(Róże, które kochałem...)

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

(Róże, które kochałem...) Róże, które kochałem, z każdym dniem więdnieją...  Nie wszelki czas jest nowym pąkowiom przychylny.  Zefir wiał już dość długo. Niech teraz koleją,  Mrożący w biegu rzeki, zadmie wicher silny.    Czemuż w tak głośne pienie uderzasz, rozkoszy?  Zaż nie wiesz, że szaleństwem jest, gdy wciąż do woli,  Bez powodu twe przyjście porusza i płoszy  Pod dłonią moją strunę...

(Róże, które kochałem...)
Czemuż w tak głośne pienie uderzasz, rozkoszy?  Zaż nie wiesz, że szaleństwem jest, gdy wciąż do woli,  Bez powodu twe przyjście porusza i płoszy  Pod dłonią moją strunę winną Melancholii.
[...\Jean MoréasUr. 15 kwietnia 1856 w Atenach Zm. 30 kwietnia 1910 w Saint-Mandé (w środkowej Francji) Najważniejsze dzieła: Kantyleny, Pielgrzym, Stances Własc. Ioánnis A. Papadiamantópoulos (??????? ?. ??????????????????). Poeta i krytyk literacki, Grek piszący po francusku. Twórca pojęcia symbolizmu w poezji, autor manifestu symbolistów. Syn prawnika, wnuk słynnego bohatera walk o niepodległość Grecji, wychowany w Atenach. Studiował prawo na Sorbonie w Paryżu, gdzie szybko stał się ważną postacią cyganerii artystycznej. Jego poezja wyraża nastroje dekadenckie, utwory debiutanckie pozostają pod wpływem twórczości Baudelaire'a i Verlaine'a. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!