Okładka książki MASA o kobietach polskiej mafii . Jarosław "Masa" Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim Artur Górski
Artur Górski Wydawnictwo: Prószyński Media reportaż
reportaż
Prószyński Media
2014-11-25
2014-11-25

Okładka książki Prawdziwy gangster. Od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz Jon Roberts, Evan Wright
Prawdziwy gang... Jon Roberts, Evan W...
Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Religa. Biogra... Dariusz Kortko, Jud...
Okładka książki Masa o porachunkach polskiej mafii Artur Górski, Jarosław Sokołowski
Masa o porachu... Artur Górski, Jaros...
Okładka książki Kuba. Autobiografia Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik
Kuba. Autobiog... Jakub Błaszczykowsk...

Chcąc czy nie chcąc, obecny rozwój mediów powoduje, że takie coś już raczej nie przejdzie. Ale to były inne czasy, kilka programów w tv, i brak internetu. Ludzie byli wtedy skazani na życie, takie jakie ono było. Przeczytałem, bo byłem ciekawy z pobudek czysto popędowych, jak traktowano kobiety, od strony silnej ręki. I nie zawiodłem się, bo to były koszmarne opisy uległości, lecz niekiedy drastycznego gwałtu i przemocy. Jestem bardzo uczulony i wrażliwy w obliczu szacunku do kobiet, więc nieco nakarmiłem swoje pierwotne instynkty. Natomiast sama postać to coś, czego nie oceniam. Sam tytuł świadka koronnego jest przecież dwuznaczny.

O mafii pruszkowskiej i wołomińskiej było głośno w latach 90. Masa świadek koronny, który poszedł na współpracę z policją zdradza sekrety ludzi, którzy trzymali za sznurki. Opowiada też o kobietach, które towarzyszyły im.
Książka nie porywa, bo Masa opisuje to co chce. Zycie może mieli bujne, ale końcówka ich działalności są różne. Głównie losy były tragiczne.

"Kobieta to nie sztanga" A.Górski
Nie rozumiem kobiet pchających się w szpony tych podludzi i totalnego zeszmacenia. Najgorsze jest to, że to wszystko działo się i będzie się dziać naprawdę. Niepojęte jest dla mnie- w dobie dzisiejszych czasów- jak ślepym trzeba być aby tkwić i pożądać to co jest złe i upadla.
My kobiety jeśli nie chcemy być tak traktowane idźmy 15 października głosować bo ludzie pokroju Masy zrobią z nas jesień średniowiecza.

"Kobieta to nie sztanga" A.Górski
My kobiety jeśli nie chcemy być tak traktowane idźmy 15...

Kiepska książka i to podkreślanie, że tu jest sama prawda i tylko prawda, że inni to kłamali pisząc, a oni to (autorzy) prawdę mówią...jak dla mnie to nic ciekawego, nic, co by mnie szokowało. Po prostu nie warte zachodu i to rozgrzeszenie siebie w oczach czytających. Tak bardzo kochał żonę, że aż mi jest żal tej kobiety. A o matka tutaj nie ma praktycznie nic. To, co jest napisane na okładce książki nie ma nic wspólnego z jej środkiem... oprócz kilku wzmianek. Dno.

Dzięki tej książce można zajrzeć przez okienko do ich świata, ale tylko na tyle, na ile pan Masa pozwoli.
Z jednej strony, przynajmniej szczera relacja (chyba),choćby, kiedy współautor twierdzi, że każda pracująca u niego w klubie barmanka musiała być gotowa na zrobienie mu loda (niekoniecznie waniliowego). Z drugiej, ja mam mieszane uczucia i czytelniczą schizofrenię. Raz mi pasuje - zaspokaja zwykłą ludzką ciekawość (i chyba taka jej rola),a raz nie bo sporo w niej sprzeczności. Przykładowo, audiobook czytany przez obu Panów. O ile Artur Górski brzmi normalnie, naturalnie, o tyle pan Koronny dość komicznie wypowiada słowa, które raczej nie są używane przez Niego na co dzień, co zresztą słychać. Może dlatego późniejsze audiobooki są już czytane przez profesjonalnych lektorów.

Zapadł mi w pamięć pewien fragment:

"Chłopców interesowało w zasadzie wszystko, co się ruszało: i dziwki, i modelki, i tak zwane przyzwoite dziewczyny, nad którymi trzeba było trochę popracować, ale przeważnie nie chodziło tu
o pracę syzyfową. Trochę bajeru i prawie każda pękała."

i drugi kilka stron wcześniej:

"Nie uwierzyłbyś, jakie one wszystkie były łatwe… (...) Nie chcę przesadzać, ale nie będę daleki od prawdy, jeśli powiem, że czasami pstryknięcie
palcami wystarczyło za całą grę wstępną. I mówię o naprawdę wystrzałowych laskach."

No cóż, pozazdrościć. Ale to były chyba "pożądne" kobiety, bo tych porządnych to raczej panowie z miasta nie spotkali. Takie 'pożądne', co to musiały być PO, by były ŻĄDNE wrażeń bo na trzeźwo się nie dało.

Ogólnie, jeśli czytać to z nastawieniem 'a sobie zerknę co oni tam robili', trochę tak jakby posłuchać ploteczek gdzieś na boku, o kimś, kogo nie darzymy sympatią to ok. Robi robotę. Ale w takim kluczu można przebrnąć przez zaledwie kilka stron/rozdziałów. Zależy kto jak wrażliwy.

Ale teksty Masy w stylu: "teraz staram się naprawiać błędy popełnione za młodu, a jako świadek koronny płacę wysoką cenę za decyzję o współpracy z wymiarem sprawiedliwości". Rzeczywiście cena wygórowana, zwłaszcza dla kogoś tak wyrachowanego, kto raczej nie poszedłby w koronę, gdyby zyski były mniejsze niż koszty. Krzty skruszonego gangstera w tych wypocinach nie ma.

W Gangsterskiej galerii wg Masy na końcu książki, w której zostały pokrótce nakreślone sylwetki największych gangusów tamtych lat, brakuje samego Masy. Panie Jarosławie, jak samego siebie obiektywnie oceniłby Pan w kilku zdaniach? A jak zrobiliby to inni?

Wiem, że obiektywizm gdzieś mi umknął po drodze przy pisaniu tych wypocin, ale chyba bardziej chciałem się podzielić wrażeniami z lektury niż recenzją. Jedno obiektywne zdanie na koniec. Na pewno nie da się wobec książki pozostać obojętnym.

Promowanie bandyty.

Promowanie bandyty.

Dlaczego??! Dlaczego wydaje się takie odchody??!
Drzewa płakałyby, czytając...

Dlaczego??! Dlaczego wydaje się takie odchody??!
Drzewa płakałyby, czytając...

6/10

6/10

Gloryfikowanie bandyty. Nie polecam.

Gloryfikowanie bandyty. Nie polecam.

Nie wiem właściwie czego spodziewałam się po tej książce, ale na pewno nie tego co dostałam

Kobiety mafii musiały naprawdę niewiele znaczyć, bo choc książka jest niby o nich, to są one jedynie bladym, niewyraźnym tłem, widać, że naprawdę nie było co sklecić z tego tematu

Ogólnie cała książka w firmie wywiadu jest jakaś taka mdła i nijaka

Miałam zamiar przeczytać całą serię, ale po tej części zwyczajnie nie mam ochoty

Ogólnie cała książka w firmie wywiadu jest jakaś taka mdła i nijaka

Miałam zamiar przeczytać całą...

• Literatura faktu
  • 2015