Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflancji

Okładka książki Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflancji Adam Fergusson
Okładka książki Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflancji
Adam Fergusson Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Studio Emka
2013-08-28
2013-08-28

Dla osób ciekawych funkcjonowania finansowych mechanizmów. Otwiera oczy.

Dla osób ciekawych funkcjonowania finansowych mechanizmów. Otwiera oczy.

Trochę zabrakło mi w tej książce analizy ekonomicznej całej sytuacji. Książka w formie dziennika pokazującego inflację w latach 20-tych w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Dla laika - w kwestiach historyczno-ekonomicznych miejscami nieco niezrozumiała.

Treść książki powinien znać każdy, kto choć trochę interesuje się gospodarką i finansami. Pod tym względem jak najbardziej ok. Mnie osobiście do gustu nie przypadła forma "opowieści", gdyż autor wydarzenia hiperinflacji opisuje w bardzo dokładny, kronikarski sposób. Owszem, są wspominane zapiski ludzi z tamtych czasów, chronologia jest bezbłędna, ale jednocześnie przewija się tyle szczegółów i postaci, że ciężko to wszystko spamiętać. Czytało mi się to ciężko i gdy będę wracać do tematu, to pewnie prędzej posłużę się Wikipedią bądź tematycznym wideo na YT, aniżeli spróbuję ponownie przebrnąć przez tę książkę.

"Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflancji" to krótka historia hiperinflacji lat 1919-1923 w niektórych krajach bloku Państw Centralnych (autor skupia się głównie na Republice Weimarskiej, ale pokrótce opisuje również sytuacje w Austrii i Węgrzech). Książka jest obecnie wydawana w systemie druku na żądanie, stąd też cena okładkowa tej małej książeczki (przy +/- 300 stronach wielkości bellonowych Historycznych Bitew wynosi ona prawie 90 PLN).

Nie potrafię ocenić tej książki. Na pewno jest to ciekawe (acz już trochę leciwe) spojrzenie na problemy ekonomiczne wczesnej Republiki Weimarskiej, jednakże wyraźnie widać, że jest to książka pisana bardziej z punktu widzenia ekonomicznego, niż historycznego. W związku z tym, nie podejmuję się ocenienia tej książki. Zdecydowanie bardziej preferuję książki, które wywodzą się jednak z tradycji badań historycznych i raczej będę sięgał do "U progu Wielkiego Kryzysu" Adama Tooze'a.

Inflacja nie psuje tylko ekonomii kraju, lecz psuje również ludzi i demoralizuje. Jednocześnie zniechęca do pracy i zachęca do spekulacji co zostało świetnie przedstawione w książce "Kiedy pieniądz umiera". Książka wyróżnia się tym, że nie jest typowym akademickim opracowaniem, lecz zawiera również wspomnienia ludzi, którzy żyli w powojennych Niemczech podczas hiperinflacji. Przedstawia zarówno tło polityczne jak i codzienne problemy ludzi w świecie w którym władza nie ma żadnych hamulców w produkcji kolejnych banknotów.
Władza Republiki Weimarskiej wpada na genialny pomysł spłaty reparacji po I wojnie światowej drukując nieskończone ilości pieniędzy. Problem hiperinflacji staje się dużo poważniejszy, gdy nie tylko obywatele przestają ufać walucie, lecz również obce kraje. Jednocześnie hiperinflacja doprowadza do wielu absurdalnych sytuacji.
Dodatkowa wartość jaką niesie książka to możliwość zaobserwowania wielu podobieństw tamtych czasów do obecnych.

Książka, pomimo iż napisana prawie 50 lat temu opisująca wydarzenia sprzed prawie 100 lat okazuje się bardzo na czasie. W bardzo dokładny sposób opisuje, do czego prowadzi dodruk pieniądza oraz koszmar, który za tym idzie. Przeczytanie jej przed 2020 r. mogło pomóc w zrozumieniu, do czego doprowadzi zwiększenia tempa podaży pieniądza na niespotykaną w najnowszej historii skalę. Szczerze polecam powoli przeczytać i zaznajomić się z problemem dotyczącym hiperinflacji oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w niedawnej historii, gdy niemiecka waluta stała się bezwartościowa.

Bardzo ciekawa, pokazująca od ludzkiej strony wydarzenia tamtych czasów ale jest to wiedza i przekaz niezwykle uniwersalny. Niezmiernie łatwo przekładać niektóre zachowania, decyzje i ich skutki na czasy współczesne.

• - Historia/Historia gospodarcza
  • Finansowe