STRONGMAN u szczytu władzy. Władimir Putin i walka o Rosję

Okładka książki STRONGMAN u szczytu władzy. Władimir Putin i walka o Rosję Angus Roxburgh
Okładka książki STRONGMAN u szczytu władzy. Władimir Putin i walka o Rosję
Angus Roxburgh Wydawnictwo: Olé reportaż
reportaż
Olé
2014-05-14
2014-05-14

No cóż w takim dużym skrócie Rosja nie szanuje swoich sąsiadów bo nie szanuje swoich obywateli. Napisana lekkim językiem, dzięki czemu przyjmie się czyta

Ciekawe, wciągające, opisujące pewne procesy historyczne z innego punktu widzenia, niż ogólnie przyjęty.

Bardzio ciekawa książka. Autor w sposób pozbawiony emocji przedstawia karierę Putina, a także brak wzajemnego zrozumienia między Rosją i Zachodem, wynikający z róznic w mentalności (te z kolei wynikają z hstorii). Pozwala w zasadzie na zrozumienie aktualnej sytuacji na świecie, zwłaszcza rozpętanie wojny przez Rosję w Ukrainie.

Ciekawa książka opisująca historię polityczną Putina mniej więcej od końca lat dziewięćdziesiątych i momentu przekazania mu władzy przez Jelcyna do mniej więcej 2012 roku i momentu kiedy Rosja stała się członkiem WTO. Autor spędził wiele lat jako korespondent BBC oraz wyslannik "Sunday Times" i przeprowadził dziesiątki wywiadów z osobami z otoczenia Putina jak i ludźmi spoza Rosji. Roxburgh nie ocenia, a raczej stara się pokazać czym kierował się Prezydent Federacji w początkowych latach swoich rządów. Głównym bohaterem książki jest oczywiście Putin ale autor zcharakteryzował rowniez i Miedwiediewa. To chyba jedna z niewielu książek o Putinie wzbogacona zdjęciami. Ciekawa lektura. Polecam.

Bardzo ciekawa książka, dzięki której możemy zajrzeć trochę za kurtynę Kremla i podejrzeć, co tam się ciekawego działo przez ostatnie lata. Autor miał dostęp do wielu wysoko postawionych polityków, dzięki czemu znajdziemy tutaj treści z pierwszej ręki, różne anegdoty i opisy spotkań 'na szczycie'. Sama lektura pokaże nam Rosję w nowym świetle i być może pozwoli trochę lepiej zrozumieć jej obecne działania na arenie międzynarodowej. Warto przeczytać.

"Strongman" nie jest książką jednoznacznie potępiającą Putina i jego politykę – autor raczej stara się zrozumieć, co kieruje rosyjskim przywódcą i zrozumieć dlaczego z jego dobrych chęci nic nie wyszło. Roxburgh zwraca uwagę na fakt niezrozumienia Zachodu dla mentalności Rosji i vice versa. Putin nie liczy się ze społeczeństwem, co tak bardzo irytuje Zachód. Ale Rosjanie mają już dość cudzoziemców mówiących co jest dla nich dobre i wypisujących o nich negatywne opinie. Powrotu do komunizmu w Rosji już chyba nie ma, ale pewne aspiracje zostały i nie ma się co dziwić, że tak potężne państwo, z potężnymi zasobami, chciałoby być darzone na międzynarodowej scenie szacunkiem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia: my widzimy deptanie praw człowieka i prawa, i nie potrafimy zrozumieć obawy Rosjan przed amerykańską dominacją i wtrącaniem się w ich wewnętrzne sprawy. Z kolei Putin nie rozumie demokracji i nie dostrzega prostej reguły, że im większe represje, im bardziej zaostrza kurs, tym świat jest bardziej zdenerwowany.

Roxburgh dochodzi do konkluzji, że Rosja musi do zmian dojrzeć sama, a nie pod wpływem zewnętrznych presji – a przekonanie Zachodu, że ją do tego zmusimy, świadczy o arogancji.

Całość recenzji: http://dzienpozniej.blogspot.com/2014/07/strongman-u-szczytu-wadzy.html

Popis arogancji i ignorancji zachodniego człowieka, rzekomo wyposażonego w wiedzę tajemną, który powtarza, że Rosja to nie Zachód, a jednocześnie żąda od Rosji, by była taką, jaką chce ją widzieć Zachód. Nie, nie warto. Nie, nie warto było w ogóle pisać takiej książki, chyba że autor koniecznie chciał się skompromitować.
Dwie gwiazdki dają, bo nie chcę, żeby się ta książka plątała między "Człowiekiem bez twarzy" a Greyem. Aż tak zła mimo wszystko nie była.

Dwie gwiazdki dają, bo nie chcę, żeby się ta książka...

• Biografie
  • Rosja
  • Polityka
  • Autobiografia/ pamiętniki/ wspomniania

Dodaj cytat z książki STRONGMAN u szczytu władzy. Władimir Putin i walka o Rosję