The Gold-Bug. Złoty żuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo 44.pl
LubimyCzytać

"The Gold-Bug. Złoty żuk" to historia rozwiązywania zaszyfrowanej wiadomości i poszukiwania ukrytego skarbu. Edgar Allan Poe - amerykański poeta, nowelista krytyk i redaktor. Jego twórczość, a zwłaszcza pełne grozy i fantastyki opowiadania, to jedno z najważniejszych zjawisk w literaturze światowej. Seria "Czytamy Poego" zawiera opowiadania w oryginalnej, pełnej wersji angielskiej wraz z...

Seria "Czytamy Poego" zawiera opowiadania w oryginalnej, pełnej wersji angielskiej wraz z polskim tłumaczeniem.
Aby zmienić wersję językową - kliknij w numer akapitu

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

książek: 1920

Czytałam to opowiadanie wielokrotnie i jest bardzo dobre i zaskakujące, tyle, że... za każdym razem mnie nudzi :-O.

Matt | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Opowiadanie to mnie wciągnęło i choć nie przepadam za opowiadaniami dotyczącymi poszukiwań skarbów to zdarzają się perełki podobnych historii i ta zdecydowanie do nich należy.
Polecam wszystkim miłośnikom zagadek i nie tylko.

πPi | 2017-08-07

Poe... i skarby Kidda! WOW!!!
"Złoty żuk" mnie literacko ozłocił. Świetna historia o tym co każdy chciałby znaleźć. A wszystkiemu "winny" niepozorny złoty żuczek.
Zawsze lubiłam takie opowieści i ta naprawdę mi się spodobała. Jest tajemnica, dziwne wskazówki, dość niecodzienna mapa, szalone czynności wymagane przy tego rodzaju wyprawach...
I co mnie jeszcze zadziwiło?
To, że to Poe! Takiego nie znałam. Choć jest tu dreszczyk, to nie taki typowy, do którego przywykłam w prozie wybitnego Edgara. Bez grozy ale z dużą dawką ciekawości. Bardzo na TAK.

PS FENOMENALNY szyfr!
7/10

Elleonnass | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Sam początek wątków detektywistycznych - w tak wielkim stylu właśnie położone zostały podwaliny współczesnych kryminałów. Dedukcja, której mistrzem stał się później Sherlock Holmes, jest tu osią opowieści. Wyśmienity język, wartka akcja, poczucie humoru. Jestem zachwycona - polecę każdemu.

Edyta Zawiła | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

"...Między trupią
czaszką a koźlęciem ujrzałem następujące znaki, nakreślone nieudolnie czerwonym atramentem:
53W«i< 305) )6x; 4826) 4)4 V); 806x;48>i< 8160)) 85; iy(;:'yx8'i<83(88)5x>i<; 46(;88x96x
?;8) XT (;485) ;5x»i< 2: x T (;4956x 2 (5x4) 818x;
4069285) ;) 6<8) 4 TT; l C? 9; 48081; 8 8'P l; 48 *85;4) 485 528806x81 (T 9; 48; (88;
4(T?34;48) 4; 161;188;?;..."
Historia zawiera motywy kryptologiczne ze szczegółowym wyjaśnieniem rozwiązania prostego szyfru podstawieniowego zawierającego ciąg znaków.

No i Poe w 1843 roku kryptogram czytelnikom dziennika "Dollar Newspaper", zafundował, i wygrał konkurs z nagrodą 100 $.
Nim wygrał to pierwotnie sprzedał "Złotego żuka " George'owi Grahamowi z "Graham's Magazine" za 52 $, gdy się dowiedział o konkursie, chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i się udało.
Nowela była wielokrotnie publikowana w gazetach, jedna z najpoczytniejszych za życia autora, utwór został tez wydany w ilość 300 egzemplarzy i to stanowiło o dużym szumie wokół...

Ola | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Wiadomo, że opowiadania E.A. Poe to klasyka, więc głównie dlatego zdecydowałam się sięgnąć po "Złotego żuka", który niestety zdecydowanie nie trafił w moje gusta. Mówiąc szczerze, gdyby nie to, że tekst jest taki krótki, nie dobrnęłabym do końca. Moim zdaniem, nie było w nim nic, co wzbudzałoby ciekawość i chęć dalszego czytania. Jednak zdecydowany plus za przekład - czytając nie odczuwa się, że tekst ma prawie 200 lat.

Aga | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 listopada 2015

Krótka nowela, w której motorem napędzającym przebieg wydarzeń jest tytułowy złoty żuk. Zdarzenia dość przewidywalne, a zagadka prosta do rozwiązania. Na tle współczesnych powieści z wątkami detektywistycznymi wypada marnie, ale biorąc pod uwagę czas jej powstania, to jestem pod wrażeniem. Daję jej 7/10
Warto przeczytać:)

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

Edgar Allan POE - "The Gold Bug. Złoty żuk"
Przede wszystkim gratulacje dla Wydawnictwa 44.pl za świetny pomysł z edycją dwujęzyczną. Czytam sobie po angielsku, a jak mam jakąś wątpliwość klikam akapitem i mam interesujący fragment po polsku. Tak mnie się to spodobało, że kupiłem od razu cztery opowiadania {e-book z Publio) i mam świetną zabawę skutkującą krótkimi opiniami na LC. Dodajmy, że Poe (1809-1849) pisze niezłą angielszczyzną, w przeciwieństwie do większości współczesnych amerykańskich autorów posługujących się "mówionym" slangiem.
To opowiadanie powstało w 1843 roku, gdy Poe od dwóch lat interesował się kryptologią i odbiega od typowych dla niego powieści grozy; przypomina raczej metody dedukcyjne Sherlocka Holmesa, ale najważniejsze jest, że przy ocenie tego opowiadania nie można stosować kryteriów współczesnych. Dzisiaj taki szyfr rozwiązałby, przy ...

WetRat | 2013-10-19
Przeczytana: 06 czerwca 1980

Jedna z moich pierwszych ulubionych pozycji.

Mylengrave | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Jest to typowe opowiadanie przygodowe, rzec można, byłam zdziwiona i rozczarowana, bo jak na Poe - zero tutaj grozy, magii i niesamowitości, przynajmniej dla mnie. Czyta się lekko, chociaż niektóre opisy troszkę nudzą, interesujący wątek z szyfrem.