Dziecko w rodzinie

Okładka książki Dziecko w rodzinie Janusz Korczak
Okładka książki Dziecko w rodzinie
Janusz Korczak Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wolne Lektury
Wolne Lektury
2015-06-30
2012-01-01
dziecko wychowanie

Korczak pisał ponad sto lat temu - zadziwiające, jak wiele jego spostrzeżeń odnośnie wychowywania dzieci jest dzisiaj aktualnych. Oczywiście, część rozdziałów dziś jest już mocno nieaktualna z uwagi na postęp nauki i medycyny, ale nadal jest to bardzo ciekawa i cenna pozycja.

Spodziewałam się dużo więcej.

Spodziewałam się dużo więcej.

Polecam skorzystać z serwisu WolneLektury - ksiązka jest tam dostępna, warta przeczytania.

Książka - zbiór przemyśleń Janusza Korczaka o miejscu dziecka w rodzinie, od pojawienia się noworodka do okresu dojrzewania. Wiele spostrzeżeń nadal trafnych mimo upływu tylu lat, wiele zaleceń zdążyło się zmienić, uaktualnić. Autor wielokrotnie odwołuje się do zdrowego rozsądku i traktowania dzieci jak ludzi, którzy nie mieszczą się ściśle w tabelkach z ilością snu, umiejętnościami rozwojowymi itp. Styl Korczaka bywa trochę niekonkretny i trudny w odbiorze, zbyt metaforyczny, co wpływa na czytelność jego myśli. Nie jest to poradnik, który pozwoli przygotować się do macierzyństwa, rodzicielstwa (obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu książek),można jednak po niego sięgnąć, by trochę odetchnąć i zmienić perspektywę.

Książką może bym tego nie nazwała, ale raczej zbiorem przemyśleń i doświadczeń autora czasem zwięźlej, czasem luźniej ze sobą powiązanych, o tematyce krążącej wokół dziecka - od pojawienia się w rodzinie, przez kolejne etapy rozwoju, dojrzewania. Z częścią zawartych tu stwierdzeń się nie zgadzam (takie czasy...),ale za to inne na pewno swoją rację mają i nie zamierzam z nimi polemizować. Tak czy inaczej, tekst zdecydowanie nie jest wybitnie napisany ani zredagowany, nie przypomina tekstu naukowego lub popularnonaukowego, w ogóle ciężko mi to jakoś zaklasyfikować; czyta się dość monotonnie. Może nie warto się wysilać i specjalnie jej szukać, ale jak już wpadnie w ręce, to spokojnie można rzucić okiem. Krzywdy nikomu nie zrobi.

mealibri.blogspot.com

• Nieprzeczytane posiadane