Zaklęci w czasie

Wydawnictwo: Nowa Proza
The Time Traveler's Wife
jelonekbambi

Inne wydania

UWAGA! Inne tytuły tej książki to: - Miłość ponad czasem. Historia inna niż wszystkie - Żona podróżnika w czasie. Clare, urocza studentka sztuk pięknych i Henry, niekonwencjonalny bibliotekarz, spotkali się po raz pierwszy, gdy ona miała sześć lat, a on trzydzieści sześć. Kiedy Clare skończyła dwadzieścia trzy, a Henry trzydzieści jeden - zostali małżeństwem. Choć wydaje się to niemożliwe,...

UWAGA! Inne tytuły tej książki to:
- Miłość ponad czasem. Historia inna niż wszystkie
- Żona podróżnika w czasie.

Clare, urocza studentka sztuk pięknych i Henry, niekonwencjonalny bibliotekarz, spotkali się po raz pierwszy, gdy ona miała sześć lat, a on trzydzieści sześć. Kiedy Clare skończyła dwadzieścia trzy, a Henry trzydzieści jeden - zostali małżeństwem. Choć wydaje się to niemożliwe, jednak jest prawdziwe. Henry bowiem to jedna z pierwszych osób na świecie, u których wykryto rzadkie zaburzenie genetyczne: od czasu do czasu jego biologiczny zegar uruchamia się na nowo i Henry przemieszcza się w czasie. Znika nieoczekiwanie, pozostawiając po sobie tylko stosik ubrań. Nigdy nie wie, gdzie się znajdzie i jaka będzie otaczająca go rzeczywistość. Odmierzając swoją miłość kolejnymi spotkaniami, oboje za wszelką cenę próbują wieść normalne życie. Ale czy może liczyć na normalność człowiek, który jest niewolnikiem własnego ciała, a przede wszystkim nagłych podróży w czasie..

źródło opisu: Wydawnictwo Nowa Proza, 2009

źródło okładki: http://www.nowaproza.eu/

książek: 1901
Gosia | 2015-06-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, Lista 100 BBC
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Na pewno oryginalna fabuła. Mimo iż temat podróży w czasie niejednokrotnie był podejmowany przez pisarzy, to jednak Audrey Niffenegger przedstawiła go zupełnie inaczej, rzekłabym może, że bardziej kobieco.
Ta książka przedstawia historię Clare i Henry'ego i ich zmagań z dziwną i niecodzienną przypadłością Henry'ego, jaką jest jego podróżowanie w czasie. Nie jest to bowiem dla niego wcale przyjemne, momentami wręcz niebezpieczne.
Historia jest piękna, czasami smutna, a nawet wzruszająca, często też śmieszna.
Ta książka to historia pięknej miłości, która zaczęła się już w dzieciństwie Clare. Miłości trudnej, bo rozrzuconej w czasie, naznaczonej wieczną tęsknotą i oczekiwaniem oraz nieustanną troską o los Henry'ego. Miłości, która stara się pokonać wszystko, nawet bariery czasowe.
Z technicznego punktu widzenia nie jest łatwa do czytania, czasem trudno się w tym połapać, szczególnie na początku. Ale jak już wciągnie, trudno się oderwać.
Ze względu na swą oryginalność na pewno godna...

Przepiękna opowieść o poświęceniu, radości i miłości nadzwyczajnej. Takiej, która przynosi nie tylko szczęście dnia codziennego, ale także poczucie samotności, oczekiwanie i troskę o ukochaną osobę. Historia Claire i Henry'ego to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających książek jakie zdarzyło mi się w ostatnim czasie czytać. Wciągnęła mnie w swoją fabułę, sprawiła, że z utęsknieniem czekałam na każdą wolną chwilę, kiedy mogłam po nią sięgnąć. Uwaga, ta książka naprawdę wciąga, więc przed rozpoczęciem czytania zarezerwuj sobie, czytelniku, dużo wolnego czasu:)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miłość i podróże w czasie - tak w skrócie można opisać tę opowieść. Pierwszy motyw istnieje w literaturze od wieków, wzbudza różne emocje, jest bardzo powszechny, wręcz oklepany. Drugi natomiast nasuwa skojarzenia z fantastyką i ludzkimi pragnieniami, by przeżyć coś po raz kolejny, zapobiec czemuś czy dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości.

Wracając do książki, nie mamy tutaj do czynienia z typową magią, podróże w czasie głównego bohatera stanowią po prostu chorobę genetyczną - Henry nie jest czarodziejem, lecz osobą, która zmaga się z negatywnymi skutkami owej przypadłości, nie potrafi bowiem kontrolować swoich przenosin, nie ma pojęcia gdzie trafi i co tam na niego czeka. Pewnego razu spotyka małą Clare (samemu będąc dorosłym człowiekiem), która wywrze duży wpływ na jego życie. Od tej pory będą się dość regularnie spotykać, aż do dwuletniej przerwy, po której Clare zmierzy się z teraźniejszym Henrym. Takie koło czasu, trochę to poplątane, ale czyta się bardzo dobrze. Autorka...

ZARAZA | 2015-05-28
Przeczytana: maj 2015

Byłam bardzo rozczarowana tą powieścią. O jej istnieniu dowiedziałam się po tym, jak już obejrzałam film. Jednak moja rozczarowanie nie wynikało z tego, że już znałam fabułę, ale przede wszystkim z narracji. Była nużąca, ciągnąca się, czasami chaotyczna. Znając taką historię miłości oczekiwałam, że będzie napisana pięknym, barwnym, przykuwającym uwagę językiem. A wyszło, jak wyszło...
Dodatkowo pierwsza połowa była nudna, ale wciągnęły mnie ostatnie strony. Do zalet mogę za to zaliczyć pomysł na podróże w czasie, a także historię miłości.
Powieść mnie nie zachwyciła ani nie wzruszyła. Tak naprawdę nie wzbudziła we mnie żadnej emocji, przeczytałam i niedługo zginie w mojej pamięci wśród wielu takich książek.

atram_78 | 2010-07-26
Przeczytana: maj 2009

Książka jak dla mnie rewelacyjna! Może to głupie, ale...popłakałam się po przeczytaniu ostatniego zdania i długo nie mogłam sie zdecydować na kolejną lekturę... Pewnie kiedyś wrócę do tej książki.

Monika | 2010-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Do połowy książki historia ta troszkę mnie nudziła, od połowy - pochłonęła mnie bez reszty.
Pomysł świetny, wydarzenia nieprzewidywalne, miłość ponadczasowa.
Bardzo mi się podobało!

Aniu - > dziękuję :)

Przebudzona | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

No cóż jak odłożyłam ją na bok i sięgnęłam po inne książki, to teraz jak na nią patrzę i zastanawiam się czy wskoczyć w "siodło" fabuły ;), to jednak coś mi mówi w środku - "Eee neee". I pasuję ;).

Historia sama w sobie jest MAGICZNA, ORYGINALNA tego nie zaprzeczę i te 167 str., które przeczytałam były super, ALE ta cała szczegółowość w opisach, którą jakoś udało mi się przełknąć czytając po angielsku (dobre dla poćwiczenia) czasami bywała irytująca, bo ja nie muszę za każdym razem wiedzieć co kto zjadł itp. itd. I choćby dlatego ta książka ma z ponad 500 str. jak pewnie można by było opowiedzieć całą historię w 300 str. ALE jak na debiut autorki to i tak wyszła jej bardzo dobra książka o miłości i podróżach w czasie.

Nie wiem jak ta lektura jest strawna po polsku ;), ale tak czy inaczej ją POLECAM, bo jest magiczna, a i magii nam w życiu nie zaszkodzi ;).

Ja pewnie sobie jeszcze raz film obejrzę na jej podstawie ;).

POLECAM!!!

Anna | 2015-07-22

Przychodzi czytelniczka do biblioteki i oddaje książkę" Zaklęci w czasie" / Niffenegger Audrey/ mówiąc...."taka piękna ta książka,że aż trudno mi się z nią rozstać.
Czyż to nie jest dla książki najlepsza recenzja?...krótka,ale sugestywna.

... i oto siedzę nad książką i czytam...
Druk czarny,porządkiem stronic przede mną rozsnuty,zmienia się w tęczę życia,a ja zrzucam wszelkie okowy miejsca,czasu oraz trwania i jestem jedną wielką niedościgłą wolnością./jak J.Kaden-Bandrowski/.......POLECAM

Villiana | 2014-10-12
Przeczytana: 02 czerwca 2014

To była bardzo piękna i bardzo ciekawa historia. To także
nowe doświadczenie dla mnie, zwykle nie czytam książek takich jak ta. Ale muszę przyznać, że naprawdę mi się podobało, bardzo niezwykła
i bardzo wciągająca. Trochę rozczarowujące zakończenie, czasami byłam zdezorientowana ciągłymi skokami w czasie, ale sięgałam do tej książki w każdej wolnej chwili. Teraz naprawdę chcę zobaczyć ekranizację, choć czuję, że to będzie daleko od mojego wyobrażenia o wszystkich wydarzeniach, ale... dam szansę.

Kasiag | 2015-06-09

Oryginalna w formie, niepokojąca w treści.
Tylko tyle i aż tyle.
Nie chciałabym pisać nic więcej, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że to jedno zdanie mogłoby niektórych zniechęcić, szczególnie jego drugi człon.
W związku z tym zabrnę nieco dalej i zapewnię was, że warto zapoznać się z historią Clare i Henry'ego. Z wielu powodów.
Jest zdecydowanie oryginalnie, ale jest również pięknie, momentami wzruszająco, często smutno, niekiedy śmiesznie. Miłość w wykonaniu Clare i Henry'ego to miłość przez wielkie 'M'. Niezwyciężona i (dosłownie) ponadczasowa. Każdy dzień, który udaje się im spędzić razem to ich małe/wielkie zwycięstwo.
Ta oryginalna historia nie jest jednak opowiastką samą w sobie; jest w tym wszystkim głębsze przesłanie i refleksja nad życiem i jego ulotnością; nad przemijaniem i nieuchronnością niektórych zdarzeń.
Polecam.

Magdalena Witkiewicz poleca na wakacje

Szukacie wakacyjnych lektur? Nie wiecie co wrzucić do walizki lub czym załadować czytniki? Sprawdźcie, co poleca Magdalena Witkiewicz - pisarka, autorka powieści czytanych przez tysiące czytelniczek i czytelników!

Książki zmieniające życie

Brytyjscy czytelnicy wybrali 20 książek, które zmieniły ich życie. Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety. Pierwsze miejsce przypadło "Zabić drozda" autorstwa Harper Lee.