Książka Roku 2018

Pełnia twoich możliwości. Jak dać z siebie wszystko, osiągnąć cel i uniknąć wypalenia

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Otwarte
Peak Performance: Elevate Your Game, Avoid Burnout, and Thrive with the New Science of Success
poradniki

Wielozadaniowość daje nam iluzję efektywności. Próbujemy łączyć karierę, życie prywatne i pasję tak, aby odczuwać satysfakcję na każdym polu, tymczasem jesteśmy tylko bardziej sfrustrowani i wypaleni. Dlaczego tak się dzieje? Jak tego uniknąć? Autorzy tej książki przeanalizowali historie spełnionych artystów, naukowców i sportowców, którzy osiągają sukcesy i cieszą się życiem. Wyciągnęli...

sfrustrowani i wypaleni. Dlaczego tak się dzieje? Jak tego uniknąć?

Autorzy tej książki przeanalizowali historie spełnionych artystów, naukowców i sportowców, którzy osiągają sukcesy i cieszą się życiem. Wyciągnęli wnioski z ich doświadczeń, a następnie opracowali zestaw zasad i wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, jeśli chcemy stale osiągać świetne wyniki w wybranej dziedzinie.

źródło opisu: http://otwarte.eu/book/pelnia-twoich-mozliwosci

źródło okładki: http://otwarte.eu/book/pelnia-twoich-mozliwosci

Lodołamacz | 2018-10-20
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 19 października 2018

Z poradnikami często tak jest, że czytają je ludzie, którzy szukają szybkiego lekarstwa na swoje problemy, nie dostają tego czego chcieli i czują się bardzo zawiedzeni. Dlatego szukający jakiegoś objawienia na miarę Paulo Coelho będą rozczarowani po przeczytaniu tej książki.

Jest to poradnik napisany w prosty i przystępny sposób, dobrze zredagowany bez chaotyzmów, które czasami wystepują w tego typu książkach. Brad Stulberg i Steve Magness to para fantastycznych przyjaciół z dobrym podejściem do ludzi. W książce opisują swoje doświadczenia, które doprowadziły do klęski ich życiowych marzeń. Na podstawie doświadczeń wielu osób oraz podpierając się najnowszymi odkryciami z różnych dziedzin, ale w szczególności psychiatrii i psychologi dają czytelnikowi rady jak można osiągnąć więcej i nie popaść w depresję czy też wyczerpanie.

Z wielu zaprezentowanych w książce sposobów osobiście stosuje kilka już od wielu lat. Odpoczynek w którym nie robie prawie nic oprócz słuchania muzyki bo...

książek: 1933
Monka | 2018-03-30
Przeczytana: 24 marca 2018

Nie wiem dlaczego, ale są takie dni, kiedy tracę pewność siebie. Wynika to trochę ze zmęczenia, przepracowania, braku snu. Nie lubię takich dni. Niestety nie jestem chyba pod tym względem wyjątkowa ;-) Myślę, że ten problem dotyka wielu współczesnych kobiet. Cały czas w biegu, cały czas na pełnych obrotach, cały czas bez chwili wytchnienia. Niby wiemy, że to droga donikąd, ale jakoś tak ciężko nam z niej zawrócić. Chcemy być perfekcyjne we wszystkim, co robimy. Dajemy z siebie 100% w pracy i w domu. Chcemy być idealnymi pracownikami, wspaniałymi mami, żonami, siostrami, córkami, przyjaciółkami, a do tego marzy się nam, że znajdziemy czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. My to nawet wszystko robimy, tylko właśnie coraz częściej przytrafiają się nam dni, kiedy mamy wrażenie, że ktoś nam zabrał energię i moc do działania. "Wielozadaniowość daje nam iluzję efektywności. Próbujemy łączyć karierę, życie prywatne i pasję tak, aby odczuwać satysfakcję na każdym polu, tymczasem...

dzika_mi | 2018-04-05
Przeczytana: kwiecień 2018

Wczorajsza premiera! Poradnik który pokazuje że nie warto dążyć do celu za wszelką cenę. Że nic nam nie przyjdzie z tego, że będziemy chcieli stać się najlepszymi we wszystkim, aż w końcu popadniemy w obsesje. A już na pewno nasza efektywność będzie nijaka jeśli będziemy robić kilka rzeczy na raz. Liczy się przecież jakość a nie ilość!
W dzisiejszych czasach, gdzie znajdziemy suplementy diety na wszystko, nawet napoje obniżające stres oraz wzmocnienie mózgu i organizmu, leki poprawiające produktywność (mające w składzie narkotyki), w czasach dopingu na płaszczyźnie sportowej, wielozadaniowości w korporacjach, zapominamy ze nasz organizm może nam powiedzieć „mam dość, więcej nie wytrzymam”. Takie przetrenowanie prowadzi jedynie do kontuzji, urazów, chorób, spadku formy i oczywiście zmęczenia.
Nie dziwię się teraz, że mój tygodniowy maraton z masą materiału do nauczenia języka, który próbuje teraz opanować skończył się weekendową migreną. Brakiem sił na cokolwiek, poza snem.
Ani...

Damian J | 2018-05-30
Przeczytana: 20 maja 2018

Do pozycji tej podszedłem z lekkim dystansem. Po pierwsze sam jej nie wybrałem, kupiła ją żona, a ja nie słyszałem o niej zbyt wiele. Po drugi mam negatywny stosunek do coachingu i strasznie mnie razi to co się dzieje w Polsce w tym zakresie. Po trzecie jestem współautorem darmowego internetowego kursu "Efektywna organizacja pracy i osiąganie celów" Akademii PracaSport.pl (który przy okazji polecam, jako dobre uzupełnienie książki), więc przed lekturą mialem już naprawdę solidną wiedzę w tym zakresie.

Na szczęście książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Dobrze napisana, na każdym kroku podparta badaniami naukowymi, rozmowami z ekspertami i własnymi doświadczeniami oraz anegdotami autorów. Pozbawiona zbędnych motywacyjnych "gadek", ale pokazująca jak konkretne rozwiązania mają wpływ na naszą pracę. Polecam ją każdemu, kto chce zmienić swoje nawyki, poprawić jakość prac lub/i osiągnieć sportowych. Książka nie zawiera złotych rozwiązań, które odmienią czarodziejską różdżką nasze...

Mad | 2018-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

„Pełnia twoich możliwości” nie jest jakąś rewolucyjną książką odmieniającą życie, ale jest całkiem przyzwoita. Wiele porad dość prostych, w rodzaju: „czasem trzeba odpocząć”, ale każdy powinien wyciągnąć dla siebie jedną czy dwie rzeczy. Co ważne, treść poparta jest licznymi badaniami naukowymi i widać, że autorzy przygotowali się do swojego zadania. W dobie zalewu rynku kiepskimi poradnikami pisanymi na kolanie i przekazujących pseudowiedzę jest to na pewno coś wartego docenienia. Książka nie aspiruje do miana rewolucyjnego dzieła, ale zawiera garść prostych porad, które faktycznie mają szansę zwiększyć naszą wydajność. Czyli jako nieliczna na rynku daje to, co obiecuje.

Dorota | 2018-04-02

Czy kiedykolwiek czuliście presję wyniku? Jestem przekonana, że tak, bo obecnie jest ona odczuwana we wszystkich dziedzinach życia. Chcemy byc najlepsi. Coraz więcej pracujemy, uczymy się, ćwiczymy, a jednocześnie jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani. Tym bardziej, że rezultaty naszych starań, nie są  tak wysokie, jakbyśmy chcieli. Czy musi tak byc? NIE. Olazuje się, że jest sposób na trwały i zdrowy sukces bez względu na to czy chcesz go odnieść w sporcie, sztuce, nauce czy jakiejkolwiek innej dziedzinie.

"Pełnia Twoich możliwości" to pozycja dziekie, której dowiecie się dlaczego odpoczynek jest ważniejszy od pracy, kiedy stres jest naszym sprzymierzeńcem, dlaczego jednozadaniowość jest lepsza od wielozadaniowości, jak smartfony obniżają naszą skuteczność, kiedy, jak i ile czasu uczyć się czy pracować aby przyniosło to najlepsze efekty, jak długie robić sobie drzemki aby czuć się wypoczętym, a nie jeszcze gorzej niż przed zaśnięciem 😉, przekonacie się czy Ewa Chodakowska ze swoim...

Ilona | 2018-06-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Książka opiera się na prostym równaniu: obciążenie + odpoczynek równa się rozwój (nie dało się wstawić znaku równości :D). Samo równanie nie wydaje się jak sądzę, zbyt odkrywcze dla większości społeczeństwa, bo większość osób przyzna że nie da się pracować nieustannie. Autorzy mimo wszystko podjęli się zadania dość dogłębnego wyjaśnienia tego równania poprzez bardzo obrazowe przykłady wielu osób, które osiągnęły sukces, bądź zderzyły się ze "ścianą" przez którą nie zdołały przejść, mimo bardzo dobrze zapowiadających się karier.
Po przeczytaniu tej książki śmiało mogę stwierdzić, że stawanie się co raz bardziej wydajnym i nieustanne skupienie na rozwoju nie jest moim nadrzędnym, życiowym celem (no dobra, w zasadzie wiedziałam to już wcześniej, teraz się to tylko potwierdziło), ale mimo wszystko niektóre treści chętnie wezmę do siebie i spróbuję zastosować w swoim życiu, tak aby czerpać na co dzień więcej radości i pożytku z tego co robię i spróbować wyzwolić się z towarzyszącego mi...

kurekq | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Ma jedną ogromną zaletę - zmusza do refleksji nt. tego co się dotychczas robiło. Praktycznie nie da się przejść przez tę lekturę bez wniosków co tu by można było lepiej w swoim życiu robić, aby być bardziej skutecznym. A tylko to według mnie stawia pozycję na ocenę minimum 8. :)

Do 10 brakuje jednak stylu, autorzy (a może tłumaczenie?) nie piszą super ciekawie, po prostu nie mają tego warsztatu na aż tak wysokim poziomie jakim by się chciało, ale to co chcieli przekazać, przekazali.

Danpe | 2018-11-30
Przeczytana: 26 listopada 2018

Bardzo ciekawa pozycja, która pozwala bardzo szybko wprowadzić zasady w swoje życie. Bardzo szybko mijają kolejne kartki lektury przez co szybko przyswajamy wiedzę, która jest w niej zawarta. Każdy rozdział zawiera mnóstwo ciekawych rad wyodrębnionych w specjalnych ramkach. Książka jest naszpikowana licznymi badaniami co potwierdza jeszcze bardziej jej autentyczność.

bookosfera | 2019-02-12

Czy to poradnik? Chyba nie do końca, ale to na pewno jego zaleta. Autorzy na przykładzie osób, z którymi się spotkali i rozmawiali podają mnóstwo różnych sposobów na osiągnięcie wymarzonego celu. Wartościowa pozycja jeśli chodzi o motywację, wyznaczanie celu i dążenie do jego spełnienia.