Córki Graala

Wydawnictwo: Aurum Press

Trzynastowieczna Francja. Bridget dorastała doskonaląc mistyczne dary swojej przodkini Marii Magdaleny, której linia krwi złożona z samych kobiet od tysiąca lat nieprzerwanie strzegła dziedzictwa mądrości. Jednak Kościół katolicki przysiągł zniszczyć Bridget za wykorzystywanie swoich uzdrowicielskich talentów i nadnaturalnej mocy. Obowiązkiem Bridget było kontynuowanie linii krwi, co...

Obowiązkiem Bridget było kontynuowanie linii krwi, co zaprowadziło ją w ramiona katolika Raoula de Montvallant. Kiedy jednak nietolerancja Kościoła doprowadziła Raoula do buntu, zemsta została powierzona w ręce Simona de Montfort, niepokonanego przywódcy katolików...

źródło opisu: http://www.empik.com/corki-graala-chadwick-elizabe...(?)

allison | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Ciekawa powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w czasach prześladowań katarów.

Całość czyta się szybko, ale trudno nie dostrzec minusów. Przede wszystkim pobieżnie potraktowane zostało tło historyczne.
Moje zastrzeżenie budzi też wykorzystanie motywu magii - o ile początkowo ma to pewien urok, to potem staje się zbyt częste i służy autorce do rozwiązywania fabularnych problemów. Przez to powieść zaczyna momentami przypominać baśń dla dorosłych.
Motyw potomkiń Marii Magdaleny jest w ostatnich latach często wykorzystywany w literaturze; pani Chadwick powiela wzorzec, więc w tym temacie nie znajdziemy niczego nowego.

Część wątków jest przewidywalna, część zaskakuje, więc na czytelnika czeka nieco emocji. Zakończenie trzyma w napięciu i to na pewno atut powieści.

"Córki Graala" to lektura lekka, łatwa i przyjemna - gwarantuje czytelniczy relaks, jeśli chce się odpocząć od bardziej ambitnych książek.

gwiazdka | 2015-06-01
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Książka mnie nie zachwyciła, wręcz rozczarowała. Chociaż bardzo lubię historię, ta opowieść nie przemówiła do mnie. Brakowało tła historycznego, postaci przemykały po scenie w tempie maratończyka, wydarzenia były tylko sygnalizowane, no, oczywiście poza opisami bitew, a tych nie cierpię, więc szybko przemykałam po nich oczami i czytałam dalej. Poza tym nie przekonuje mnie taki oczywisty podział na dobrych i złych, bo w życiu się to nie zdarza- jeden obóz to wcielenie cnót, drugi zgnilizna i zepsucie. Na niekorzyść książki przemówiły też ponadludzkie zdolności niektórych bohaterek- nie lubię fantastyki, a kolejne spiskowe teorie o początkach chrześcijaństwa mnie nie przekonują, szczególnie, gdy zaprzeczają same sobie.

Na plus „Córki Graala" zapisuję przyjemny język i ciekawą historię rodu de Montvallant, dla tych dwu powodów skończyłam powieść mimo jej wad.

książek: 2085
Aneczka | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z wymiany
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Akcja powieści rozgrywa się w trzynastowiecznej Francji na tle krucjaty albigenskiej mającej na celu zniszczenie co do ostatniej jednostki katarów. Książka jest fikcją literacką, jednak potworność krucjaty to fakt historyczny, zginęło w straszliwych męczarniach od dziesięciu do piętnastu tysięcy katarów oraz katolików, bez względu na płeć, czy wiek.

Główną bohaterkę Bridget poznajemy w chwili śmierci matki skazanej za czary i herezję. Fakty wskazują jednoznacznie, że jest potomkinią w prostej linii Marii Magdaleny i Dziewicy Marii. Po pogrzebie wyrusza w podróż wraz ze skrybą Mattiasem i młodszym bratem ojca Chretienem, odwiedzają wioski i przekazują wierzenia katarów, uzdrawiają i pomagają chorym, co powoduje wzrost wrogości Kościoła wobec nich i heretyckiej wiary, którą wyznają. Bridget ma obowiązek wobec swojej linii krwi znaleźć właściwego ojca dla swego dziecka, co było ostatnim życzeniem matki. Jest wizjonerką, o wielu sprawach czy zagrożeniach dowiaduje się właśnie z...

Mollinka_90 | 2016-07-29
Przeczytana: marzec 2016

Akcja książki przenosi nas do XIII-wiecznej Francji.

Kościół za wszelką cenę zamierza powstrzymać szerzące się wśród niektórych chrześcijan tzw. katarów, przekonanie o wyjątkowej roli przypisywanej Marii Magdalenie. Jej potomkinie, mające cudowny dar uzdrawiania i przepowiadania przyszłości, muszą się ukrywać przed prześladowaniami, a jednocześnie wśród wyznawców swojej wiary, dawać świadectwo o prawdzie oraz spełnić swoją misję - urodzić kolejną córkę, zapewniającą ciągłość pokoleń.

Bohaterką książki jest Bridget, spadkobierczyni Marii z Magdali. Jej matka ginie, oskarżona o szerzenie herezji. Uwikłani w dramatyczne losy bohaterowie powieści oprócz poświęcenia w walce, przeżywają miłosne dylematy.
Bridget musi znaleźć na kandydata ojca swojej przyszłej córki. Na scenę wydarzeń wkraczają Raoul de Montvallant i Simon de Montford, których droga życiowa na zawsze zbiegnie się z losem niezwykłych potomkiń tytułowego Graala.

Powieść pani Chadwick literackim arcydziełem nie jest....

Ginewra | 2011-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2011, historia
Przeczytana: 02 marca 2011

Od bardzo dawna "polowałam" na tę książkę i byłam niezmiernie szczęśliwa, gdy udało mi się ją wreszcie wypożyczyć w Bibliotece Śląskiej. Uwielbiam legendy o Świętym Graalu, motywy Inkwizycji i herezji. Jednak... zawiodłam się. Książka jest, owszem,ciekawa i napisana z pomysłem, jednak brakuje jej tego "czegoś" co sprawiłoby, że jest wyjątkowa. Nie zlicza się do powieści przeczytanych jednym tchem, ani takich, które nie dawały by mi spać po nocach.

Mimo wszystko polecam. Może ktoś znajdzie w tej książce - oprócz przyjemnej lektury, oczywiście - głębię, która dla mnie jest tylko przewałkowaniem kolejny raz tego samego tematu. Może jednak dla kogoś innego ta książka okaże się czymś wartościowym. Może okaże się Graalem.

Agata | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Książka której niektóre fakty oparte są na wydarzeniach historycznych. Dzięki autorce możemy wyobrazić sobie jak czuły się i nadal traktowane są narody oraz religie inne od przyjętych na danym terenie. Katarzy nikomu nie zawinili, starali się unikać przemocy. Jednak nie ochroniło ich to przed losem jaki zgotowali im katoliccy przywódcy. Historia dwóch miłości matki i córki, które z pokolenia na pokolenie wciąż przekazują swój dar. Nie czynią drugiemu krzywdy, a jednak każdej z nich grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Miłość na całe życie i na chwilę by spełnić swój obowiązek posiadania potomstwa.

Powieść historyczna, która wciąga swoją nieprzewidywalną fabułą pożogi wojennej. Śmierć osób do których czytelnik zdążył się przywiązać. Opisy, które mogą przyprawiać tak o mdłości jak i przyjemny obraz radości.

NieTylkoBestsellery | 2016-07-05

Dość ciekawa ale nie porywająca historia. Mimo wszystko czytało się ją lekko i przyjemnie, idealna by na parę godzin oderwać się od rzeczywistości.

Cardio | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

Mimo paru zastrzeżeń, nie mam nawet pojęcia, kiedy ta historia stała mi się bliska. Nie powiem, ze to przewidywalna fantastyczna opowiastka, osadzona w XIII wieku. Nie, to byłoby zdecydowanie krzywdzące. To piękna powieść, wspaniała historia, która tylko co jakiś czas osłabia czytelnika gafami językowymi czy też opisami urwanymi w połowie. Słowem: Wasze życie nie zmieni się po lekturze "Córek Graala" o 180 stopni, niemniej jednak po lekturze może coś w Was pozostać. Coś pięknego...

AnnaMaria | 2012-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Byłam pod niesamowitym urokiem książki. Czytała się rewelacyjnie, historia przepiękna, wciągająca i zapierająca dech w piersiach. Po przeczytania ksiązki miałam autentyczny żal, że to juz koniec tej historii. Od przeczytania tej ksiązki zaczęłam lubić średniowieczne powieści :)

Agnieszka Wójcik | 2014-01-04
Przeczytana: grudzień 2013

Historia dwóch pokoleń. Okres średniowiecza. Ciekawie przedstawione zmiany jakie niesie ze sobą wojna w relacjach małżeńskich. Podobało mi się również jak autorka pokazuje dwa różne sposoby postrzegania jednej rzeczy/zjawiska, w zależności od bohatera.