Jan z Brienne: Król Jerozolimy, Cesarz Konstantynopola, ok. 1175-1237

Okładka książki Jan z Brienne: Król Jerozolimy, Cesarz Konstantynopola, ok. 1175-1237 Guy Perry
Guy Perry Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
John of Brienne: King of Jerusalem, Emperor of Constantinople, c. 1175-1237
Napoleon V
2017-01-01
2017-01-01
Paweł Kuźnicki

Koronowany w katedrze w Tyrze na króla Jerozolimy przez papieskiego legata Alberta z Vercelli (również bardzo ciekawą postać). I w kościele Hagia Sophia w Konstantynopolu na cesarza. Ten drugi tytuł był jednak tylko pyłem w porównaniu z tytułem króla Jerozolimy. Jonatan kontra Filistyni ... V krucjata i włączenie Damietty do Królestwa Jerozolimskiego, "wojna kluczy" po stronie papiestwa przeciw Fryderykowi II Hohenstaufowi i wojna trzech Janów z 1235 - obrona Konstantynopola. Franciszkanin przed śmiercią. Ilu o nim słyszało ? "Dziecko" polityki papieża Innocentego III. Za młodu wesoły chłopak - wyżywający się w turniejach rycerskich i układający pieśni truwerów. Ciekawe jest zestawienie żywotu Jana i Gwidona z Lusignan. Dość chaotyczna narracja psuje efekt. Luki w życiorysie, których nie wypełni chyba nic. Warte uwagi wzmianki o franciszkanach i dominikanach w Konstantynopolu - i negocjacjach nad zjednoczeniem Kościoła. Benedykt z Arezzo. Życzyłbym sobie więcej pozycji o Cesarstwie Łacińskim. Chętnie przeczytałbym też coś autorstwa biskupa Akki - Jakuba z Vitry.

Jan z Brienne został przyćmiony przez inne postacie związane z Outremer, zarówno przez tych związanych z Królestwem Jerozolimskim jak Baldwin IV czy Renald z Chatillion, jak i przez przywódców krucjat Ryszard Lwie Serce czy Fryderyk Barbarossa. A postać to niezwykle ciekawa, gdyż ten wywodzący się z Szampanii człowiek został Królem Jerozolimy i Cesarzem Konstantynopola. Do tej pory obraz Jana w historiografii zbliżał się do karykatury, nieznaczna osoba zrobiła niezwykłą karierę, chociaż jego życie składało się także z wielu porażek. Guy Perry postanowił, więc przybliżyć czytelnikom postać Jana, poniekąd biorąc go w obronę przed wcześniejszymi uproszczonymi i krzywdzącymi króla opiniami.
Biografia Jana z Brienne, jest o tyle ciekawa, że poza postacią Jana, przybliża czytelnikom także kilka innych tematów. Perry dość szeroko nakreśla tło związane z życiem Jana. Mamy więc sporo o Szampanii schyłku XII i XIII wieku; Królestwie Jerozolimskim z początku XIII wieku; piątej krucjacie, której przewodził Jan; konflikcie z cesarzem Fryderykiem II i wojnie kluczy we Włoszech i ostatecznie Cesarstwie Łacińskim, gdzie Jan z Brienne dokonał swojego żywota. Perry świetnie przenosi czytelnika w XIII wieczny świat, lawirując po Europie i Outremer, ukazując politykę i społeczeństwa poszczególnych rejonów czy państw. Biografię wieńczy pięć ilustracji, pięć map i trzy tablice genealogiczne, cieszy również indeks zamieszczony na końcu książki.

• Średniowiecze
  • 03 Historia: Średniowiecze
  • Krucjaty
  • XII-XIII wiek
  • Biografie/autobiografie

Dodaj cytat z książki Jan z Brienne: Król Jerozolimy, Cesarz Konstantynopola, ok. 1175-1237