My Testament

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

My Testament I lived with you, I grieved, and many a tear I shed.  In truth, I never did a noble soul defy.  Now it is time for me to go and join the dead.  Seems like it...s joy I leave on earth - so sad am I.    To my inheritance on earth I leave no heir,  Nor to this lute of mine nor even to my name;  My name has but dashed through, much like a lightening glare,  For aye it shall remain an...

My Testament

To my inheritance on earth I leave no heir,  Nor to this lute of mine nor even to my name;  My name has but dashed through, much like a lightening glare,  For aye it shall remain an empty sound and tame.

But you that knew me well, in your reports convey  That all my younger years were for my country spent:  While battle raged, at mast I stood, be as it may,  And with the ship I drowned when vanquished down she went. [...\Juliusz SłowackiUr. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu Zm. 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu Najważniejsze dzieła: Kordian (1834), Anhelli (1838), Balladyna (1839), Lilla Weneda (1840), Beniowski (1840-46), Sen srebrny Salomei (1844), Król-Duch (1845-49); wiersze: Grób Agamemnona (1839), Hymn o zachodzie słońca (1839), Odpowiedź na ?Psalmy przyszłości? (1848) Polski poeta okresu romantyzmu, epistolograf, dramaturg. W swoich utworach (zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją Polaków) podejmował problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Jego twórczość cechuje kunsztowność języka poetyckiego. W późniejszym, mistycznym okresie stworzył własną odmianę romant. mesjanizmu i kosmogonii (system genezyjski). Studiował prawo w Wilnie, krótko pracował w Warszawie w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz w Biurze Dyplomatycznym Rządu powstańczego 1831 r. Podróżował po Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Egipcie i Palestynie. Osiadł w Paryżu, gdzie zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre. W 1927 r. jego prochy złożono w katedrze na Wawelu. autor: Katarzyna Starzycka Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!