Dwie siostry

Okładka książki Dwie siostry Åsne Seierstad
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Dwie siostry
Åsne Seierstad
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-04
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328053175
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
emigracja fundamentalizm islam małżeństwo Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż rodzeństwo siostra Syria Bliski Wschód
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
783 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
412
357

Na półkach: , ,

Skandynawia ma problemy. Z napływem nieasymilujących się imigrantów, z niezdrową poprawnością polityczną, ale też ze skrajnym nacjonalizmem, liberalnym prawem i opieszałymi organami ścigania. Problemy te znane są od kilkudziesięciu lat i regularnie narastają. Wszak już Gallert Tamas w „Mężczyźnie z laserem” trafnie diagnozował sytuację, przestrzegając pośrednio, że może być tylko gorzej. Mimo iż w latach 90-tych ubiegłego stulecia mało kto w Norwegii mógł sobie wyobrazić krwawy pochód Breivika czy radykalnych skandynawskich islamistów uprawiających dżihad. I to wszystko przy biernej postawie „stróżów prawa”.
Asne Seierstad przejęła niejako schedę po Tamasie. Ceniona reporterka stworzyła sugestywny obraz współczesnego norweskiego społeczeństwa, na pierwszym planie umieszczając osiadłą w kraju fiordów somalijską rodzinę, subtelnie, lecz sukcesywnie zarażaną religijnym ekstremizmem. I podobnie jak we „Wszystkich wojnach Lary” Jagielski, również Seierstad starannie odtwarza proces indoktrynacji i radykalizowania się młodych islamskich imigrantów, którzy rozczarowani Zachodem, wbrew zdrowemu rozsądkowi wybierają prawo szariatu i świętą wojnę pod banderą ISIS. Proces ten jest złożony, ale zwykle ma podobny przebieg i w pewnym momencie nie sposób go już zatrzymać.
„Dwie siostry” są reportażem fabularyzowanym, wzbogaconym - znak czasów - o liczne przedruki rozmów z komunikatorów internetowych. Główna oś dramatu osadzona na tle historii konfliktu syryjskiego, pokazana jest przez pryzmat ojca miotającego się bezradnie w piekielnym kalejdoskopie rozgrywających się w bliższej i dalszej perspektywie wydarzeń. Autorka docenia rolę szczegółów (zwraca uwagę choćby dokładny zapis relacji między członkami somalijskiej rodziny czy analiza struktur wszystkich organizacji biorących udział w wojnie) i nie stroni od mocnych, drastycznych scen. To wszystko powoduje, że jej stabilnie bazującej na faktach książce do końca towarzyszy natrętna i jednocześnie tak pociągająca aura niepokoju.

Skandynawia ma problemy. Z napływem nieasymilujących się imigrantów, z niezdrową poprawnością polityczną, ale też ze skrajnym nacjonalizmem, liberalnym prawem i opieszałymi organami ścigania. Problemy te znane są od kilkudziesięciu lat i regularnie narastają. Wszak już Gallert Tamas w „Mężczyźnie z laserem” trafnie diagnozował sytuację, przestrzegając pośrednio, że może być...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 188
  • Przeczytane
    913
  • Posiadam
    218
  • 2018
    74
  • 2019
    56
  • Reportaż
    26
  • Literatura faktu
    24
  • Teraz czytam
    24
  • 2020
    17
  • Ulubione
    14

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Dwie siostry Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także