Polactwo

Wydawnictwo: Fabryka Słów
polityka, Polska, socjologia, historia
Radek

Inne wydania

Jesteśmy wolnym i autonomicznym krajem. Czy potrafimy z tego korzystać? W Polsce normą jest nieprzyjmowanie prawdy do wiadomości. Oczywiście tej niewygodnej prawdy. Lepsza ułuda, choć potem zguba? Jeśli my nie zadbamy o Polskę, a raczej jeśli będziemy dbać o nią tak jak dotąd, wyręczy nas kto inny. Pytanie tylko, kto: Bruksela czy Rosja? I na to wszystko pozwala naród, który od wieków na prawo...

Jesteśmy wolnym i autonomicznym krajem. Czy potrafimy z tego korzystać?
Jeśli my nie zadbamy o Polskę, a raczej jeśli będziemy dbać o nią tak jak dotąd, wyręczy nas kto inny. Pytanie tylko, kto: Bruksela czy Rosja? I na to wszystko pozwala naród, który od wieków na prawo i lewo mówi o wolności!

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/polactwo-248/58

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/polactwo-248/58

| 2015-07-22
Felzmann | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Na początku aż podskakiwałem na fotelu z podniecenia i radości, że taka książka powstała. Później jednak łapałem się na tym, że wszystko to już słyszałem i czytałem. W moim przypadku jest tak, że artykuły i felietony Ziemkiewicza czytam regularnie od wielu lat. Słucham go też często na Youtube. To był główny powód, że nie sięgałem do tej pory po jego książki. I wychodzi na to, że trochę racji miałem. Dlatego wszyscy, którzy stykają się często z publicystyką RAZ-a mogą sobie tę książkę darować, bo raczej niczego nowego się nie dowiedzą. Natomiast wszyscy pozostali powinni się z nią zapoznać obowiązkowo.
A teraz mój mały bonusik dla was. Fragment, który uzmysłowi wielu z was, dlaczego się boicie. UWAGA, zaczynam:
"Konformizm polskiego inteligenta wynika z jego dwóch wielkich kompleksów. Pierwszy silny jest szczególnie u tych, którzy stanowią liczebną większość: ludzi ze społecznego awansu, inteligentów w pierwszym pokoleniu, zwanych pogardliwie "półinteligentami". Sam nie...

wicher_Lab | 2011-09-03

Esencją polactwa jest forma i intencja księgi "Polactwo". To jakby na kupie napisać "kupa". Oceniając, dodaję drugą gwiazdkę za faktyczne działanie dzieła pana Ziemkiewicza.
Autor mówi językiem ludzi, do których adresuje swoje chłopskie rozumowania i oni je zrozumieją. Podejrzewam, że autor nie jest zbędną postacią sceny krytycznej, a może nawet potrzebną. Jednak irytuje mnie traktowanie statystyki, jako wyroczni prawdy i kult faktu: ktoś się potknie i przewróci, to od razu wywrotowiec albo łamaga. Tego typu głębia interpretacji.
Płytkie, ludyczne, grubo ociosane diagnozy i recepty na skarpecinie mazakiem pisane. Mówiąc w skrócie - książka śmierdzi.

Witold Lisek | 2010-08-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Andrzej | 2010-12-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Publicystyka w bardzo dobrym wydaniu. Z jednej strony czyta się lekko ze względu na pisarską sprawność, przejrzystość przekazywania swoich spostrzeżeń i bogaty momentami ostry język. Z drugiej ciężko przebrnąć przez fragmenty, w których uświadamiamy sobie ogromną wręcz bezmyślność i podłość ludzką i ich skutki - ja musiałem co jakiś czas odpoczywać.
Podsumowując, polecam każdemu o poglądach konserwatywnych obyczajowo i liberalnych gospodarczo. (Jak się komuś wydaje, że wie co to ekonomiczny liberalizm, to niech najpierw zweryfikuje wiedzę z "Ludzkim Działaniem" von Missesa.) Dobry starter aby zacząć tłumaczyć swoim bliskim czemu jest jak jest w Polszy.

Krzysiek | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Fakt, z niektórymi opiniami Pana Ziemkiewicza się nie zgadzam (nielicznymi co prawda) ale to powinna byc jedna z obowiązkowych książek dla ludzi, którzy zastanawiają się czemu jesteśmy (uogólniając oczywiście) tacy jacy jesteśmy. Polecam.

Jakub | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Bezlitosna opowieść o tym, jak czasy PRL przeorały umysły Polaków

Marcin | 2015-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2015

Błyskotliwa analiza transformacji ustrojowej i naszego społeczeństwa przed 89 i po 89 roku. Ziemkiewicz bardzo celnie, nie przebierając w słowach objaśnia, dlaczego w Polsce obecnie jest jak jest. Mimo że książka została spisana dziesięć lat temu, to stety i niestety wciąż zachowuje świeżość i aktualność. Niestety, bo polactwo jako pewien stan umysłu jako taki się nie zmienił. Choć miałem parę momentów obiekcji (jak np. do języka momentami zbyt ostrego i agresywnego), to jednak nie sposób się z Ziemkiewiczem w zasadniczych i w większości kwestii nie zgodzić. Skąd u nas ta mentalność pańszczyźnianego chłopa? Skąd to chamstwo tak często spotykane? Skąd nasze problemy gospodarcze i polityczne? I dlaczego mamy takich polityków? Ziemkiewicz daje bardzo trafne odpowiedzi. Porównanie do folwarku pańszczyźnianego - bezbłędne. "Polactwo" opowiada także o tym jak duży wpływ miały na nas komunizm i socjalizm i jak odbijają nam się do dziś i to w każdej sferze życia i myślenia. Po prostu...

A-- | 2012-03-16

Brutalnie szczera prawda o mentalności Polaków, a w każdym razie "polactwa", którym to wielce pejoratywnym terminem autor określa moim zdaniem nie tylę grupę obywateli, co zespół cech kształtujących wysoce negatywną postać Polaka, a które wykształcił PRLowski tumiwisizm i socjalistycznie realne wszechobecne złodziejstwo. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale wielu faktom nie sposób zaprzeczyć. Ziemkiewicz napiętnował "polactwo" czerwoną literą narodowego obciachu. Gdzie demokracja, gdzie poszanowanie praw i własności jednostki? No właśnie.... Gdzie ...?

martaszkola | 2011-06-11
Przeczytana: czerwiec 2011

Strasznie przygnębiająca książka . Nie byłam w stanie doczytać jej do końca ze względu na depresje pogłębiającą się z każdą następną kartką . Warta polecenia , jeżeli ktoś ma nerwy ze stali . Ziemkiewicz genialnie pokazuje mentalność i głupotę Nas Polaków .