Drużyna 7. Kaldera

Okładka książki Drużyna 7. Kaldera John Flanagan
Okładka książki Drużyna 7. Kaldera
John Flanagan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Drużyna (tom 7) fantasy, science fiction
Drużyna (tom 7)
Jaguar
2018-01-09
2018-01-09

Z przykrością muszę przyznać, że odczuwałam ogromny niedosyt i rozczarowanie poprzednią częścią. Na szczęście ta jest zdecydowanie ciekawsza. Jednak przez tłumaczenie i brak korekty zdecydowanie książka strasznie pod tym względem traci na jakość czytania. Wkurzające, że Drużyna stała się nagle Bractwem, a Hal miejscami był Harrym itp. Mimo tego nie powinno się przez to oceniać książki, bo w końcu to nie winą jest autora.

Tak więc największą tutaj rolę dla mnie ma postać Stiga. A raczej znów mi go szkoda pod względem jego przeżyć uczuciowych. Tak jak w poprzednim tomie stracił swoją miłość, tak tu mógł odzyskać ojcowską. Miałam co prawda nadzieję, że podczas tej wyprawy jakoś uda im się nawiązać nic porozumienia, no niestety Olaf dalej myśli tylko o sobie i chyba nie powinno to dziwić po tym, jak w przeszłości bez skrupułów zostawił rodzinę. Bardzo podobało mi się, jak przebiegła ich ostatnia rozmowa. Stig świetnie to rozegrał!

Akcją jak zwykle przewidywalna i lekko naciągana, jednak na tyle lubię styl pana Flanagana, że nie przeszkadzało mi w tym, aby dobrze się bawić podczas czytania. (:

Korekta tej części to DRAMAT. Ciągłe mylenie Eraka z Erykiem, Hala z Harrym, Thorna z Hornem to dla mnie za dużo. Wprowadzenie nowego tłumacza na 7. część również nie było dobrym posunięciem, czuć, że totalnie nie zna on kliamtu Drużyny. Ewidentnie nie został on wprowadzony w ten świat, wielka szkoda, bo odbija się to na czytelniczym doświadczeniu. Miałam wrażenie, jakbym musiała poznawać lubiane przeze mnie postaci na nowo: Lydia już nie ma atlatlu tylko "miotacz z dzirytami". Co chwilę mówi się o "Bractwie", zostawiając ukochaną "Drużynę" w tyle :( Gdyby nie te pomyłki, to oceniłabym na 6- dobra historia, ale bez wielkiego szału.

Ogólnie sama treść książki jest ciekawa, lecz daję ocenę 6/10 ze względu na ilość błędów: najgorszymi było napisanie imienia Hala jako "Harry" od czego prawie dostałam zawału i zmienienie imienia Eraka na "Eryk". Ale cóż. Znalazłam też zdanie rozpoczęte małą literą, "rudel" zamiast rumpel (teoretycznie jest takie słowo, ale błagam, niech używa jednego określenia),denerwowało mnie również to, że tłumacz zmienił nazwy. Po pierwsze: atlatl i strzałki Lydii stały się dzirytami i miotaczem. Po drugie: oberjarl. Powinno być "obejarl". Po trzecie: "Arida" zamiast "Arydia" niby nic takiego, ale jednak myli człowieka. Po czwarte: tłumacz zaczął pisać o drużynach jako o Bractwach i to było totalnie wkurzające. Widać, że tłumacz po prostu nie przeczytał poprzednich części, co zmieniło styl pisania. Gdyby nie to, książka byłaby naprawdę dobra, ale w tym przypadku po prostu niemiło się ją czytało.
Dziękuję za uwagę, jeśli ktokolwiek to przeczytał, rozpisałam się. Mam nadzieję, że nie zniechęcę do czytania tej serii, i tak polecam :)

Niestety chyba była to najsłabsza część tej serii. Prawdopodobnie przez postać Olafa, która moim zdaniem wprowadzała negatywną energię do tej książki. xd Cała reszta super. Fabularnie ciekawie, ale odczuwałam niedosyt relacji całej drużyny. Mimo to polecam. Jestem ciekawa kolejnego tomu.

Książka trzyma poziom swoich poprzedniczek. Czytając cały cykl ,,Drużyna" człowiek aż nabiera ochoty, by rzucić swoje codzienne sprawy, wskoczyć na okręt i wypłynąć z przyjaciółmi w poszukiwaniu przygód. Historia walki z piratami o wolność małoletniego cesarza również łatwo wciąga i na pewno zostanie przeze mnie zapamiętana (chociażby za wprowadzenie postaci Olafa czy pełną napięcia końcówkę). Mam nadzieję, że ,,Powrót Temudżeinów" będzie przynajmniej tak samo dobry.

Uwielbiam to!

Uwielbiam to!

Naprawdę wciągająca książka. Serdecznie polecam!

Naprawdę wciągająca książka. Serdecznie polecam!

Pod względem fabularnym była to jedna z najlepszych części w cyklu. Uwagę jednak przykuwa tłumaczenie - zupełnie niedopasowane do wcześniejszych książek. Atlatl Lydii zmienia się nagle w miotacz, drużyna zmienia się w bractwo, Erak momentami bywa Erakiem, żeby za chwilę stać się Erykiem. Wielokrotnie Thorn zmienia się w Horna.
Zmiana nazewnictwa mocno wybija z rytmu oraz irytuje, w szczególności jeśli czyta się kilka tomów pod rząd. Jest to kwestia na tyle rzucająca się w oczy że niestety w sposób znaczy rzutuje na obniżenie oceny książki.

Zmiana nazewnictwa mocno wybija z rytmu oraz...

Spoko książka z cyklu

Spoko książka z cyklu

W Hallasholm Stig przygotowuje się do wielkiego turnieju, w którym zostanie wyłoniony najwaleczniejszy spośród wojowników Skandii. Późną nocą rozlega , się stukanie do jego drzwi, ktoś kogo Stig nie spodziewał się już nigdy zobaczyć – przybywa z prośbą o pomoc. Z prośbą, której Czaplom nie godzi się odrzucić, bo chodzi o misję ratunkową
Daleko, leży miasto i cesarstwo Byzantos, nękane napaściami piratów. Porwali oni syna cesarzowej - regnętki Justyniany.
Drużyna wyrusza pod osłoną ciemności, by ocalić chłopca z rąk porywaczy. Ich okręt wyrusza na południe, płynąc ku tajemniczej wyspie , gdzie nad falami oceanu mieści , się gigantyczny krater dawno wygasłego wulkanu na niedostępnym urwisku wznosi się potężna twierdza....
W siódmej części wspaniałych i ciekawych przygód , Czaple zmagają się z piratami . Na ich barkach spoczywa wielki ciężar . Fascynująca i ciekawa seria , która zachwyca w zraz z każdym nadchodzącym rozdziałem .

Daleko, leży miasto i cesarstwo...

• John Flanagan