Teoria praktyki i praktyka teorii. Wstęp do socjologii Pierre`a Bourdieu

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

To książka o tym, jak jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych socjologów rozumiał specyfikę przedmiotu socjologii, czyli praktyki społeczne, oraz jak sam teorię praktykował, często budząc wiele kontrowersji. Skierowana do studentów nauk społecznych oraz do osób zainteresowanych szeroko rozumianą myślą społeczną i polityczną czy filozofią nauki. Można w niej znaleźć omówienie podstawowych pojęć używanych przez Bourdieu, ale zamysł, który przyświeca tej pracy, wykracza poza proste referowanie teorii. Zamiarem autorki jest dyskutowanie z teorią: szukanie w niej inspiracji, pomysłów na badania empiryczne, pokazywanie ograniczeń i niedoskonałości.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

MorsMetaMalorum | 2019-07-26
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 26 lipca 2019

Za plus tej książki na pewno można uznać fakt, że autorka faktycznie nie pisała kolejnego bełkotliwego tekstu o Bourdieu, tylko spróbowała przełożyć jego teorię na zrozumiały język, oraz,że bardzo krytycznie podeszła do jego pomysłów. Rzetelnie przedstawia jego teoretycznych oponentów i nie broni go bezrefleksyjnie.
Z drugiej strony, 106 stron pozostawia niedosyt. Te 150 stron to wydaje mi sie takim minimum na długość monografii o tak ważnym myślicielu.