Zamiana. Opowieść o dwóch uniwersytetach

Wydawnictwo: Rebis
Changing Places. A Tale of Two Campuses
8385202234
Pistacia

Powieść jest satyrą na środowiska uniwersyteckie. Autor bawi się różnicami między obyczajmi, panującymi na brytyjskich i amerykańskich uczelniach. Każe zamienić się miejscami dwójce swoich bohaterów - profesorowi angielskiej akademii i akademikowi amerykańskiemu Ten fabularnie klasyczny pomysł owocuje wieloma scenami pełnymi komizmu sytuacyjnego.

[opis wydawcy]

Gapcio | 2013-12-07

Kiedyś zdawała mi się "Zamiana" rozrywką na najwyższym poziomie, dziś widzę w niej rozrywkę zaledwie dobrą. Z wielką wprawą żongluje autor konwencjami literackimi, bawi się stereotypami, wyśmiewa ludzkie przywary i puszcza oko do czytelnika, ale gdy odrzucimy cały sztafaż, okaże się, iż zachwycaliśmy się wydmuszką. Pokusa postawienia niższej oceny była silna, ale trzeba jednak docenić świetny warsztat Lodge'a.

Gwyn | 2010-08-10

Jedna z najzabawniejszych (w bardzo inteligentny sposób!) i najbardziej błyskotliwych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać. Ciekawa historia, świetny język i mnóstwo humoru zapakowane w całość i podane w formie meta-eksperymentu literackiego. Polecam wszystkim, bez żadnych wyjątków.

Jeśli rozrywka to pouczająca i inteligentna. Taka właśnie jest "Zamiana" Lodge'a. Konfrontacja postaci, charakterów narodowych i temperamentów osobistów rzutowanych na zabawnie przedstawione tło uniwersyteckie i obyczajowe czyni z tej książki przednią zabawę. Ale nie tylko - jest w tej powieści coś więcej. Fakt, że Cz. Miłosz był fanem Lodge'a, nie ukrywam, cieszy mnie dodatkowo.

Molica_książkowa | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

David Lodge jest dla mnie w pewnym stopniu kims jak W. Wharton, mam tu na mysli fakt, ze siegajac po jego ksiazki mniej wiecej wiem co dostane, jakie moje uczucia zostana wzbudzone.
Zamiana to ksiaza, ktora bardzo dobrze sie czyta. Byly momenty ze doslownie glosno parsknelam smiechem, byly tez takie w ktorych bylam zdziwiona ale pozytywnie a wiec zaskoczona. Nie mniej jednak, poza tymi achami i ochami.... byl moment w ksiazke, ze sililam sie, aby go przejc i dotrwac do konca.
Jednakze Zamianie nie mozna odmowic tego ze jest cholernie blyskotliwa i inteligentna ksiazka, tryskajaca humorem i wartka akcja.
Poza tym jest inna pod niz znane mi dotad ksiazki pod wieloma formmi, i z tych i innych przyczyn uwazm iz ksiazke warto jest pzreczytac.

SanaeAiko | 2011-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

I tu przydały by się oceny połówkowe, bo powinno być właściwie 2,5. Przez pierwsze 200 stron niemalże nie odrywałam się od książki, ale wg mnie to nie fakt, że coś jest wciagające lub nie, powinien decydować o ocenie. Chociaż do pewnego momentu książka mi się podobała. Jednak później fabuła przybrała dziwny obrót.. I od tego momentu była coraz gorsza. Trudno jest opisać tę książkę bez spoilera, dlatego napiszę tylko, że to czy ona się spodoba czy nie, zależy od poglądów i podejścia czytelnika do pewnych spraw. Ostatni rozdział był niemalże nie do przejścia. Jednak tak jak mówię - może to kwestia moich konserwatywnych poglądów. Na pewno książka wciąga, więc jeśli dla kogoś to jest najważniejsze kryterium to ok, ale po przeczytaniu został mi jakiś niesmak. A co do humoru, który niby jest w tej książce - jak dla mnie był w śladowej ilości. Na książce jest też napisane, że "dynamizuje intelekt". Nie zauważyłam.

klaudia -l | 2011-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Jak dla mnie - słaba książka. Jej humor kompletnie do mnie nie przemówił, raczej nie mam ochoty rozczytywać się w produkcjach totalnego seksualnego frustrata. Na dodatek napisana w sposób, którego nie lubię i czytało mi się ją bardzo ciężko. Nie przebrnęłam do końca przez te, ośmielę się, 'głupoty'.

redlime | 2015-05-17
Przeczytana: 16 maja 2015

Reklamowali tą książkę jako inteligentną rozrywkę - i czekałam na nią. W zasadzie rawie do końca książki.
I teraz tak: albo jestem za mało inteligentna, albo za mało zaznajomiona z wysoką literaturą, albo... to była tylko reklama i jak większość reklam niewiele ma wspólnego z prawdą.
Tą w sumie króciutką książkę (240 stron) męczyłam około tygodnia. Nie odrzucała mnie, ale też nie zajmowała. Dlatego dostaje ode mnie 5/10 gwiazdek.

Blancaa | 2014-09-07

Przeczytałam, jednak nic mnie w niej ani nie ujeło, ani nie zafascynowała, ze szczęścia nie oszalałam. Powieść nie wymagająca wiele, dla mnie wręcz mało realistyczna, rozumiem zbieg okoliczności, ale w tej książce autor trochę przesadził.

karolkamonika | 2012-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Język świetny, humor też na prawdę niezły, ale fabuła i postacie.... Tak jak już wiele osób zauważyło przede mną, to jak ocenicie tą książkę zależy w całości od waszych poglądów.

BookLoaf | 2014-02-26
Przeczytana: 23 lutego 2014

Fajna, ale czytana pod "szkolnym przymusem" i na szybko.. Może bardziej się postaram następnym razem. O ile zdecyduję się do niej wrócić.

Powieści kampusowe

Największym wrogiem biblioteki jest pilny student, napisał Umberto Eco. Zastanawiam się, co w tej wyrwanej z kontekstu myśli pisarz chciał zawrzeć. A zastanawiam się przy okazji poszukiwań zupełnie innego rodzaju – poszukiwań mianowicie powieści kampusowych.