Wszystko, tylko nie...

Seria: Biblioteczka Konesera
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Anything Considered
Pistacia

Peter Mayle dołącza kolejny międzynarodowy bestseller do kolekcji swoich niezwykle poczytnych tytułów. Bohater powieści, Bennet, Anglik jak autor, i podobnie jak on Francuz z wyboru, kryjący wewnętrzne ciepło pod maską szorstkości i nonszalancji, a miłość do przybranej ojczyzny pod maską rezerwy i krytycyzmu, znajduje się na życiowym zakręcie. Fortuna go opuściła, nadciąga finansowa katastrofa, i jeśli szybko czegoś nie wymyśli, będzie musiał opuścić ukochaną Prowansję. W chwili natchnienia postanawia zamieścić w gazecie ogłoszenie, oferując swoje usługi. Gotów jest podjąć się niemal wszystkiego, wszak z niejednego pieca chleb jadał, rozważy każdą ofertę z wyjątkiem... matrymonialnej.
Owocem tej akcji jest pozornie lukratywna synekura - kamuflaż podatkowy, zlecony przez ekscentrycznego milionera Juliana Poe, posiadacza imponującej, położonej na odludziu rezydencji i sztabu oddanych sobie pretorianów, z tajemniczym Japończykiem - karateką na czele. Niestety, na lazurowym niebie Monako, gdzie Bennet odgrywa swoją dobrze opłacaną rolę, zaczynają gromadzić się chmury i wkrótce nasz bohater staje wobec zadania godnego raczej Jamesa Bonda niż niefrasobliwego sybaryty. Na szczęście w sukurs przychodzi mu Anna - wysoka, piękna brunetka o prezencji modelki i stopniu sierżanta zdobytym w izraelskiej armii - której umiejętności okazują się niezwykle przydatne, kiedy akcja nabiera tempa, a pogodna opowieść zmienia się w thriller.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2003

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wszystko__tylko_nie___-p-2266-.html

allison | 2014-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Peter Mayle nie pisze kryminałów wysokich lotów, ale jego powieści odznaczają się lekkością, żywiołową akcją i inteligentnym humorem.

Intryga nie jest tu wyrafinowana, jednak na czytelnika czeka sporo fabularnych niespodzianek. Rozbrajające są perypetie głównego bohatera, który z życiowego nieudacznika staje się niespodziewanie zręcznym uciekinierem i - wbrew własnej woli - wciągnięty zostaje w wir niebezpiecznych zdarzeń. Jeśli chce z nich wyjść cało, musi wykazać się inteligencją i sprytem. Pomaga mu też poczucie humoru, które na pewno jest jednym z atutów powieści.

Całość napisana jest lekko, dowcipnie, z polotem. Czyta się z wielką przyjemnością i świetnie się przy tym odpoczywa.
Polecam przede wszystkim jako relaksującą i niezobowiązującą lekturę.

aleczka | 2013-01-12
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Lekka opowieść z wątkiem kryminalnym. piękne opisy południa Francji! Aż się chce to zobaczyć! Z dużym poczuciem humoru opisane perypetie bohatera uwikłanego przez przypadek czy własną niefrasobliwość w kłopoty.

Anna_Maria | 2016-07-20
Przeczytana: 07 sierpnia 2016