Okładka książki The Hound of the Baskervilles. Pies Baskerville'ów w wersji do nauki angielskiego Arthur Conan Doyle, Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, Maciej Polak
Arthur Conan DoyleMarta Fihel Wydawnictwo: Poltext Cykl: Sherlock Holmes (tom 3) hobby
hobby
Sherlock Holmes (tom 3)
Poltext
2017-06-12
2017-06-12
Inne

Okładka książki AI w strategii. Rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu Dariusz Jemielniak, Aleksandra Przegalińska
AI w strategii... Dariusz Jemielniak,...
Okładka książki 1984. Rok 1984 w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Marcin Jażyński, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, George Orwell
1984. Rok 198... Marta Fihel, Marcin...
Okładka książki Animal Farm. Folwark zwierzęcy w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Marcin Jażyński, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, George Orwell
Animal Farm. F... Marta Fihel, Marcin...

Interesująca, rozbudowana zagadka kryminalna. Jest klimatycznie, jakby nieco mniej samego Sherlocka. Oczywiście tylko do pewnego momentu. Gdy już się pojawia, to pokazuje wszystkie swoje najbardziej znane zalety.
To była bardzo ciekawa historia.

To była bardzo ciekawa historia.

Wreszcie po trochę wtórnym "Znaku czterech", A.C. Doyle serwuje coś świeżego. Historia jest zwarta, dobrze zbalansowana i ma to coś, coś co wywołuje syndrom jeszcze jednej strony. Do tej pory najlepszy Sherlock jakiego czytałem.

Dobrze skonstruowana akcja, rozwiązanie jednej zagadki otwiera dwie kolejne. Interesujący mieszkańcy i wydarzenia z wrzosowiska. Wydawało się mi, że jest trochę zbyt mało Scherlocka w tej części lecz gdy się pojawił to z przytupem

Koneserzy mogą kręcić nosem, natomiast mnie jako nieczytającemu kryminałów się podobało. Przedstawiona intryga jest ciekawa i wciągająca. Czytelnik, w przeciwieństwie do poprzednich części, może próbować w pewnym stopniu samodzielnie badać tropy. Kilka razy zgadłem dalszy przebieg akcji, co było w miarę proste, ale i tak odczuwałem satysfakcję. To mnie właśnie pozytywnie zaskoczyło, że książka nie trzyma się schematu używanego dotychczas w cyklu (prawdę mówiąc jest on obecny, został jednak zmodyfikowany w nieoczywisty sposób, przez co można odnieść wrażenie, że go nie ma). Zachodzą tutaj rzeczy, o których się nawet fizjologom nie śniło. Polecam ten kawał dobrej, detektywistycznej i przygodowej literatury w starym stylu.

Powieść jest bardzo klimatyczna i wciągająca. Zdecydowanie moja ulubiona z uniwersum Holmesa.

Smaczek pod postacią nut horroru został subtelnie i miło dopasowany do intrygi wokół rezydencji Baskervillów, ale sama zagadka nie porwała mnie, nie zaskoczyła. Zabawne nawet wydało mi się, że odnalezienie rozwiązania tkwiło w scenie luźnej, takiej jakby ,,na poczekaniu”. Ogólnie puzzle szybko się układały. Czytelnik nie powinien czuć takiej wciągającej zadumy i rozkładania rąk jak w przypadku Poirota w np.: Zabójstwie Rogera Ackroyda. Czułem jakby Doyle próbował znaleźć balans między kryminałem, a horrorem. Przeważyła zbrodnia, a szkoda, bo tylko groza mnie wciągnęła.

Na Baker Street 221B zjawia się doktor Jacob Mortimer, prosząc o pomoc w sprawie swojego przyjaciela, sir Henry'ego Baskerville'a.
Rodzina Baskerville'ów od pokoleń prześladowana jest przez wielkiego, demonicznego psa, który według legendy poluje na nich na przynależących do dworu wrzosowiskach. Niedawno w tajemniczych okolicznościach zmarł ojciec Henry'ego i wiele poszlak przemawia za tym, że zamieszany w jego śmierć był legendarny pies. Nawet trzeźwo myślący doktor Mortimer daje temu wiarę.
Sherlock Holmes podejmuje się rozwiązania tej zagadki, jednak gdy trop prowadzi do dworu Baskerville'ów, wysyła tam w swoim imieniu doktora Watsona. Ma on się tam rozejrzeć, rozpytać okolicznych mieszkańców i wysyłać Holmesowi sprawozdania, dopóki ten nie zakończy innego, wcześniejszego śledztwa i nie zawita do dworu osobiście.
Ale zło nie śpi i czyha w ciemnościach.
Czy Henry Baskerville uniknie losu swoich przodków?

Kultowa seria o przygodach Sherlocka Holmesa to pomimo swojej wiekowości znakomita rozrywka!

Tym razem mierzymy się z zagadką o zabarwieniu paranormalnym, z rodzinną legendą, klątwą i demoniczną istotą w tle. Tak jak dwa poprzednie tomy różniły się od siebie konstrukcją i dynamiką, trzeci również ma w sobie coś swojego. I nie chodzi mi wyłącznie o wspomniane wcześniej elementy sprawy, ale i o samodzielne śledztwo Watsona. Podobało mi się, że mógł się wykazać – Holmes oddelegował go do Baskerville Hall w swoim imieniu, dzięki czemu zarówno on, jak i my, czytelnicy, mogliśmy przekonać się, ileż to doktor zdążył się nauczyć od swojego przyjaciela detektywa.

"Studium w szkarłacie" i "Znak czterech" były według mnie nieco łatwiejsze do przewidzenia, "Pies Baskerville'ów" natomiast zaskoczył mnie na przestrzeni fabuły kilkoma zwrotami akcji. Poza tym klimat starego dworu na wrzosowiskach i ciążącej na rodzinie klątwy zachwyciły mnie swoją intensywnością. Na ten moment to chyba mój ulubiony tom!

Trzyma poziom

Trzyma poziom

Przyznam szczerze, że spodziewałem się czegoś więcej, czekałem do końca rozdziału 14, że pojawi się jakiś plot twist.

Klasyka, przez fuże "K", która mimo upływu lat fascynuje i sprawia, że czyta się jedym tchem. Polecam.

• Kryminał
  • Kryminały