Niecierpliwość serca

Litość, powieść, niemiecka
niemiecki
Anna

Inne wydania

Bogata jedynaczka, przykuta kalectwem do fotela, obdarza miłością młodego oficera ułanów, który odwzajemnić się może jedynie litością.

Paweł | 2017-03-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2017

Może jest to powieść z „banalnego” gatunku romansu, ale za to jakiego romansu! Przyznam się, ze z początku miałem opory przed dalszym czytaniem tej książki. Powieścidła typu „damy i huzary” nigdy nie leżały w kręgu moich zainteresowań…
Głowni bohaterowie dramatu to młody i na pierwszy rzut oka bezbarwny porucznik kawalerii C.K Armii, Antoni Hofmiller z jednej strony, zaś z drugiej nastoletnia rozkapryszona panienka z bogatego domu - Edyta Kekesfalva, dotknięta zresztą kalectwem. Wydawało mi się to sztampowe i po prostu nieciekawe. Jednak miałem w pamięci inne genialne dzieła Stefana Zweiga i postanowiłem mu zaufać i czytać cierpliwie dalej. Była to mądra decyzja. Pierwotna romansowa płaszczyzna powieści przechodzi stopniowo w studium psychoanalizy postaw ludzkich i ich motywacji (autor inspirował się dorobkiem naukowym swojego rówieśnika i krajana Zygmunta Freuda), aż po finalną historiozofię, gdzie Antoni jak bohater wojenny, już z perspektywy czasu, zestawia ze sobą dramat...

Alicja | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

"Żadna wina nie jest zapomniana, dopóki pamięta ją sumienie".
Poruszająca historia znajomości 25-letniego porucznika kawalerii Antoniego i 17-letniej kalekiej dziewczyny z bogatego domu Edyty.Z jednej strony bezgraniczna, pełna oddania, a nawet zaborcza miłość dziewczyny, z drugiej strony męska postawa asekurancka, niezdecydowana, pełna wewnętrznych sprzeczności.Tej książki się nie czyta w nią należy się wgłębić, a emocje zarówno te pozytywne i negatywne narastają w człowieku w miarę rozwoju sytuacji.Dostrzeżenie cudzego nieszczęścia może obudzić nieznane dotąd doznania w skali od zachwytu do wstrząsu.Miłość wbrew woli człowieka kochanego może stać się udręką dla obu stron.Bardzo ciekawe postaci nakreślone przez autora o pogmatwanej i chwiejnej, a czasem silnej osobowości. Antoni dorosły mężczyzna zachowuje się czasami jak dziecko inni podejmują decyzje za niego,lub zmieniają te już podjęte.Edyta kapryśna , rozpuszczona dziewczyna rządzi otoczeniem i manipuluje nim. Ojciec Edyty...

Monika | 2014-04-14
Na półkach: Na ekranie, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

"Niecierpliwość serca" to studium litości i manipulacji. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że wszyscy bohaterowie są... negatywni. Denerwował mnie Antoni ze swoim brakiem zdecydowania, irytowała Edyta- manipulantka numer jeden, a także jej ojciec i doktor Condor, którzy w manipulowaniu nie odstawali od Edyty.
Wniosek jaki wysnuwam po lekturze tej książki jest jeden: litość to najbardziej obrzydliwe uczucie, które ma wręcz niszczycielską moc. Litość popycha do kłamstwa, do działania wbrew sobie, wypala zarówno litującego się, jak i tego, do którego to uczucie jest kierowane.
Polecam tę książkę ku przestrodze...

Nikto | 2014-12-22
Na półkach: Rok - 2014, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2014

W połowie maja 1914 roku Antoni Hofmiller,25 letni porucznik kawalerii wojsk CK ,poznaje Edytę Kekesfalva.Edyta ma 17 lat i od kilku lat sparaliżowane nogi.Młody oficer przy okazji pierwszego spotkania z ową dziewczyną ,popełnia wielką gafę ,prosząc ją do tańca.Kiedy spostrzega swoją niezręczność ,ucieka gdzie pieprz rośnie.Od tego momentu zaczyna się powoli pleść pajęczyna zależności ,wzajemności i przede wszystkim litości.Bo w sumie ta książka jest o litości ,czasami w pomieszaniu z czymś innym.Historię tę czyta się bardzo dobrze.Autor doskonale potrafi nakreślić swoich bohaterów i motywy ich postępowania i te świadome i te nieuświadomione.Robi to na tyle wspaniale iż ja nie polubiłam żadnej z tych postaci,chociaż postępowanie przynajmniej niektórych starałam się zrozumieć.Literatura naprawdę smutna ,ale też i pouczająca jak nie dać się wmanewrować w podobne sytuacje. Zwłaszcza dzisiaj ,kiedy manipulacja wiedzie prym w obecnym świecie.Polecam.

Ania | 2014-08-05
Przeczytana: 31 lipca 2014

Książka, którą wypożyczyłam z biblioteki pełna była podkreśleń cytatów, sformułowań oraz wyrazów.Nic dziwnego, gdyż te ponad 400 stronic lektury to istna skarbnica wiedzy psychologicznej.Z autorem spotykam się pierwszy raz i jestem pełna podziwu dla jego znajomości psychiki człowieka.Nakreślone przez niego bardzo różne sylwetki psychologiczne bohaterów są przedstawione tak wnikliwie, szczegółowo iż można powiedzieć, że autor był nie tylko wytrawnym pisarzem ale znakomitym psychologiem.Taka książka musi być wartościowa.Pomimo, że pięknie napisana i bardzo ciekawa nie przeczytałam jej szybko.Lekturę tą trzeba bowiem dawkować, chłonąć jej mądrość miarowo.Nie będę opisywać fabuły gdyż zrobiło to już kilka innych osób.Dodam jeszcze tyle, że "Niecierliowść serca" wzbudza podczas czytania bardzo wiele emocji.Nie można odgadnąć jaki będzie koniec tej ciekawej historii.Czego chcieć więcej od dobrej książki? Dla mnie bardzo godna polecenia.

deadboy | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Jest to prawdopodobnie najstarsza książka jaką przeczytałem w życiu. Nie czytam za wiele, a jak już, to zazwyczaj bardzo współczesnych mi autorów. Sięgnąłem po nią zaraz po dwukrotnym obejrzeniu w kinie filmu Wesa Andersona - 'Grand Budapest Hotel' (bardzo polecam) - o którym reżyser mówił, że inspirowany jest twórczością Zweiga (początek książki!!!!). No i faktycznie czuć tu te czasy, te maniery - świat który bezpowrotnie odszedł. Książka niezwykle mądra i prawdziwa oraz smutna. Rozterki głównego bohatera są opisane tak doskonale, że zapewne każdy znajdzie po części w nich fragment samego siebie. Widać, że Zweig bardzo dobrze znał ludzką psychikę. Książka napisana jest prostym ale urzekającym językiem. Na pewno sięgnę po kolejne pozycje Zweiga

Powieść Stefana Zweiga "Niecierpliwość serca" jest przepięknym, poruszającym studium litości i miłości.
Główny bohater (jednocześnie narrator powieści) Antoni Hofmiller, młody oficer pułku ułanów stacjonujących w niewielkim miasteczku w pobliżu Wiednia, za przyczyną pewnej niezręczności, nieporozumienia, zostaje uwikłany w bardzo trudną dla siebie sytuację, która w radykalny sposób zmienia całe jego dotychczasowe ustabilizowane życie.
Na skutek popełnionej przez siebie gafy, wynikającej jedynie z niewiedzy, jego losy splatają się z losami młodej sparaliżowanej dziewczyny.
Częste odwiedziny w jej domu będące następstwem silnego uczucia litości, jakie kaleka dziewczyna budziła w sercu bohatera, zostają przez nią opacznie zrozumiane. Edyta zakochuje się w młodym poruczniku, choć zdając sobie sprawę ze swych ograniczeń, ukrywa przed nim to uczucie. Kiedy prawda wychodzi na jaw, Antoni nie potrafi sprostać zadaniu. Jego zachowanie prowadzi do tragedii, a zrozumienie przychodzi za...

Jamajka | 2016-02-08
Na półkach: 2016, Austria, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2016

czytanie "Niecierpliwości serca" przypomina seans "w starym kinie". zbyt manieryczne, jak na dzisiejsze czasy środki wyrazu, zza których wyłania się niebanalna, dobrze opowiedziana historia i ciekawe portrety psychologiczne bohaterów. w dekoracjach sztampowego romansu (oficer, przyjęcie, córka gospodarza, faux pas, róże na przeprosiny) zaczyna się dramat dojrzewania. zostajemy skonfrontowani z ówczesnym stosunkiem do niepełnosprawności. czy kaleka to jeszcze człowiek? zastanawiamy się nad granicami emocjonalnej manipulacji i poświęcenia. w imię czego? u Zweiga w imię litości, ale jak ją dzisiaj zdefiniować? obserwujemy toksyczne relacje. rozważamy kwestie odpowiedzialności, odwagi, poczucia własnej wartości. plączemy się w ocenie kontrowersyjnych zachowań i decyzji. jednym zdaniem? uniwersalne studium uczuć, które starzeje się jak wino.

Sirannon | 2013-07-22

,,Po raz pierwszy zacząłem rozumieć, że winę za najgorsze na świecie sprawy ponosi nie tylko zło i brutalność, lecz prawie zawsze słabość".

Powieść psychologiczna o potrzebie miłości, o akceptacji własnych ułomności, o radzeniu sobie z cierpieniem, o pieniądzach, które nie dają szczęścia i przede wszystkim o litości z konsekwencjami niewłaściwego jej zrozumienia.

Polecam przeżywającym lub pamiętającym własną niecierpliwość serca...

Ula | 2016-01-25
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Gdyby nie moja siostra, nie sięgnęłabym po książkę o takim tytule. I to byłby błąd! Dla mnie tytuł sugerował romansidło, a jest to głęboka opowieść o tym, jak słabość charakteru potrafi namieszać w życiu. Z jednej strony mamy motto: "Postępuj nie tak, żeby było łatwo, ale tak, żebyś miał mocne wytłumaczenie dla siebie, gdy przyjdzie Ci znosić nieprzewidziane, a ciężkie konsekwencje". Z drugiej: na ile jesteśmy odpowiedzialni za uczucia, które nasze zachowanie budzi w drugim człowieku? Czy może być tak, że pewne sygnały nam umykają, czy raczej umykają nam, bo nie chcemy ich widzieć? Temat na ciekawą dyskusję.