Jak zbudować szczęśliwy związek?

Okładka książki Jak zbudować szczęśliwy związek? Artur Król
Okładka książki Jak zbudować szczęśliwy związek?
Artur Król Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Samo Sedno
Edgard
2013-12-13
2013-12-13

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Rewolucja w uczeinu Gordon Dryden, Vos Jeanette
Rewolucja w uc... Gordon Dryden, Vos ...
Okładka książki Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa Joanna Faber, Julie King
Jak mówić, gdy... Joanna Faber, Julie...
Okładka książki Jak opowiadać historie dzieciom Joseph Sarosy, Silke Rose West
Jak opowiadać ... Joseph Sarosy, Silk...
Okładka książki Siłowanki. Najlepszy przewodnik po dzikich harcach, dzięki którym złapiesz kontakt z dzieckiem. Lawrence J. Cohen, Anthony T. DeBenedet
Siłowanki. Naj... Lawrence J. Cohen, ...
Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Nastolatki na zakręcie Katarzyna Waszyńska, Edyta Żmuda
Nastolatki na ... Katarzyna Waszyńska...
Okładka książki Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem Monika Janiszewska, Anna Olejnik
Nie spieprz te... Monika Janiszewska,...

Miałam kilka podejść do tej książki i w końcu udało się dotrwać do końca... Zawiera ona bardzo dużo ćwiczeń, z pozoru praktycznych, ale tak naprawdę niewiele wnoszących w życie czytelnika.

Jest o budowaniu związków całkiem sporo informacji, ale mam wrażenie, że wiele osób sięgających po tego typu literaturę już sama dotarła do nich bez potrzeby sięgania po nią - tj. np. o potrzebie dobrej komunikacji, dbania o potrzeby drugiej strony, wspólnego spędzania czasu, że seks to nie wszystko w związku itd.)

Momentami nie trafiało do mnie podejście/ światopogląd autora.

Artur Król to psycholog, coach oraz trener rozwoju osobistego i zmiany osobistej. To autor kilku książek (m.in. wydanego przez Samo Sedno poradnika Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystywania własnego potencjału). Prowadzi sesje indywidualne oraz szkolenia dla firm, opierając się na stworzonych przez siebie metodach BeyondNLP i Dynamic Mindscapes.

Chcesz odnaleźć swoją drugą połówkę, ale nie wiesz, jak to zrobić? A może już jesteś w związku i zależy ci na zbudowaniu trwałej, szczęśliwej relacji z partnerem? Na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące związków znajdziesz odpowiedzi w najnowszym poradniku Artura Króla. Dzięki książce dowiesz się, jak znaleźć odpowiednią osobę i zbudować z nią satysfakcjonującą relację. Odkryjesz swoje potrzeby i oczekiwania wobec związku, zaczniesz stosować cztery najważniejsze zasady podczas poznawania nowych osób i odpowiednio przygotujesz fundamenty do stworzenia szczęśliwego związku.

Wprost uwielbiam poradniki tego wydawnictwa i pożeram prawie każdy, który zostaje wydany. Przy tym jeszcze na żadnym się nie zawiodłam i zawsze miałam miłe wspomnienia związane z tą lekturą. Dodatkowo pożyczałam ją wielu znajomym i oni również byli zadowoleni z rezultatów po przeczytaniu tej książki. Jednak do samej konwencji poradnika o budowaniu szczęśliwego związku podeszłam trochę sceptycznie. Nigdy nie wierzyłam w to, że jakiś podręcznik może pozwolić nam lepiej nawiązywać znajomości z ludźmi bądź sprawić, żebyśmy znaleźli drugą połówkę.

Poradnik składa się z czterech wyraźnych części. Pierwsza część, tzw. "dla wszystkich", opisuje nam związek z psychologicznego punktu widzenia. Możemy sprawdzić co dla nas oznacza bycie z drugą osobą, jakie mamy oczekiwania wobec związku, jak możemy przygotować się do jego zbudowania oraz poznamy kilka różnych modeli relacji. Druga część, tzw. "dla szukających", kieruje się już bezpośrednio do osób, które chcą znaleźć swoją drugą połówkę. Dowiemy się tutaj o mitach na temat miłości i związków oraz uświadomimy sobie kogo tak naprawdę szukamy i gdzie możemy znaleźć tę osobę. Trzecia część, tzw. "dla budujących", określa już dokładny proces budowy związku oraz ukazuje różnice między męskimi a damskimi priorytetami w tejże relacji. Ostatnia część, tzw. "dla kończących" jest skierowana do osób, które kończą swój związek z daną osobą. Ludzie, który przeżyli dość bolesne rozstanie mogą tutaj dowiedzieć się co robić, żeby z powrotem stać się silną osobą i iść dalej.

Nie miałam okazji przeczytać poprzedniego poradnika tego autora, więc nie mam możliwości porównania ich obydwu względem siebie. Wiadomo, że nawiązywały do innych rzeczy, ale dzięki temu przekonałabym się, czy autor tak samo podszedł do tych dwóch zagadnień.

Niestety nie wierzę w coś takiego jak "recepta na udany związek". Prawda jest taka, że jeśli się kogoś kocha to wtedy ten związek będzie szczęśliwy, ale jeśli tego brakuje w naszej relacji to tak naprawdę żaden poradnik nam nie pomoże poprawić sytuacji. Dlatego tak sceptycznie podchodzę do tej książki. Wydawało mi się, że autor pochodził do kwestii udanego związku w sposób za bardzo teoretyczny. Dużo mówił o tym, co można zrobić i jak to zrobić, ale tak naprawdę to nie widziałam zbyt dużej możliwości na to, żeby tę teorię zastosować w praktyce.

Książkę w dużym stopniu ratują ciekawe ćwiczenia. Przerobiłam je prawie wszystkie (oczywiście oprócz tych, które nie były mi w żadnym stopniu potrzebne) i muszę przyznać, że moim największym faworytem jest wizualizowanie poprzedniego związku, jakby to był film w kinie. Dodatkowo bardzo spodobały mi się pytania i sama możliwość tego, żeby wyznaczyć swoje własne priorytety, którymi kierujemy się poszukując idealnego partnera. W tej publikacji są również zapisane rozmowy psychologa z pacjentami. Wydawało mi się, że to będzie dobry zabieg, ale dialogi niestety były zbyt sztuczne, żeby mogły być prawdziwe. Nie podważam doświadczenia autora, jednak ten poradnik chyba trochę go przerósł.

Jak widać książka ma swoje plusy i minusy, a ja sama nie jestem pewna tego, co tutaj przeważa. Jeśli jesteście zainteresowani tym, co autor napisał w tej książce to na pewno po nią sięgniecie, jednak nie dajcie się zbałamucić, że po przeczytaniu takiego poradnika jesteście bardziej dojrzalszymi w związkach z ludźmi. Ja ani go nie polecam, ani nie odradzam, jednak przyznaję, że ta książka wypada blado na tle innych poradników tego wydawnictwa. Czy ją przeczytacie to kwestia Waszego wyboru i tego, czy jesteście zainteresowani tą pozycją.

Chcesz odnaleźć...

Mam świadomość tego, że wymowny tytuł poradnika oraz zdjęcie na okładce jak z reklamy pasty do zębów działają na ludzi różnie. Z bólem serca przyznaję, że zarówno ten zewnętrzny aspekt poradnika jak i jego zawartość mnie nieco rozczarowały.

Długo szukałam przyczyny takich odczuć, ale w końcu udało mi się je odnaleźć. Problemem braku satysfakcji z lektury poradnika "Jak zbudować szczęśliwy związek" jest to, że w porównaniu do innych z serii Samo Sedno wypada on blado.
Cenię je, bo wiele z nich udowodniło mi, że możliwe jest sprawne połączenie elementów stricte naukowych z łatwością języka, bez straty dla obydwóch aspektów. Ta książka wydawała mi się przegadana, mało odkrywcza i niestety, kompletnie niepodparta bibliografią.
Jeżeli ktoś pisze poradnik z dziedziny psychologii i nie podaje ani jednego tytułu jakiegokolwiek źródła to włącza mi się w głowie alarm. Coś tu nie gra. Tak się nie robi.

Nie mam żadnych wątpliwości co do doświadczenia autora, ale przeczytałam za dużo poradników psychologicznych, żeby łykać haczyk w stylu "eksperyment x wykonany kiedyś"... Nie ma czegoś takiego. Albo konkret, uzupełniony przypisem albo dla mnie takie doświadczenia są imaginacją. Czytelnik to nie półgłówek, nawet jeśli sięga po poradnik dotyczący związku. A jeśli ktoś np. podaje dane procentowe bez podparcia ich jakimkolwiek źródłem to właśnie tak się czuję. Że ktoś ma mnie za łatwowierną osobę, która w coś takiego uwierzy. A sęk w tym, że nie wierzę.Jeśli wiary brak, to niestety, ale do mnie ta książka nie dotrze. Jest w swoim przekazie mało wiarygodna.

Plusem poradnika są ćwiczenia w nim zawarte, niektóre bardzo ciekawe i pouczające. Wykonałam większość z nich i najbardziej podobała mi się to opisujące konkretne cechy idealnego partnera oraz wizualizacja minionego związku jak oglądanego w kinie filmu.
Autor pisze w sposób prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika.
Ciekawym rozwiązaniem było podzielenie książki na sekcje "Dla szukających", "Dla budujących" i "Dla kończących". Niestety, muszę się przyczepić także do tego, że dla mnie ta książka była robiona "po łepkach". Jest mnóstwo tematów i zagadnień poruszonych w sposób bardzo ogólnikowy, a tak naprawdę, żaden nie wyczerpuje tej tematyki. Niedosyt oraz irytacja występuje raz, drugi i trzeci, a potem wieje już tylko czytelniczą nudą.
Mam świadomość, że specyfika zagadnienia, o jakim pisał autor, jest dość szeroka, ale odniosłam wrażenie, że książka jest o wszystkim i niczym jednocześnie.

Często w poradnikach psychologowie cytują rozmowy ze swoimi pacjentami, ale tu jest świetny antyprzykład. Kilkakrotnie dialog kończył się nienaturalnie brzmiącym zdanie jak z telenoweli.Cały czar tego,że taka rozmowa faktycznie miała miejsce pryskał. Wydaje mi się, że mechanizm wstawiania tego rodzaju cytatu polega na tym, aby odzwierciedlał on jak najbardziej rzeczywistą rozmowę. "Przyjrzymy się więc, jak to może działać*" brzmi na zakończenie dialogu tak naciąganie i sztucznie, że jedyne co mogę stwierdzić to: nie tędy droga.

Niestety, nie mogę napisać, że jest to lektura godna polecenia, bo osobiście nie tę książkę rekomendowałabym bliskiej osobie mającej problemy ze związkami. Za dużo niedociągnięć i zbyt wiele ogólników wpłynęło na mój negatywny odbiór.

[Recenzja pochodzi z bloga http://www.moje-wysypisko.blogspot.com]

Szczerze przyznam, że jestem osobą dość konfliktową i nieustępliwą, dlatego trwanie w jakimkolwiek związku jest rzeczą trudną nie tylko dla mnie, ale i dla mojego partnera. Pewnie dlatego obecnie jestem stanu wolnego. Jednak, gdy tylko zobaczyłam poradnik Artura Króla pt: „Jak zbudować szczęśliwy związek”, wiedziałam, że jest to publikacja idealna dla mnie i zawarta w niej wiedza z pewnością przyda mi się, gdy na horyzoncie pojawi się „ten jedyny”.

Na 186 stronach publikacji znajduje się wiele pożytecznych rad i wskazówek. Podkreślić należy, że po poradnik mogą sięgać zarówno osoby będące w trwałych związkach jak i single. Znajdziemy tu między innymi odpowiedzi na takie pytania jak „Gdzie jest Twój idealny partner” czy „Jakimi priorytetami w związkach kierują się poszczególne płcie?”. Artur Król skupia się nie tylko na kobiecie i mężczyźnie, którzy tworzą związek, ale też ukazuje wpływ innych osób na ich relację. Ponadto autor porusza nie tylko temat miłości w sensie emocjonalnym, ale i fizycznym.

Najbardziej zaciekawił mnie rozdział, w którym było opisane poszukiwanie swojej drugiej połówki. Od razu wzięłam się do wypełniania ćwiczeń z tej części książki i wypisywania wszystkich cech swojego „ideału” (tym sposobem tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że chyba niestety taki mężczyzna nie istnieje). Interesujące są również zawarte w poradniku przykłady historii „z życia wziętych”, w których to inni ludzie przedstawiają swoje miłosne perypetie.

Poradnik jest przeznaczony dla obu płci. Zarówno kobiety jak i mężczyźni znajdą w nim wiele praktycznych porad i wytycznych, mówiących o tym, w jaki sposób ulepszyć swój związek z ukochanym. Poznamy też różne modele relacji damsko-męskich i tym samym dowiemy się, czy nasza relacja przypomina stałą walkę o dominację czy może panuje w niej całkowita równowaga sił? Wiele zawartych w książce ćwiczeń pomoże również zwalczyć nudę, która być może pojawiła się ostatnio w naszym związku. Publikacja Artura Króla wskaże nam też, w jaki sposób przygotować się do trudnych rozmów z partnerem między innymi na temat domowych finansów czy skrywanych uczuć.

Przyczepić się mogę tylko do jednej rzeczy. Wiele kwestii, poruszanych w książce, zostało przedstawionych w sposób zbyt ogólnikowy. Według mnie zdecydowanie za mało miejsca zostało poświęconego na przedstawienie rzeczy, które sprawiają, że nasz związek nie jest wart zachodu, jest bezprzyszłościowy i prawdopodobnie warto byłoby go zakończyć. Zamiast tego autor za bardzo skupił się na opisie miłosnych mitów i stereotypów, które uważam za najmniej istotne i przydatne.

„Jak zbudować szczęśliwy związek” to bez wątpienia ciekawy i przydatny poradnik. Jestem przekonana, że zawarte w nim wskazówki i rady przydadzą mi się w przyszłości. Ciekawe tylko, czy łatwo mi będzie wprowadzić je w życie? W końcu zdecydowanie łatwiej się czyta niż realizuje.
www.public-reading.blogspot.com

Przegadana, zawiera ogrom banałów, brak w niej bibliografii.

Męczyłem się robiąc te ćwiczenia, bo polecenia wydały mi się umieszczone tam na siłę, żeby dać pozór "praktyczności". W rzeczywistości nic, czego nie wiedziałeś/aś wcześniej te ćwiczenia nie wniosą do Twojego życia.

Mam trochę żal do autora za to, że sam jest fanatycznym sceptykiem naukowym, a nie wysilił się, by zrobić solidną bibliografię z naukowymi źródłami we własnej książce.

Przegadana, zawiera ogrom banałów, brak w niej bibliografii.

• Związki
  • Recenzje dla wydawnictw
  • E-BOOKi
  • Psychologia dla amatora
  • Domowa biblioteczka ♥

Dodaj cytat z książki Jak zbudować szczęśliwy związek?