Krótsze ramię Moskwy

Wydawnictwo: Fronda
inne
LubimyCzytać

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) słyszał każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość z nas kojarzy tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były typową bezpieką wojskową, policją polityczną, która na co dzień ściśle współpracowała z bezpieką cywilną. Sowiecki rodowód i zbrodnie założycielskie ** Szkoły janczarów **...

Sowiecki rodowód i zbrodnie założycielskie
** Szkoły janczarów
** Tajne i jawne struktury organizacyjne
** Kontrola nad Wojskiem Polskim
** Współpraca i rywalizacja z SB
** Kontrwywiad kontra wywiad
** Walka z Kościołem
** Broń atomowa na terenie Polski
** Kontakty i kontrakty z terrorystami
** Wielkie ucieczki na Zachód
** Stan wojenny i transformacja

Bezpieczniackie służby cywilne zostały po roku 1989 poddane weryfikacji, natomiast wojskowe zwartym szykiem, spokojnie i bez strat, przemaszerowały ku nowej jak sądziliśmy, niepodległej już rzeczywistości.

Niniejsza monografia obejmująca lata 1957-1990, wiedzie od kołyski bezpieczniackiej po resortową emeryturę, wszechstronnie dokumentując działalność wojskowych służb specjalnych Polski Ludowej. Ukazuje zasady funkcjonowania formacji, przedstawia kadrę dowódczą i motywy jej postępowania, ułatwiając zrozumienie pozornie niezwiązanych ze sobą mechanizmów transformacji po roku 1989.

Wreszcie dowiesz się, jak działało krótsze ramię Moskwy i jak przekształciło się w niewidzialną rękę rynku.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!