Okładka książki Growth Hacker Marketing. O przyszłości PR, marketingu i reklamy. Wydanie rozszerzone Ryan Holiday
Ryan Holiday Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2017-08-25
2017-08-25

Lekka, inspirująca i świetnie napisana - taka jest ta książka. Jednocześnie jest bardzo krótka, co może być zarówno zaletą (autor rzeczywiście jest treściwy),jak i wadą ("za co ja płacę tyle pieniędzy?"). Musicie mieć świadomość, że tutaj bardzo mocno czuć atmosferę Doliny Krzemowej i wiecznie uśmiechniętych oraz marzących o sukcesie Amerykanów - jeśli wybitnie przeszkadza Wam ten klimat, to tutaj trochę będziecie się męczyli.

Jednak ogólnie polecam, gdyż rad jest tutaj dość dużo, przykładów od groma i mimo że sama idea, wokół której kręci się ta pozycja, wymaga kreatywności, to tutaj znajdziecie dużo inspiracji do swoich pomysłów. Jest to też świetne wprowadzenie dla ludzi, którzy z marketingiem nie mieli nigdy nic wspólnego. Styl autora również polubicie od razu - zdecydowanie nie jest to książka akademicka.

Jedyna wada, jaką widzę, to zbytni optymizm, który możecie mieć po lekturze tej pozycji - można mieć poczucie, że podejście przedstawione przez autora (choć nie on jest autorem samego podejścia) nie ma wad i w ogóle nadaje się do wszystkiego. Cóż, zapewne tak nie jest, ale i tak polecam tę książkę dla rozszerzenia horyzontów.

Bardzo fajna krótka książka, która wprowadza w świat Growth Hacking, czyli innego sposobu na marketing. Bez dużego budżetu, który jest z powodzeniem stosowany przez start-upy i firmy już nie małe, takie jak Twitter, Facebook, Uber czy Dropbox. Polecam każdemu kto chce stosować marketingu do czegokolwiek i jest zainteresowany czymś innym niż płatna reklama w mediach. Także dla tych, którzy sami zajmują się marketingiem i chcą wejść z nim na nowy poziom. Oraz dla tych którzy nie mają kasy, aby płacić za reklamę.

Książka do przeczytania w jeden albo dwa wieczory, krótka ale bardzo treściwa. Jest to podstawowy podręcznik każdego hackera wzrostu i w zasadzie każdego kto chciałby w XXI wieku prowadzić swój biznes.

Kim jest hacker wzrostu? W skrócie to nowa profesja o ile tak to można nazwać, ludzi zajmujących się nie tyle marketingiem i sprzedażą produktu albo usługi, a raczej ludzi szukających sposobów jak sprawić by marketing był częścią tychże produktów bądź usług. Dodatkowo robiąc to wszystko kilkadziesiąt razy taniej, niż w przypadku tradycyjnego marketingu i reklamy.

W książce mnóstwo przykładów i inspiracji jak można pomysły tam zawarte zaadoptować do swoich warunków. Książka jest tylko wstępem do całego pojęcia growth hackingu ale jako wstęp jest to jedna z lepszych pozycji w tej dziedzinie.

Jeżeli prowadzisz biznes, albo myślisz żeby zacząć, pozycja obowiązkowa.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Jest to książka dobra - nie rewelacyjna, nie wybitna, ale jeśli przeczyta ją ktoś, kto ma jakieś ugruntowane i stałe pojęcie o tym, jak marketing powinien wyglądać - być może zmieni zdanie. Krótkie rozdziały, zdania i akapity zawierają jak najmocniej skondensowaną wiedzę. Przykłady często są nie do końca dobre dla zwykłego małego przedsiębiorcy, ponieważ nie wszyscy mają budżet AirBNB ani Googla. W sumie im dalej, tym ciekawiej - a ostatnie rozdziały opisujące jak tę całą wiedzę przekuć w marketing produktu, np. książki, jest chyba najlepszy. Warto czytać z ołówkiem i karteczkami do zaznaczania, bo z całą pewnością do niektórych rzeczy będę chciał wrócić!

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Autor wyraźnie nie ukrywa, że jest to zaledwie wstęp do tematu. Podjął się zadania przedstawienia podstawowych zasad growth hackingu i obalenia konserwatywnego sposobu myślenia o marketingu. Moim zdaniem - skutecznie.

Holiday (doświadczony "klasyczny" marketingowiec) przeprowadził porządne rozeznanie i sprowadził do esencji to, czego sam się nauczył. Jeśli chcemy, możemy kopać dalej (autor stwarza ku temu możliwości, m. in. w postaci linków do stron, blogów, artykułów, książek),jeśli nie - wciąż zostajemy z cenną wiedzą. Książka została napisana bardzo lekko i można ją skończyć w jakieś dwa popołudnia.

Cieszy liczne wykorzystanie przykładów pozwalających lepiej zrozumieć ideę growth hackingu i uwierzyć w skuteczność takich działań. Ryan Holiday jednak nie poprzestał tylko na tym. Z samej książki i procesu jej tworzenia uczynił żywy przykład. Jak dokładnie? Tego dowiecie się już podczas lektury.

• DO KUPIENIA
  • CONTENT MARKETING