakom dosłownie wmawia się choroby. Tego nie ma np w IE, choć tam nie miałam TV i oglądałam ją rzadko to reklamy które wdziałam dotyczyły jedzenia, zabawy, podróży , to samo w prasie czy radiu. Irlandczycy nie słuchają codziennie o tym ile muszą brać leków i że pojawiające się rzadko słońce może ich zabić wiec niech lepiej siedzą w domu. Ale wracając do książki :)
Każda bohaterka porównując swój nowy kraj do Polski widzi, że tu w sercu Europy żyje się wg zasady “ zastaw się a postaw się “ Typowy rodak zamiast zapytać poznając nową osobę jak się ma , co lubi robić w wolnych chwilach , pyta o pracę i patrzy na to czym dana osoba jeździ etc. Sama doznałam tego szoku , nie zliczę ile razy widziałam zdumienie i niedowierzanie na twarzach znajomych gdy opowiadałam o CEO firmy w której pracuje ( multimilionerze btw) przychodzącym do pracy w trampach i jeansach , jeżdżącym rowerem . Przecież to niemożliwe , w Polsce nawet kierownik mięsnego zarabiając troszkę więcej musi jeździć najdroższym mercedesem. Oczywiście nie ma w tych drogich autach, ciuchach i innych gadżetach nic złego , złe jest to że tacy ludzie w naszym kraju po prostu patrzą na innych z góry , uważają się za lepszych i nie traktują kolegów z pracy jak równych sobie . Ileż to razy musiałam się tłumaczyć znajomym z tego że jeżdżę miejską komunikacją, jak to bizneswomen pomyka tramwajem ? Szok prawda ? To co jest oczywiste w Australii, Gwadelupie czy nawet w mojej Irlandii wcale nie jest zrozumiałe tutaj. Dlatego uważam, że każdy z nas powinien choć na kilka lat zamieszkać w innym kraju, aby doświadczyć tego mentalnego luzu.
O tym jest właśnie ta książka i niekoniecznie musicie dojść do ściany i szukać siebie , przecież nawet pracując w korporacji w dzisiejszych czasach można schować pracowniczego maca albo iPada do torby i poleciec na drugi koniec świata.
Fajny reportaż , polecam.

Każda z bohaterek mieszka w innym kraju ,ale...

Czasami jest tak, żeby cokolwiek w życiu zmienić, musimy zmienić wszystko. Gdy otworzymy się na nowe możliwości, możemy się zdziwić dokąd nas to zaprowadzi.

Pozytywna książka. Optymistyczna i niesamowicie ładnie wydana. Tak po kobiecemu, bo w końcu to książka o kobietach. Jednym zazdrościłam, innym się dziwiłam, ale każdą bez wyjątku podziwiałam. Mimo, że jest to lekka książka, kolorowa, to uważam, że bardzo przydatna i inspirująca. Fajnie jest wiedzieć, że są osoby, które rzuciły dawne życie i pojechały przed siebie, bo skoro im się udało, to nam też się może udać!

To nie tylko opowieści o innych krajach i kulturach. To rozmowy o różnych światach. Niemal każda z pań ma inny sposób postrzegania świata, inny pomysł na życie. Jest jednak wspólny mianownik między nimi - chęć poznania czegoś innego od znanych krajobrazów, miejsc, sytuacji. Poza tym odwaga i determinacja, by dążyć do obranego celu. A przecież żadnej z nich nie było łatwo, każda na swojej drodze spotykała wyzwania, którym musiała sprostać. Budowa domu, przeprowadzka, inny język, inną kultura. Zimno. Ciasna przestrzeń, stała grupa ludzi. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna tych historii - świetnie się je czyta. Są z gatunku tych, które już zaraz mamy odłożyć, po czym orientujemy się, że minęła druga w nocy i właśnie docieramy do ostatniej strony. Podstępna książka. A już zdjęcia są zdecydowanie obłędne. Od nich też trudno oczy oderwać. Na dobrą sprawę ogląda się je jak album z podróży. Zdecydowanie polecam.

Historie dziesięciu różnych kobiet, które zdecydowały się zmienić swoje życie i zamieszkać ... daleko.
Ta książka jest jak powiew świeżości. Jak bujanie w obłokach. Ciekawa, wciągająca, pisana w formie wywiadu, poprzeplatana faktami. Np. czy wiedział ktoś, że na Malediwach pieniądzem były wydobywane z dna oceanu muszle? A dopiero w 1921 władze zdecydowały, aby przejść na walutę indyjską? Albo, że zamiast wybierać komercyjne lokalizacje turystyczne w Egipcie warto wybrać się do Dahab dawnej beduińskiej wioski, która kusi spokojem, egzotyką, naturalnym pięknem niezakłóconym hotelowymi molochami?
Nawet jesli nie wybierasz się w tak odległe i często egzotyczne zakątki świata, to i tak warto poszerzyć horyzonty. Ciekawa pozycja.

Książka dobra, sprawiła, że zaczęłam inaczej podchodzić do podejmowania wielkich decyzji i nie bać się choć spróbować. Niestety większość historii to podróż za drugą połówką i ustępstwo.

Super zestaw 10 wywiadów z kobietami, które postanowiły zmienić swoje życie i od nowa układać je sobie w ciekawych zakątkach naszego globu.
Polecam, bardzo inspirująca.
Można wyczytać fajne relacje jak to wygląda "od kuchni" - zmiana i życie w nowym miejscu.

Polecam, bardzo inspirująca.

Barwnie opisane wybrane miejsca na ziemi zachęcają do tego, aby osobiście sprawdzić, czy piękno z nich wydobyte zauroczy także i Ciebie. Polecam, bo warto.

Ciekawa, ładne zdjęcia, szybko się czyta.

Ciekawa, ładne zdjęcia, szybko się czyta.

Inspirujące historie Polek na krańcach świata. Urzekła mnie cześć o Egipcie, oby więcej emerytów z takim podejściem ❤️

• Podróże
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata