Jak działa Linux. Podręcznik administratora. Wydanie II

Wydawnictwo: Helion
LubimyCzytać

Co każdy administrator powinien wiedzieć Linux to system operacyjny będący solą w oku giganta z Redmond. Jego możliwości, wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo zostały docenione przez zaawansowanych użytkowników. Natomiast różnorodność powłok graficznych oraz łatwość ich użytkowania przypadły do gustu osobom rozpoczynającym przygodę z tym systemem. Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad...

Co każdy administrator powinien wiedzieć
Linux to system operacyjny będący solą w oku giganta z Redmond. Jego możliwości, wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo zostały docenione przez zaawansowanych użytkowników. Natomiast różnorodność powłok graficznych oraz łatwość ich użytkowania przypadły do gustu osobom rozpoczynającym przygodę z tym systemem. Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim komputerem i wykorzystać potencjał Linuksa, potrzebujesz tego podręcznika.

Dzięki niemu poznasz wszystkie elementy systemu — począwszy od czeluści jądra, a skończywszy na powłokach użytkownika. W kolejnych rozdziałach znajdziesz informacje na temat podstawowych poleceń, pozwalających na wydajną nawigację w systemie plików oraz wyświetlanie zawartości tych plików, a także na temat narzędzi do kompresji oraz sposobów zarządzania procesami. Ponadto zobaczysz, jak uzyskać dostęp do urządzeń i zarządzać twardymi dyskami. Na tym etapie będziesz już gotów porównać systemy plików ext3 i ext4 oraz poznać kierunki rozwoju systemów plików. Zdobędziesz także ciekawe wiadomości dotyczące startu systemu, konfiguracji harmonogramu zadań, dostępu do sieci oraz tworzenia skryptów ułatwiających pracę. Ta książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego użytkownika chcącego zgłębić tajniki pracy z systemem Linux.

Dzięki tej książce:

poznasz podstawowe polecenia dostępne w systemie Linux
nauczysz się zarządzać dostępnymi zasobami i procesami
opanujesz narzędzia programistyczne
zaznajomisz się z podstawami tworzenia skryptów powłoki
poznasz system Linux od podszewki

Wewnętrzne mechanizmy systemu Linux staną się w pełni dla Ciebie dostępne

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Andrzej | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Na pewno za mało jeszcze wiem o samej strukturze systemu aby w pełni docenić wiedzę zawartą w książce, ale trud lektury oceniam zdecydowanie na plus. Decyzje tłumacza w kilku miejscach są dla mnie wielką zagadką - np. klienty - ale może po prostu czegoś nie wiem jeśli chodzi o żargon IT. Jakby nie było, fajnie wchodzić w stan, gdzie to ja przejmuję kontrolę nad swoim komputerem :)

Marcin | 2018-06-11
Przeczytana: 20 lipca 2018