Oda VII

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

Oda VII Je­śli ukształ­to­wać ze­chcesz, na­tu­ro,  Przed ocza­mi wszech­świa­ta ja­ko­wąś po­stać,  By oka­zać, co zdo­łasz, ulu­bie­niec  Twej ła­god­no­ści bez­mier­nej niech­by miał ślad.    Wszyst­ko nie­chaj w nim bę­dzie har­mo­nią,  Ja­ko wio­sna prze­pysz­na, kwia­ta­mi roz­wi­ta, człon każ­dy;  Wsze­la­kie ge­sty ła­ska­we,  Każ­de po­ru­sze­nie prze­mi­łe i lek­kie. [...\August...

Oda VII
Wszyst­ko nie­chaj w nim bę­dzie har­mo­nią,  Ja­ko wio­sna prze­pysz­na, kwia­ta­mi roz­wi­ta, człon każ­dy;  Wsze­la­kie ge­sty ła­ska­we,  Każ­de po­ru­sze­nie prze­mi­łe i lek­kie. [...\August von PlatenUr. 24 października 1796 w Ansbach (w płd. części Niemiec) Zm. 5 grudnia 1835 w Syrakuzach na Sycylii Także: August von Platen-Hallermünde. Niemiecki poeta i dramatopisarz. Syn wysokiego urzędnika, kształcił się w szkole wojskowej w Monachium, następnie studiował filologię w Szwajcarii. Był zafascynowany postacią i filozofią Friedricha von Schellinga, teoretyka romantyzmu. Debiutował tomikiem Ghaselen (Gazele), inspirowanym poezją Bliskiego Wschodu. Jego poezja nie była dobrze przyjmowana w kręgach literackich ówczesnych Niemiec, toteż poeta przeniósł się na stałe do Włoch. Popadł w konflikt z Hienrichem Heine. Zmarł podczas epidemii cholery na Sycylii. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!