Anatomia ludzkiej destrukcyjności

The Anatomy of Human Destrictiveness
8371204507
zło, agresja, autodestrukcja
PaniKa

To obszerne studium zjawiska, które określa się terminem zło, zamierzone jako wypowiedź polemiczna wobec behawioryzmu i instynktywizmu, a jednocześnie jako rewizjonistyczne rozwinięcie poglądów Freuda z okresu, gdy wprowadził pojęcie popędu śmierci. Fromm zmierza do kulturowego ujęcia tematu od strony typologii charakterologicznej oraz wytłumaczenia sensu usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej agresji. Niejako "po drodze" przedstawia psychoanalityczne portrety, portrety wielkich zbrodniarzy XX wieku: Stalina, Himmlera i Hitlera.

jatymyoni | 2014-10-06
Przeczytana: październik 2014

Był taki cykl filmów: "Czy ten człowiek urodził się by zabijać?"
Na to pytanie stara się odpowiedzieć Fromm. Stawia tezę, że destrukcja i okrucieństwo pojawiło się i rozwijało w miarę jak cywilizacja i rola władzy powiększała się. Dzieli agresję na obronną, daną nam biologicznie i ma agrasje złośliwą, typowo ludzką np. sadyzm i nekrofilia. Człowiek zaspakajając jedną ze swych potrzeb egzystencjalnych- potrzebę "pozostawienia po sobie śladu" może kierowaź się miłością lub pasją zniszczenia. Co powoduje, że wybiera to drugie? Dowodzi,że skłonność człowieka do wojny nie jest w żadnej mierze instynktowna, ponieważ stanowi skomplikowany twór kultury.
Zastanawia się, w jaki sposób i do jakiego stopmia specyficzne uwarunkowabia ludzkiej egzysyencji odpowiedzialne są za charakter i intensywność ludzkiej żądzy mordu lub chęci zadawania tortur. Krytykuje obecną epokę cybernetyczną,, która tworzy jednostki "dostosowane". Człowiek staje się tym, czego się od niego oczekuje. Bardzo ciekawe są...

Fox Mulder | 2011-08-03
Przeczytana: 2008 rok

Dużo się dzięki tej książce nauczyłem. Fromm interdyscyplinarnie rozpatruje zagadnienie zła, począwszy od jego pochodzenia, przez skutki, po próby zrozumienia i wyjaśnienia. Erudycja tego znamienitego psychoanalityka pozwoliła mu stworzyć dzieło, które do dziś nie przestaje być aktualne.

paramecium | 2013-07-20

Fromm analizuje pojęcie "zła" i ludzkiej gwałtowności, zgrabnie poruszając się po polach zarezerwowanych dla neuropsychologii, antropologii, a nawet paleontologii, penetrując przy tym psychobiografie wielkich zbrodniarzy (Stalina, Himmlera i Hitlera) i wdając się w polemikę z poglądami Freuda nt. popędu śmierci oraz teoriami Lorenza.

Porywająca. Warto.

jusola | 2010-02-03

Ależ to jest lektura! Pasjonująca, choć niełatwa. Wrażenie pozostawia na długo!

Mateusz Kozielecki | 2012-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Fromm to mój ulubieniec, właściwie to teraz go ubóstwiam. Ta książka uświadomiła mi więcej niż jakiekolwiek pozycje tego typu, dla kogoś zainteresowanego humanizmem, społeczeństwem - arcydzieło, pozycja obowiązkowa!

GabrielL Kamiński | 2010-12-14
Przeczytana: 10 lipca 1987

"Złóo" w nas "prowadzone" jak na sznurku prezez polityków, Kościół, POrqacosdawcóq..Trasują, wychowują nas na "Psy gończe", i jest tak Oni chcą - "szczekamy" na siebie zza ogrodzeń naszych domów

Niebieskieoprawki | 2016-04-07

Po przeczytaniu rozdziału poświęconemu Hitlerze trudno mi docenić tę książkę. Do reszty nie mam zastrzeżeń, psychologiem nie jestem, zatem trudno, żebym coś mądrego wypowiedziała na ten temat.

mosadi | 2013-01-30
Przeczytana: 2008 rok

Ciekawa, choć nieaktualna.
Zdecydowanie literatura pseudonaukowa.

Rosiomak | 2013-10-27

Bardzo oryginalne ujęcie podstawowych procesów psychicznych człowieka. Analizy osobowości Hitlera i Stalina trzeba potraktować z pewnym dystansem (być może są pisane pod tezę), niemniej i tak można z nich skorzystać, by zrozumieć dynamizm destrukcyjności. Fromm w dobrej formie!

PatrykW | 2016-02-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Na początku ciężka, lecz po ukończeniu dostrzega się wartość zawartych w niej idei. Dzieło te zmienia pogląd na naturę człowieka. Polecam wszystkim, którzy uważają, że jesteśmy z natury okrutnymi dzikusami.