Współczesny krajobraz ekonomiczny

Wydawnictwo: Key Text
biznes, finanse
LubimyCzytać

W książce omówiono kilka istotnych problemów nurtujących gospodarkę światową. Nie stanowi ona całościowego raportu o współczesnej gospodarce. Uwaga autora została skoncentrowana na skuteczności polityki makroekonomicznej, zadłużeniu publicznym, relacjach międzynarodowych, zmianach strukturalnych, nierównościach społecznych i przemianach instytucjonalnych. Zamieszczone dane statystyczne...

Zamieszczone dane statystyczne zostały zebrane i przekształcone z myślą o uzupełnieniu opisu rozpatrywanych tendencji i zjawisk.

Końcową część pracy stanowi aneks teoretyczny, w którym przedstawiono prawidłowości, na które autor powołuje się we wcześniejszych partiach pracy. Niektóre z nich, takie jak optymalizacja polityki fiskalnej i monetarnej, recesyjny efekt zmiany struktury popytu, miernik równowagi płatności międzynarodowych, transgraniczne wykorzystanie oszczędności i linie polityczne w zarządzaniu, zamieszczono w tej pracy po raz pierwszy. Uwagi o teorii kapitału w XXI w. Thomasa Piketty’ego nie były wcześniej publikowane.

W tytule książki użyliśmy słowo krajobraz. W malarstwie jest on obiektywną rejestracją rzeczywistości lub jej subiektywnym przedstawieniem. Krajobraz wiernie zapisuje stan świata lub go przetwarza i interpretuje. Ekonomista, niczym malarz, chce życie gospodarcze opisać oraz wytłumaczyć, wyjaśnić. Każdy rozdział tej książki kończy dopisek na temat wybranego obrazu, cennego eksponatu jakiejś muzealnej galerii. Przywołanie sensu krajobrazu fizycznego ma tworzyć komentarz odnoszący się do krajobrazu ekonomicznego.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!